hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Recenzie
16
Dominik Vetrák
27. august 2020, 19:15
Čas čítania: 5:03
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Recenzia: Tenet

Christopher Nolan prišiel do kín s novým filmom po 3 rokoch. Oplatí sa vidieť?

Dominik Vetrák
27. august 2020, 19:15
Čas čítania: 5:03
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
16
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na Tenet sme čakali ako na zjavenie. Neboli sme sami. Celý svet upína svoj zrak na to, ako sa bude v kinách dariť prvému veľkému hollywoodskemu filmu v čase koronakrízy. Má zmysel púšťať filmy do kín, alebo sa ľudia stále boja zgrupovať v tesných priestoroch?

 

Nepotrebujú viac času na to, aby opäť začali húfne chodiť do kina? Tenet mal naštartovať „letnú“ blockbusterovú sezónu a zrejme sa mu to aj podarí. Avšak, tvrdiť, že Nolan nesklamal, by bolo z môjho pohľadu klamstvo. 

 

 

Príbeh Tenetu nám bol pred premiérou nejasný a veľmi odlišné to nie je ani po nej. Partička agentov má zabrániť 3. svetovej vojne, no niektorí z nich vôbec nevedia, proti čomu vlastne stoja. Hlavným hrdinom je The Protagonist (v preklade doslova hlavná postava, pričom určitý člen The je nesmierne dôležitý) v podaní Johna Davida Washingtona.

 

 Ak si Tenet videl, nezabudni mu dať hodnotenie v našej databáze a pokojne zanechaj svoju recenziu v profile filmu.

 

V priebehu filmu získava od rôznych ľudí informácie o tom, aký je jeho cieľ a ako sa k nemu úspešne dostane. Už tu som našiel svoju prvú veľkú výčitku. Neviem, či sa tak Nolan a strihačka Jennifer Lame rozhodli kvôli tempu, už tak natiahnutej stopáži alebo celkovému vyzneniu filmu, no občas som sa v dialógoch a skákaní z miesta na miesto strácal.

 

Na začiatku padne veľa mien, veľa lokácií, veľa fyzikálneho vysvetľovania a divák si v hlave nestíha utvoriť celistvý obraz a priradiť tvár k menu. Našťastie, v priebehu filmu sa to zmení, no nič to nemení na tom, že sekvencia rýchlych rozhovorov o všetkom a zároveň o ničom diváka zmätie. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1242 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Tieto rozhovory sú často poloprázdne, keď sa márne snažia vysvetliť funkčnosť sveta a fyzikálne zákony povoľujúce takzvanú inverziu času. Postavy buď klamú alebo si protirečia, inokedy inverziu opisujú zbytočne zložito. Nolan si napísal aj scenár, pričom tentoraz mu asi nepomáhal jeho brat Jonathan. Zrejme on ho dovtedy držal na uzde, keďže Tenet je už príliš zbytočne prekombinovaný a hrá sa na nesmierne inteligentný sci-fi film.

 

To by bolo v poriadku, keby sa scenár aspoň z polovice venoval deju, postavám a ich emóciám natoľko, ako samotnej inverzii času. Ešte než sa ale pozrieme na hlavné problémy snímky, poďme si predstaviť základný element tohto filmu, toľkokrát omieľanú inverziu. 

 

Pravdu-povediac, úplne som ju nepochopil. Na to budem potrebovať buď druhé zhliadnutie, alebo nejaké vysvetlenia na internete. Nolan si však zo samotného vysvetlenia ťažkú hlavu nerobí. Hneď na začiatku jedna postava hovorí druhej, aby sa to nesnažila pochopiť, ale aby to precítila.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Mám dojem, že to bolo smerované viac divákom ako postave vo filme. Ak nad tým nebudeš veľmi premýšľať a necháš sa viesť akčnými scénami a technicky dokonalým vizuálom, nebude ti prekážať ani fakt, že tomu úplne nerozumieš. 

 

Inverzia času spočíva v tom, že niektoré predmety zažívajú tok času naopak. Napríklad, náboje nestrieľaš, ale chytáš späť do zbrane. V podstate zažívaš sled udalostí naopak. Od konca po ich začiatok. Týka sa to aj inverzných ľudí, áut a iných objektov. Vďaka tomu ťa čaká hneď niekoľko okulahodiacich záberov a originálnych nápadov v akčných scénach.

 

Bohužiaľ, Nolan stavil výhradne na inverziu, a tak sa okolo nej točí úplne všetko. Zatiaľ čo taký Interstellar alebo Inception neustále prichádzali s novými nápadmi, Tenet donekonečna recykluje inverziu. Nie že by ťa to niekedy prestalo baviť, nakoniec, inverzia naberá na obrátkach a zakaždým ťa dokáže ohúriť. Akurát od Nolana by si čakal niečo viac. 

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

A to je finálny verdikt pri ďalších aspektoch filmu. Áno, bolo to skvelé a páčilo sa mi to, ale točil to predsa Nolan, takže som čakal viac. Potom sú tu základné prvky, ako význam deja, spracovanie postáv a emocionálne spojenie s divákom. Nolan nezvládol ani jedno. Na postavách ti nezáleží, motivácie väčšiny z nich sú nedostatočne vysvetlené alebo úplne ignorované.

 

Iste, každý očakáva, že tajní agenti chcú zachrániť svet a nepotrebujú na to ďalšie dôvody. Lenže bez emocionálneho prepojenia sú ich správanie, činy a v konečnom dôsledku aj ich osud divákovi ukradnuté.

 

Nolanovi sa často vyčítalo, že nedokázal pracovať s emóciami a jeho filmy sú chladné. Z takého Inception by na emocionálnej úrovni dokázal určite vytrieskať viac, no pri Interstellari už dokázal, že sa divákovi skutočne dokáže dostať pod kožu. Z nejakého dôvodu sa na to v Tenete ale opäť vykašľal.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Herci sú fajn, no nemajú čo hrať (až na vynikajúceho Kennetha Branagha, ktorý ma neuveriteľne prekvapil a zatienil celý herecký ansámbel), postavy nemajú veľa priestoru na rozvoj a celé je to o prechode z miesta A na miesto B s cool akčnými scénami a rýchlymi dialógmi v pozadí. 

 

Ak si chcel vidieť v kine akčný blockbuster s našľapaným zvukom, precíznou réžiou a dokonalou technickou stránkou, veľmi ťa to obťažovať nebude. Ak si však v Tenete chcel okrem trikov, skvelej akcie a napätia nájsť aj sympatické postavy, skvele napísané dialógy, geniálne herecké výkony a príbeh, ktorý by ťa uzemnil, máme pre teba zlú správu.

 

V konečnom dôsledku tak záleží od toho, čo od nového Nolana vlastne očakávaš. Ja som naivne očakával všetko vymenované. Sčasti som tak nepochybne sklamaný, hoci som sa nenudil ani na sekundu a užil som si inverziu času aj napriek tomu, že som všetky jej scény nepochopil. 

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Nolan sa, našťastie, môže oprieť o veľmi talentovaných spolupracovníkov. V prvom rade musím vyzdvihnúť strih. Nolan Jennifer Lame (Manchester by the Sea, Hereditary, Marriage Story) varoval, že strih tohto filmu bude kľúčový a extrémne náročný. Po zhliadnutí filmu mi je jasné, že nepreháňal.

 

Bol by náročný aj v prípade, keby súčasťou snímky nebola inverzia času, no práve tá sa postarala o množstvo scén, ktoré bolo treba majstrovsky nastrihať a pospájať tak, aby vizuálne divákovi napovedali, čo sa v nich vlastne deje. 

 

Svoju genialitu potvrdil aj hlavný kameraman Hoyte van Hoytema (Ad Astra, Dunkirk, Spectre, Interstellar), vďaka ktorému sa na udalosti plátna pozerá úžasne. Skvelo zachytáva akciu, dodáva všetkým scénam prehľad a znásobuje divákov zážitok. Posledným jednotlivcom, ktorého by som chcel vyzdvihnúť, je skladateľ Ludwig Goransson. 35-ročný Švéd má na konte soundtracky pre Venoma, Black Panthera či Creed, takže ma nikdy predtým neohúril. 

 

Avšak, Tenetu dodal majstrovský soundtrack s množstvom opulentných tém a zvukov, ktoré ma doslova priklincovali do sedačky. Obzvlášť akčné scény či naháňačka na diaľnici je vďaka jeho hudbe ďaleko výraznejšou sekvenciou, než by som bol očakával. Tento soundtrack si budem nepochybne prehrávať doma ešte niekoľko dlhých týždňov.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Tenet je zaujímavým filmom a zlatou baňou pre cinefilov a filmových analytikov, ktorí sa v ňom môžu prehrabávať donekonečna. Aj napriek tomu však dokáže byť v niektorých aspektoch plytký, keď absolútne vôbec nepracuje s postavami a diváka nedokáže namotať na dej.

 

Kvôli zbytočnému vrstveniu jeho vedľajších liniek a neschopnosti jasne vysvetliť všetko, čo sa týka časovej inverzie, som si v istom bode povedal, že mi je to už vlastne jedno a začal som si len vychutnávať tú akciu a megalomanský audiovizuál, ktorý mi v kinách tak chýbal.

 

Ak si Tenet videl, nezabudni mu dať hodnotenie v našej databáze a pokojne zanechaj svoju recenziu v profile filmu.

 

Na strieborné plátno som sa pozeral po pol roku a značne som si to užil. Tenet je pre mňa sklamaním, čo pri ďalšom Nolanovom filme môže zmeniť štúdio Warner Bros., s ktorým neustále spolupracuje. Možno by Christopher nemal mať až tak voľnú ruku pri tvorbe scenára.

 

Mojich sedem bodov z desiatich je dôkazom, že Tenet nevnímam ako zlý film. Akurát ma mrzí, že nenaplnil svoj potenciál a nie je niečím ďaleko významnejším. Či už pre diváka, alebo pre kinematografiu ako takú. Určite však bež do kina. Teraz už vieš, čo od filmu máš a nemáš čakať a budeš si ho tak vedieť užiť viac. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Warner Bros. Tagy: Tenet
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.