Konštatuje to Správa o stave planéty 2020, ktorú zverejnila organizácia Svetový fond na ochranu prírody.
Populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov na svete poklesli v priemere o 68 percent od roku 1970. Konštatuje to Správa o stave planéty 2020, ktorú zverejnila organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF).
Strata biodiverzity ohrozuje život na planéte, vrátane ľudí
Správa využila údaje o 4392 druhoch živočíchov a 20 811 monitorovaných populácií z rôznych častí sveta. Najväčší úbytok zaznamenali v Latinskej Amerike a Karibiku (84 %) a v Afrike (65 %). Z pohľadu ekosystémov klesla populácia sladkovodných živočíchov o 84 %.
New report – on average, global vertebrate populations (mammals, birds, reptiles, amphibians, fish) declined 68% from 1970-2016 https://t.co/ti3y8bLOim
— WWF News (@WWFnews) September 9, 2020
Strata biodiverzity je podľa riaditeľky WWF Slovensko Miroslavy Plassmann problémom globálnej bezpečnosti, ekonomiky, etický a morálny problém. „Naša prosperita je ohraničená prosperitou planéty. A Slovensko nemôže stáť bokom pri snahe zastaviť alarmujúci úbytok biodiverzity,“ povedala a dodala, že pre efektívnu ochranu prírody musí Slovensko zaviesť bezzásahový režim na polovici rozlohy národných parkov, v rezerváciách aj pralesoch. Zamerať by sa podľa nej mal štát aj na opatrenia na zlepšenie stavu vôd, a na spôsob výroby a spotreby potravín a tovarov.