Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení…
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku povinné Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku…
Filmy a Seriály - Recenzie

Recenzia: Tenet

Christopher Nolan prišiel do kín s novým filmom po 3 rokoch. Oplatí sa vidieť?

Dominik Vetrák
27. august 2020, 19:15 Čas čítania: 5:03
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Filmy a Seriály - Recenzie
16
Dominik Vetrák
27. august 2020, 19:15
Čas čítania: 5:03

Recenzia: Tenet

Christopher Nolan prišiel do kín s novým filmom po 3 rokoch. Oplatí sa vidieť?

Dominik Vetrák
27. august 2020, 19:15
Čas čítania: 5:03
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Na Tenet sme čakali ako na zjavenie. Neboli sme sami. Celý svet upína svoj zrak na to, ako sa bude v kinách dariť prvému veľkému hollywoodskemu filmu v čase koronakrízy. Má zmysel púšťať filmy do kín, alebo sa ľudia stále boja zgrupovať v tesných priestoroch?

 

Nepotrebujú viac času na to, aby opäť začali húfne chodiť do kina? Tenet mal naštartovať „letnú“ blockbusterovú sezónu a zrejme sa mu to aj podarí. Avšak, tvrdiť, že Nolan nesklamal, by bolo z môjho pohľadu klamstvo. 

 

 

Príbeh Tenetu nám bol pred premiérou nejasný a veľmi odlišné to nie je ani po nej. Partička agentov má zabrániť 3. svetovej vojne, no niektorí z nich vôbec nevedia, proti čomu vlastne stoja. Hlavným hrdinom je The Protagonist (v preklade doslova hlavná postava, pričom určitý člen The je nesmierne dôležitý) v podaní Johna Davida Washingtona.

 

 Ak si Tenet videl, nezabudni mu dať hodnotenie v našej databáze a pokojne zanechaj svoju recenziu v profile filmu.

 

V priebehu filmu získava od rôznych ľudí informácie o tom, aký je jeho cieľ a ako sa k nemu úspešne dostane. Už tu som našiel svoju prvú veľkú výčitku. Neviem, či sa tak Nolan a strihačka Jennifer Lame rozhodli kvôli tempu, už tak natiahnutej stopáži alebo celkovému vyzneniu filmu, no občas som sa v dialógoch a skákaní z miesta na miesto strácal.

 

Na začiatku padne veľa mien, veľa lokácií, veľa fyzikálneho vysvetľovania a divák si v hlave nestíha utvoriť celistvý obraz a priradiť tvár k menu. Našťastie, v priebehu filmu sa to zmení, no nič to nemení na tom, že sekvencia rýchlych rozhovorov o všetkom a zároveň o ničom diváka zmätie. 

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2902 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Tieto rozhovory sú často poloprázdne, keď sa márne snažia vysvetliť funkčnosť sveta a fyzikálne zákony povoľujúce takzvanú inverziu času. Postavy buď klamú alebo si protirečia, inokedy inverziu opisujú zbytočne zložito. Nolan si napísal aj scenár, pričom tentoraz mu asi nepomáhal jeho brat Jonathan. Zrejme on ho dovtedy držal na uzde, keďže Tenet je už príliš zbytočne prekombinovaný a hrá sa na nesmierne inteligentný sci-fi film.

 

To by bolo v poriadku, keby sa scenár aspoň z polovice venoval deju, postavám a ich emóciám natoľko, ako samotnej inverzii času. Ešte než sa ale pozrieme na hlavné problémy snímky, poďme si predstaviť základný element tohto filmu, toľkokrát omieľanú inverziu. 

 

Pravdu-povediac, úplne som ju nepochopil. Na to budem potrebovať buď druhé zhliadnutie, alebo nejaké vysvetlenia na internete. Nolan si však zo samotného vysvetlenia ťažkú hlavu nerobí. Hneď na začiatku jedna postava hovorí druhej, aby sa to nesnažila pochopiť, ale aby to precítila.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Mám dojem, že to bolo smerované viac divákom ako postave vo filme. Ak nad tým nebudeš veľmi premýšľať a necháš sa viesť akčnými scénami a technicky dokonalým vizuálom, nebude ti prekážať ani fakt, že tomu úplne nerozumieš. 

 

Inverzia času spočíva v tom, že niektoré predmety zažívajú tok času naopak. Napríklad, náboje nestrieľaš, ale chytáš späť do zbrane. V podstate zažívaš sled udalostí naopak. Od konca po ich začiatok. Týka sa to aj inverzných ľudí, áut a iných objektov. Vďaka tomu ťa čaká hneď niekoľko okulahodiacich záberov a originálnych nápadov v akčných scénach.

 

Bohužiaľ, Nolan stavil výhradne na inverziu, a tak sa okolo nej točí úplne všetko. Zatiaľ čo taký Interstellar alebo Inception neustále prichádzali s novými nápadmi, Tenet donekonečna recykluje inverziu. Nie že by ťa to niekedy prestalo baviť, nakoniec, inverzia naberá na obrátkach a zakaždým ťa dokáže ohúriť. Akurát od Nolana by si čakal niečo viac. 

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

A to je finálny verdikt pri ďalších aspektoch filmu. Áno, bolo to skvelé a páčilo sa mi to, ale točil to predsa Nolan, takže som čakal viac. Potom sú tu základné prvky, ako význam deja, spracovanie postáv a emocionálne spojenie s divákom. Nolan nezvládol ani jedno. Na postavách ti nezáleží, motivácie väčšiny z nich sú nedostatočne vysvetlené alebo úplne ignorované.

 

Iste, každý očakáva, že tajní agenti chcú zachrániť svet a nepotrebujú na to ďalšie dôvody. Lenže bez emocionálneho prepojenia sú ich správanie, činy a v konečnom dôsledku aj ich osud divákovi ukradnuté.

 

Nolanovi sa často vyčítalo, že nedokázal pracovať s emóciami a jeho filmy sú chladné. Z takého Inception by na emocionálnej úrovni dokázal určite vytrieskať viac, no pri Interstellari už dokázal, že sa divákovi skutočne dokáže dostať pod kožu. Z nejakého dôvodu sa na to v Tenete ale opäť vykašľal.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Herci sú fajn, no nemajú čo hrať (až na vynikajúceho Kennetha Branagha, ktorý ma neuveriteľne prekvapil a zatienil celý herecký ansámbel), postavy nemajú veľa priestoru na rozvoj a celé je to o prechode z miesta A na miesto B s cool akčnými scénami a rýchlymi dialógmi v pozadí. 

 

Ak si chcel vidieť v kine akčný blockbuster s našľapaným zvukom, precíznou réžiou a dokonalou technickou stránkou, veľmi ťa to obťažovať nebude. Ak si však v Tenete chcel okrem trikov, skvelej akcie a napätia nájsť aj sympatické postavy, skvele napísané dialógy, geniálne herecké výkony a príbeh, ktorý by ťa uzemnil, máme pre teba zlú správu.

 

V konečnom dôsledku tak záleží od toho, čo od nového Nolana vlastne očakávaš. Ja som naivne očakával všetko vymenované. Sčasti som tak nepochybne sklamaný, hoci som sa nenudil ani na sekundu a užil som si inverziu času aj napriek tomu, že som všetky jej scény nepochopil. 

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Nolan sa, našťastie, môže oprieť o veľmi talentovaných spolupracovníkov. V prvom rade musím vyzdvihnúť strih. Nolan Jennifer Lame (Manchester by the Sea, Hereditary, Marriage Story) varoval, že strih tohto filmu bude kľúčový a extrémne náročný. Po zhliadnutí filmu mi je jasné, že nepreháňal.

 

Bol by náročný aj v prípade, keby súčasťou snímky nebola inverzia času, no práve tá sa postarala o množstvo scén, ktoré bolo treba majstrovsky nastrihať a pospájať tak, aby vizuálne divákovi napovedali, čo sa v nich vlastne deje. 

 

Svoju genialitu potvrdil aj hlavný kameraman Hoyte van Hoytema (Ad Astra, Dunkirk, Spectre, Interstellar), vďaka ktorému sa na udalosti plátna pozerá úžasne. Skvelo zachytáva akciu, dodáva všetkým scénam prehľad a znásobuje divákov zážitok. Posledným jednotlivcom, ktorého by som chcel vyzdvihnúť, je skladateľ Ludwig Goransson. 35-ročný Švéd má na konte soundtracky pre Venoma, Black Panthera či Creed, takže ma nikdy predtým neohúril. 

 

Avšak, Tenetu dodal majstrovský soundtrack s množstvom opulentných tém a zvukov, ktoré ma doslova priklincovali do sedačky. Obzvlášť akčné scény či naháňačka na diaľnici je vďaka jeho hudbe ďaleko výraznejšou sekvenciou, než by som bol očakával. Tento soundtrack si budem nepochybne prehrávať doma ešte niekoľko dlhých týždňov.

 

Recenzia: Tenet
Zdroj: Warner Bros.

 

Tenet je zaujímavým filmom a zlatou baňou pre cinefilov a filmových analytikov, ktorí sa v ňom môžu prehrabávať donekonečna. Aj napriek tomu však dokáže byť v niektorých aspektoch plytký, keď absolútne vôbec nepracuje s postavami a diváka nedokáže namotať na dej.

 

Kvôli zbytočnému vrstveniu jeho vedľajších liniek a neschopnosti jasne vysvetliť všetko, čo sa týka časovej inverzie, som si v istom bode povedal, že mi je to už vlastne jedno a začal som si len vychutnávať tú akciu a megalomanský audiovizuál, ktorý mi v kinách tak chýbal.

 

Ak si Tenet videl, nezabudni mu dať hodnotenie v našej databáze a pokojne zanechaj svoju recenziu v profile filmu.

 

Na strieborné plátno som sa pozeral po pol roku a značne som si to užil. Tenet je pre mňa sklamaním, čo pri ďalšom Nolanovom filme môže zmeniť štúdio Warner Bros., s ktorým neustále spolupracuje. Možno by Christopher nemal mať až tak voľnú ruku pri tvorbe scenára.

 

Mojich sedem bodov z desiatich je dôkazom, že Tenet nevnímam ako zlý film. Akurát ma mrzí, že nenaplnil svoj potenciál a nie je niečím ďaleko významnejším. Či už pre diváka, alebo pre kinematografiu ako takú. Určite však bež do kina. Teraz už vieš, čo od filmu máš a nemáš čakať a budeš si ho tak vedieť užiť viac. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Foto: Warner Bros.
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy filmy a seriály
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 21:02
Kórejský remake Money Heist uvidíme už tento rok. Pozri si prvé zábery s novými hercami a maskami zlodejov.
včera o 20:09
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval Masový vrah Breivik na výsluchu o podmienečnom prepustení hajloval
K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už v roku 2023. Môže spôsobiť škody ako tunguská udalosť K Zemi sa rúti novoobjavený asteroid, ktorý by nás mohol zasiahnuť už…
Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do karantény, netreba rúška ani covid certifikáty Anglicko ruší všetky koronavírusové opatrenia. Pozitívni nepôjdu do…
Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami. 10 fotografií, ktoré naháňajú hrôzu Útok kanibala v uliciach mesta a generácie detí s vrodenými chybami.…
Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty Rihanna odhaľuje modely z valentínskej kolekcie Savage X Fenty
Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku povinné Platia nové opatrenia, pribudol režim OP+, respirátory sú vonku…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.