Podobné návrhy v krajine už viackrát neprešli, teraz je však všetko inak.
Ženevský kantón v týchto dňoch odsúhlasil zvýšenie minimálnej mzdy na rekordnú úroveň približne 3 780 eur (presne 4 086 švajčiarskych frankov), informuje The Guardian.
Téma minimálnej mzdy je vo viacerých štátoch kontroverznou otázkou, najmä pre ľudí, ktorí pracujú na najnižších pozíciách. Tá ženevská bude podľa dostupných informácií vôbec najvyššou na svete.
Miestni obyvatelia si ju odhlasovali v referende a týka sa iba jedného kantónu, hoci kantóny Jura a Neuchâtel si nedávno nastavili rovnakú minimálku. Švajčiari podobné návrhy viackrát v minulosti odmietli, teraz je však všetko inak, zrejme pre správy o rastúcich finančných problémoch viacerých obyvateľov v súvislosti s krízou okolo koronavírusu.
Švajčiarsko je však zároveň jedným z najdrahších miest na život na svete, tretinkové pivo ťa vyjde na vyše štyri eurá, mesačný lístok na MHD na vyše 70 eur a ceny nájmov za garzónky či jednoizbáky sú minimálne dvojnásobné než v Bratislave.
V Ženeve podľa televízie France 3 dokonca vidno ľudí čakať na prídely potravín z potravinových bánk, mnohí sa totiž dostali do neočakávaných problémov. Jedným z vysvetlení by mohol byť prudký úpadok turizmu, z ktorého metropola na brehu Ženevského jazera žila.
„COVID-19 ukázal, že určitá časť švajčiarskej populácie nedokáže žiť v Ženeve (...) 4 000 švajčiarskych frankov je minimum, aby ste nespadli pod hranicu chudoby a neocitli sa vo veľmi ťažkej situácii,“ uviedol Michael Charrat z neziskovky, ktorá podporuje pracujúcich na francúzsko-švajčiarskom pohraničí.
Zvýšenie minimálnej mzdy by podľa neho malo pomôcť 30-tisícom slabo platených zamestnancov. Dve tretiny z nich sú ženy.
Častým argumentom proti vysokej minimálnej mzde je to, že podnikatelia môžu niektoré miesta radšej zrušiť, než na nich ľuďom platiť výrazne viac. Návrh napriek tomu podporilo 58 % hlasujúcich a zmeny začnú platiť od 17. októbra.