Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 4. 7. 2020 meniny má Prokop

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Politika - Slovensko
11
Viktor Kniš
21. jún 2020, 11:20
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone a v lietadle najradšej sedí v uličke

Dnes pani prezidentka oslavuje narodeniny a pri tejto príležitosti sme pre teba pripravili prehľad zaujímavých informácií z jej osobného života

Viktor Kniš
21. jún 2020, 11:20
10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone a v lietadle najradšej sedí v uličke
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pred týždňom sme si pripomínali prvý rok v prezidentskom úrade pre Zuzanu Čaputovú, dnes hlava štátu oslavuje narodeniny. Aj keď do funkcie vstupovala ešte ako členka Progresívneho Slovenska, vždy verejne dávala na známosť, že chce byť prezidentkou všetkých. Zuzana Čaputová si veľmi rýchlo získala dobrý kredit aj v zahraničí, doma sa nedostáva do politických konfliktov tak, ako tomu bolo v prípade jej predchodcu Andreja Kisku. 

 

Kým bulvár snaživo prepieral jej súkromie a vzťahy, ona sama verejne a s úsmevom v priamom prenose priznala, že práve prežíva šťastné obdobie, a tak už žiadne ďalšie články ani paparazzi fotky neboli potrebné. 

 

 

Podobné situácie zvláda vždy s gráciou, čím dáva najavo, že nie je len štátničkou, ale v prvom rade človekom. V úrade sa aktívne prihovára menšinám, otvára otázku domáceho násilia a verejne sa vymedzuje voči fašistom v politike, o ktorých nahlas hovorila pred parlamentnými voľbami. 

 

Pri príležitosti narodenín Zuzany Čaputovej sme pripravili prehľad niekoľkých zaujímavostí, ktoré ti mohli počas jej pôsobenia ujsť. Odhaľujú v prvom rade časť jej súkromia do ktorého v rámci niekoľkých rozhovorov pustila aj Refresher. 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Aké fyzické aktivity má najradšej a prečo by sme ju pri nich museli vidieť, aby sme pochopili, ako veľmi ich miluje
 • Na titulke ktorého prestížneho magazínu sa objavila skôr, ako oficiálne vstúpila do prezidentského úradu
 • Akú skladbu od Pil C-ho sme jej pustili v prezidentskom paláci
 • Prečo radšej varí podľa receptov
 • Aký jej vzťah k technológiám

 

10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone aj Netflix a v lietadle najradšej sedí v uličke
Zdroj: Zuzana Čaputová FB

Narodeninový darček z detstva, na ktorý nikdy nezabudne

Dnes už Zuzana Čaputová prijme množstvo oficiálnych darov, ktoré väčšinou majú skôr symbolickú hodnotu, ako emocionálnu. Aj dnes si však spomenie na to, čo jej v detstve urobilo najväčšiu radosť. „Nezabudnuteľným narodeninovým darčekom z detstva bola bábika, ktorú prezidentka dostala od svojej babky. Spomína si, že bábika vedela aj hovoriť a okrem toho, že sa jej dali upravovať vlasy, mala aj vlastnú parochňu,“ povedal týždenníku Plus 7 dní hovorca Zuzany Čaputovej Martin Strižinec.

V prezidentskej záhrade má včelie úle

V Prezidentskej záhrade osadilo pred niekoľkými týždňami občianske združenie Živica dva včelie úle. Rozhodli sa v spolupráci so Zuzanou Čaputovou vytvoriť tento priestor v prezidentskej záhrade jednak ako symbol, jednak ako podporu idey, že včely nepatria len na vidiek, ale aj do mesta. Včely sú podľa Čaputovej symbolom toho, ako je v prírode všetko prepojené. Zabezpečujú tiež ochranu biodiverzity. “Pokiaľ nebudú včely, nebudú stromy, nebudú kvety a nebudeme ani my, preto je dôležité včely chrániť a dávať im priestor na existenciu,“ podotkla.

 

Včelie úle v záhrade sú výsledkom dlhého procesu, ktorý smeruje k ozeleňovaniu jej kancelárie. Med od včiel chce potom kancelária rozdávať vo forme vianočných darčekov. Časom by mali v záhrade prezidentky pribudnúť aj ďalšie hmyzie domčeky.

 

10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone a v lietadle najradšej sedí v uličke
Zdroj: Zuzana Čaputová FB

Priznáva, že sa jej medaila podobá viac na Braňa Mojseja, ako na ňu

Zuzana Čaputová priznáva, že ju meme obrázky s tematikou zlatej medaily s jej podobizňou bavia, najviac si obľúbila napríklad „nákupný vozík,“ kde sú tri jej pekné fotky a štvrtou je práve záber medaily. Cieľom je, samozrejme, znázorniť kolieska na vozíku, keďže je bežné, že jedno nefunguje, čo zvykne spôsobovať problémy počas nakupovania. 

 

 

Prezidentka pripustila, že výsledná podobizeň má v niektorých momentoch bližšie k známemu spevákovi Braňovi Mojsejovi.. „Možno na prvú aj trochu viac, ako ja,“ odpovedá prezidentka s úsmevom na otázku o podobe medaily na speváka. „Je to milé, je to vtipné,“ reagovala hlava štátu na ďalší vtipný obrázok, ktorý ju vyobrazuje ako smutnú, jedným dychom však dodáva, že ona smutná nebola, skôr ju to pobavilo. 

 

10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone a v lietadle najradšej sedí v uličke
Zdroj: Zomri FB

Miluje plávanie

Zuzana Čaputová otvorene priznáva, že v súčasnosti nemá čas na voľnočasové aktivity a hobby, práca hlavy štátu ju totiž zamestnáva 24/7. Zároveň sa výrazne obmedzili aj jej možnosti spontánneho cestovania do zahraničia, dnes musí úrad každú jej cestu dopredu oznámiť a súvisia s ňou aj výrazné bezpečnostné opatrenia.

 

Pre Refresher prezradila, že nemá ani veľa času na šport: „Toto je oblasť, ktorú obzvlášť v zime zanedbávam, lebo v lete sa dá toho robiť trochu viac. Veľmi rada plávam, prechádzky a podobné aktivity, to je super, ale úprimne sa priznám, že som to v poslednom období zanedbala. Teším sa, že sa k tomu vrátim, je to nevyhnutná kompenzácia tej záťaže, ktorá je prirodzene v práci“ . 

 

Povedala, že plávanie je pre ňu prepojením s detstvom. Vraj by sme to najlepšie pochopili, keby ju niekto vo vode natočil. Tvrdí, že sa rada v jazere alebo mori potápa a šnorchluje.

 

10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone a v lietadle najradšej sedí v uličke
Zdroj: Zuzana Čaputová FB

Bola na titulke VOGUE

Ešte pred nástupom do funkcie hlavy štátu zdobila Zuzana Čaputová titulku v tom čase začínajúceho magazínu Vogue Czechoslovakia, ktorý však už má renomé prestížnej módnej stálice. 

 

„Budúcnosť Slovenska je ona. Je stelesnením #WomanPower a jej meno je Zuzana Čaputová,“ píšu v popise k fotografii. Umiestnenie Čaputovej na titulku bolo symbolické aj pre samotné médium, keďže Vogue má byť aj platformou pre ženy a dievčatá na vedúcich pozíciách a „reálne superhrdinky.“

 

Paradoxne sa rozhovor vo Vogue zaoberal módou len minimálne, o Zuzane Čaputovej však vieme, že s radosťou podporuje slovenských dizajnérov.

 

10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone a v lietadle najradšej sedí v uličke
Zdroj: VOGUE CS

Počúva rap, v prezidentskom paláci sme jej pustili Pil C-ho

Reportéri Refresheru boli určite prví, ktorí prišli do prezidentského paláca a pustili tam Pil C-ho. Konkrétne skladbu Peroxid 3, kde hlava Comebackgangu kritizuje politický systém slovami: „Ťažký je život v krajine na ktorú z výšky pozerajú Tatry, ľudia sú ľahostajní, arogantní, inštitúcie to majú na háku, hlavne, že každý mesiac na konte každému zapípajú platy...“  Tento track má na YouTube už viac ako milión prehratí, zaujímal nás preto aj názor prezidentky. Tá síce odpovedala diplomaticky, uvedomuje si však, že rap ako kritika spoločnosti na Slovensku funguje. 

 

 

Zuzana Čaputová vo viacerých rozhovoroch prezradila, že má so svojimi dvoma dcérami nadštandardný, resp. skôr kamarátsky vzťah. Aj vďaka tomu má možnosť sledovať, čo aktuálne mladých ľudí zaujíma, keďže jedna sa narodila v roku 2001 a druhá v roku 2004. Nám povedala, že obe dievčatá počúvajú modernú rapovú hudbu, prevažne zo zahraničia, väčšinu mien si však nepamätá. 

 

Registruje napríklad Solange, mladšiu sestru Beyoncé. Z domácich raperov vníma Lyrika, resp. skupinu Modré Hory, na ktoré sa bola pozrieť na festivale Pohoda. Osobne najviac preferuje klasiku a jazz.

 

10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone a v lietadle najradšej sedí v uličke
Zdroj: TASR/AP

Používa streamovacie služby

Na prvý pohľad možno úplná drobnosť, pre mnohých mladých ľudí však veľmi dôležitá informácia. Používanie streamovacích služieb na sledovanie filmov, resp. seriálov je totiž znakom ochoty otvoriť myseľ a taktiež značí záujem o posun v technológiách. Kým mnohí ešte sú doslova odkázanú na seriály zo slovenskej produkcie vo večernom primetime, prezidentka má jasno v tom, že radšej ako Oteckov si pozrie Game of Thrones z produkcie HBO. Prezradila to v našom rozhovore. 

Má iPhone a sleduje Instagram

Zuzana Čaputová má na svojom oficiálnom instagramovom účte už skoro 300-tisíc sledovateľov. Za novodobú influencerku sa síce nepovažuje, svoj vplyv a možnosť formovať verejnú mienku cez sociálne siete si však plne uvedomuje. Nie je tajomstvom, že každodenné spravovanie oficiálneho instagramového profilu zverila do rúk svojmu tímu, stále však platí, že má pri príspevkoch posledné slovo, pretože musia byť nielen autentické, ale aj správne pochopené. 

 

„Som na Instagrame, občas sa mi podarí pozrieť, mám aj Refresher na Instagrame napríklad,“  povedala. Po našom rozhovore už nie je tajomstvom ani to, že používa iPhone. 

 

10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone a v lietadle najradšej sedí v uličke
Zdroj: Zuzana Čaputová FB

Vo vlaku najradšej sedí pri okne, v lietadle v uličke

Zuzana Čaputová vo viacerých rozhovoroch zopakovala, že rada šoféruje, čas v aute využívala napríklad aj na to, aby si užila svoju obľúbenú hudbu. Ako prezidentka šoférovať nesmie, voziť ju vždy musí šofér. Rada si však sadne aj do vlaku. Keď si môže vybrať, sedí v lietadle najradšej v uličke a vo vlaku pri okne.

 

Rada varí, raz jej však tortu pre dcéru ocikal pes

Ešte počas kandidatúry zdieľala Zuzana Čaputová aj fotografie z kuchyne, pre menej známy magazín o jedle prezradila aj čosi viac o svojich gastronomických skúsenostiach a schopnostiach. Dozvedeli sme sa, že má k vareniu kladný vzťah, ešte radšej však pečie. Nikdy vraj nezabudne na to, keď pre svoju dcéru piekla k 10. narodeninám citrónovú tortu, na ktorú sa im za záhadných okolností vymočil psík.

 

Už počas kandidatúry priznala, že často nemá čas obedovať. Čo sa týka varenia preferuje, keď sa drží presných postupov v receptoch. Podľa jej vlastných slov to pravdepodobne vyplýva aj z jej právnickej profesie, kde sú presne definované pravidlá a ich rešpektovanie je nevyhnutné. V našom rozhovore ešte nedávno povedala, že si v súčasnej dobe radšej pochutná na sushi ako bryndzových haluškách, na druhej strane však miluje slovenské salaše. 

 

10 zaujímavostí o Zuzane Čaputovej: Počúva slovenský rap, používa iPhone a v lietadle najradšej sedí v uličke
Zdroj: Zuzana Čaputová FB
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
372
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.