Afroameričania majú na svedomí až polovicu vrážd v USA. S dôvodmi, prečo sú často obeťami policajných zákrokov, je to však oveľa zložitejšie.
Smrť Georga Floyda v USA rozpútala demonštrácie, aké si krajina nepamätá už niekoľko desaťročí. 47-ročný muž totiž patril k afroamerickej menšine a zomrel po zjavne neprimeranom zákroku policajta Dereka Chauvina, ktorý mu na krku kľačal takmer deväť minút, hoci ho Floyd opakovane upozorňoval, že nemôže dýchať.
Incident z Minneapolisu tak opäť rozvíril diskusie, či americkí policajti voči osobám s čiernou pleťou nepristupujú tvrdšie a brutálnejšie než k belochom, Aziatom či Hispáncom.
Teóriu majú podporovať oficiálne štatistiky, podľa ktorých napríklad v roku 2019 policajti v USA zastrelli celkom 1 004 osôb. Afroameričania tvorili 235 obetí, teda 23 % z tohto čísla. Černošská menšina pritom v celých Spojených štátoch tvorí iba 13 % populácie, takže jasne viditeľný nepomer nepochybne existuje.
- Či je pravda, že príslušníci černošskej menšiny majú v USA na svedomí viac trestných činov
- Ako často zomierajú Afroameričania pri zákrokoch americkej polície v porovnaní s inými skupinami obyvateľstva
- Čo si možno nevedel o policajnej akcii, pri ktorej zomrel George Floyd
- Aké sú dôvody veľmi častej streľby amerických policajtov
- Ktoré chyby už urobili policajti v minulosti
- Ako sa na zákroky počas demonštrácií pozerá rektorka slovenskej Policajnej akadémie
V prepočte na milión obyvateľov polícia naozaj postrelí a smrteľne zraní viac príslušníkov tejto menšiny, lenže podobný pohľad na štatistiku bez kontextu je nezmyselný a neuvážené nakladanie s ním môže byť aj spoločensky nezodpovedné – napríklad, ak sa používa ako argument k masovým protestom a násilným demonštráciám.
Černosi páchajú viac zločinov. Na zlých však doplácajú aj tí slušní
Wall Street Journal naopak zodpovedne vysvetľuje, že Afroameričania sú zodpovední až za 53 % známych vrážd alebo až 60 % všetkých krádeží. Častejšie ide o osoby z nižších príjmových vrstiev a je jednoducho faktom, že páchajú viac zločinov než iné skupiny obyvateľstva. Preto sa aj častejšie dostávajú do konfrontácie s príslušníkmi polície.