
Koronavírus spôsobuje revolúciu v Hollywoode a kinopriemysle. Uvidíme najočakávanejšie filmy doma v rovnaký deň ako v kinách?
Universal si zavaril u mnohých prevádzkovateľov kín.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
Universal Studios mali v čase zatvorenia kín v obehu thriller The Invisible Man či thriller Hunt. Čoskoro mal prísť aj animák Trolls: World Tour, no koronavírus plány prekazil. Namiesto odloženia snímky na leto či jeseň sa však v Universal rozhodli pre niečo netradičné. Trolls 2 uvoľnili na VOD (Video on demand), takže si ktokoľvek mohol film požičať na internete na 48-hodín za 19,99 dolárov.
Universal zrejme nechcel utopiť ďalšie peniaze na reklamnú kampaň, ktorú by o pár mesiacov neskôr museli rozbiehať nanovo. Teda v prípade, že by kinopremiéru odsunuli o niekoľko mesiacov neskôr. Ich ťah sa vyplatil. Snímka zarobila za prvých 19 dní 95 miliónov dolárov. Inými slovami, film si požičalo cez 5 miliónov ľudí. Otázne je, koľkí z nich vedeli, že ide len o požičanie a film nebudú vlastniť.
Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1609 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.
VIAC O PREDPLATNOM
Štúdiá získavajú z VOD 80% príjmov, a tak zatiaľ Universal zarobil na animáku 77 miliónov dolárov. Prvý diel pritom zarobil v kinách v USA a Kanade za 5 mesiacov 153 miliónov dolárov, z čoho štúdio mohlo dostať tiež len asi 70 miliónov dolárov.
Behom troch týždňov tak zarobili na internetovej požičovni viac ako za takmer pol roka v kinách. Jednotka samozrejme zarobila ďalšie peniaze aj na predaji fyzických nosičov a internetovom predaji, takže celkovo bude určite úspešnejšia.
Dvojka si zo ziskov musí odrátať náklady na natočenie (95 miliónov dolárov) a niekoľko ďalších desiatok miliónov dolárov na propagáciu snímky. V konečnom dôsledku môže štúdio Universal prerobiť, no o tom rozhodnú až nasledujúce mesiace.

Aj napriek tomu ide o nečakaný úspech. Predaj fyzických a digitálnych nosičov takýchto animovaných rodinných filmov je však štandardne lepší ako u bežných, takže tento model nebude fungovať pri každom filme.
Universal vydal vyhlásenie, že niektoré ich snímky budú mať aj v budúcnosti simultánnu premiéru v kinách aj na internete. To sa však nepáči niektorým prevádzkovateľom kín. AMC Theaters, sieť kín v USA a Kanade, ktorá má finančné problémy, vyhlásila, že filmy od Universalu vo svojich kinách premietať nebude.
Len budúci rok tak prídu o Rýchlo a zbesilo 9, Mimoňov 2 či Jurský svet 3. K AMC sa pridalo aj NATO (National Association of Theatre Owners), ktoré považuje krok predstaviteľov Universalu za deštruktívny. Sú nespokojní pretože Universal urobil toto rozhodnutie, ktoré negatívne ovplyvní ich vzťahy, bež akejkoľvek dohody. AMC nasledovala aj sieť kín CineWorld, ktorá taktiež odmieta premietať filmy od Universalu. Je pravdepodobné, že sa všetky spoločnosti ešte dohodnú.
Rozhodnutie Universalu sa dá pochopiť. Aj keď sa kiná v lete otvoria, ich návštevnosť bude oveľa nižšia ako kedysi a potrvá dlho, kým sa aspoň priblíži k počtom pred koronavírusom.
Štúdiá a distribútori tak musia hľadať ďalšie spôsoby, ako nahradiť ušlý zisk. Porušili by tým však dohodu s kinami, podľa ktorej majú ich prevádzkovatelia exkluzívne právo vysielať novinky v kinách počas niekoľkých mesiacov. Až potom ich môžu štúdiá predávať iným spôsobom.
Universal nie je jediným štúdiom, ktoré sa rozhodlo stiahnuť svoju kinopremiéru. Warner Bros. zrušilo nového Scooby-Doo a bude ho predávať priamo cez internet, no a Disney zase stoplo premiéru Artemis Fowl, ktorý namiesto toho odvysielajú na svojej streamingovej platforme Disney+. Universal však ako jediný vydal vyhlásenie, v ktorom avizuje, že to nebolo ojedinelý prípad v dôsledku koronavírusovej krízy.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

