To, ako sudcovia rozhodujú a posudzujú jednotlivé dôkazy, je ťažké odhadnúť, vieme sa však pozrieť ako rozhodovali v minulosti.
(Článok sme aktualizovali 4. septembra 2020 po vynesení rozsudku o nevine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej senátom Špecializovaného trestného súdu.)
3. septembra 2020 senát v zložení predsedníčka Ružena Sabová a členovia Ivan Matel a Rastislav Stierank rozhodol, že Marian Kočner a Alena Zsuzová sú nevinní v prípade vraždy Jána Kuciaka.
Súd ich oslobodil spod obžaloby. „Vodič“ Tomáš Szabó dostal 25 rokov za všetky skutky, z ktorých je obžalovaný, teda vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, podnikateľa Molnára aj nedovolené ozbojovanie. Ukladá mu aj trest prepadnutia majetku, trest si odpyká vo väznici s najvyšším stupňom stráženia.
„O nevine Kočnera a Zsuzsovej rozhodli dvaja členovia senátu Ivan Matel a Rastislav Stieranka, ktorí prehlasovali predsedníčku Ruženu Sabovú,“ informoval krátko po vynesení rozsudku Denník N.
V rámci obhajobnej taktiky Mariana Kočnera vzniesol jeho právny zástupca Marek Para ešte v apríli námietku zaujatosti voči všetkým trom sudcom.
Dôvodom malo byť to, že keď rovnaký senát vyhlásil rozsudok vo veci Miroslava Marčeka, Mariana Kočnera označil za objednávateľa úkladnej vraždy. Podľa obžalovaného Mariana Kočnera bolo síce jeho meno v rozsudku anonymizované, ale nič to vraj na veci nemení. „Možno mať dôvodnú pochybnosť o nezaujatosti voči mojej osobe,“ napísal Kočner v námietke zaujatosti, s ktorou neuspel.
- Kto sú členovia senátu a v akých prípadoch sa mohol ukázať ich hodnotový svet
- Čo môže mať vplyv na rozsudok
- Ako prebieha hlasovanie senátu Špecializovaného trestného súdu, a prečo hlasuje ako prvý najmladší sudca
- Ktorý člen senátu upratal Štefana Harabina a ktorý má na konte kauzu
- Prečo je Ružena Sabová považovaná za nekompromisnú sudkyňu a aké „veľké ryby“ už upratala do väzenia
Rozsudok posunuli o mesiac, prokuratúra chcela doplniť dokazovanie
Vynesenie rozsudku posunul v auguste senát v zložení predsedníčka Ružena Sabová a členovia Ivan Matel a Rastislav Stieranka o mesiac, čo sa na prvý pohľad môže zdať ako neštandardné.
Trestný poriadok uvádza, že ak súd ukončí dokazovanie a odročí hlavné pojednávanie za účelom vyhlásenia rozsudku, musí to urobiť do troch dní. Túto lehotu Špecializovaný trestný súd nedodržal, ide však len o poriadkovú lehotu a jej predĺženie (v tomto prípade na 30 dní) nebude mať vplyv na rozsudok.
Aj nový predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala si myslí, že posunutie rozsudku nemá žiadny vplyv na jeho zákonnosť. „Áno, predĺženie lehoty na vyhlásenie rozsudku až o jeden mesiac je neštandardné, ale neštandardná z mnohých dôvodov je i kauza, ktorú senát nášho súdu pojednáva,“ povedal pre Denník N. Ani prokurátor Ján Šanta si nemyslí, že ide o porušenie Trestného poriadku.
Senát Ruženy Sabovej mal od pondelka 31. augusta ďalšiu komplikáciu. Prokuratúra totiž navrhla ďalší dôkaz. Podľa Denníka N sa má týkať telefónu Aleny Zsuzsovej. „Potvrdzujem, že na Špecializovaný trestný súd bol dnes podaný návrh zo strany prokurátora na doplnenie dokazovania v rozsahu 65 strán. Nariadený termín hlavného pojednávania na deň 3. septembra ostáva v platnosti,“ odkázala predsedníčka senátu Sabová Denníku N.
Ak by senát vrátil prípad do fázy dokazovania, vtedy by mohla prokuratúra, ale aj obhajoba navrhnúť ďalšie dôkazy vrátane spomínanej 65-stranovej analýzy telefónu Aleny Zsuzsovej.
Neštandardná situácia
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kto boli členovia senátu a v akých prípadoch sa mohol ukázať ich hodnotový svet
- Čo mohlo mať vplyv na rozsudok
- Ako prebieha hlasovanie senátu Špecializovaného trestného súdu, a prečo hlasuje ako prvý najmladší sudca
- Ktorý člen senátu upratal Štefana Harabina
- Prečo je Ružena Sabová považovaná za nekompromisnú sudkyňu a aké „veľké ryby“ už dostala do väzenia