Investičná skupina zrealizovala najväčšiu súkromnú environmentálnu investíciu v histórii Slovenska.
Často počúvame, že Slovensko je posiate starými environmentálnymi záťažami ešte z minulých čias, ako sú staré skládky či toxický odpad z priemyselnej výroby. Takýmto príkladom bolo aj bývalé kalové pole v Žiari nad Hronom, ktoré ohrozovalo celé okolie. Našťastie, dnes to vďaka najväčšej súkromnej environmentálnej investícii na Slovensku, už neplatí.
Odpad ešte z čias socializmu
Celý príbeh sa začal písať počas 50. rokov minulého storočia, keď pri Žiari nad Hronom postavili obrovskú hlinikáreň. Vedľajším produktom zastaranej výroby oxidu hlinitého z bauxitu bol hnedý a červený kal, ktorý sa ukladal na kalové pole. To predstavovalo environmentálnu záťaž a priame ohrozenie pre okolitú prírodu aj ľudí. Za viac ako 45 rokov sa tam nazbieralo až 10 miliónov ton kalu.
„Keby sme nepristúpili k rekultivácií odkaliska, prišlo by k takému nahromadeniu alkalických vôd, že by mohlo dôjsť až k ich preliatiu cez hrádze telesa odkaliska, čím by došlo k poškodeniu okolitých pôd, podzemných vôd, ale aj povrchových vôd, pretože voda by sa dostala až do Hrona,“ hovorí Miriam Ťahúňová, vedúca životného prostredia ZSNP.
Rekultivácia kalového poľa slovenskými odborníkmi
Priame ohrozenie vyžadovalo drahé riešenie. Penta po tom, čo sa v roku 2002 stala majiteľom Závodov SNP, prijala aj záväzok vyriešiť tento problém. Odstránenie kalového poľa trvalo takmer 6 rokov a celý proces vykonali v spolupráci s poprednými slovenskými hydrológmi a vodohospodárskymi odborníkmi. Revitalizované územie je neustále pod dohľadom inštitúcií na ochranu životného prostredia. Pri pohľade na zelený kopec na okraji mesta, by ti ani nenapadlo, aké nebezpečenstvo predstavoval.
Najväčšia súkromná investícia do ekológie na Slovensku
Investícia do revitalizácie odkaliska dosiahla sumu až 53 000 000 eur a ide tak o najväčšiu súkromnú investíciu na odstránenie environmentálnej záťaže na Slovensku.
„Celá sanácia k dnešnému dňu stála už viac ako 53 miliónov eur. Ani nie celé 1 % bolo formou dotácie zo štátu, všetko ostatné boli súkromné peniaze,“ dodáva Miriam Ťahúňová, vedúca životného prostredia ZSNP.
Zakúpený podiel Penty v závodoch mal aj ďalší pozitívny dopad - po reštrukturalizácii do nich investovali aj zahraniční investori a zvýšil sa tak počet podnikateľských jednotiek v areáli a aj počet pracovných miest.