Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednávaj si z množstva reštaurácií so skvelými zľavami na Wolte. S doručením.Objednaj si jedlo
21. januára 2021, 14:30
Čas čítania 5:00
Daniel Mikolášik

Testovali sme 11 energeťákov: Ktorý z nich chutí ako detské žuvačky a aký výrobca si ho pomýlil so sirupom proti kašľu?

Testovali sme 11 energeťákov: Ktorý z nich chutí ako detské žuvačky a aký výrobca si ho pomýlil so sirupom proti kašľu?
Zdroj: REFRESHER
GASTRO RED BULL
Uložiť Uložené
Gastronovinky na Refresheri ti prináša WoltObjednaj si jedlo

Red Bull, Monster, Rockstar alebo Semtex. Ktorý z nich obstál v našom teste najlepšie?

Aj keď sú energetické nápoje veľmi populárne a súčasťou života mnohých, nie sú na potravinovom trhu žiadnou novinkou. História tohto nápoja siaha až do roku 1962, kedy ho vôbec prvýkrát uviedli na trh v podobe, v akej ho poznáme aj dnes. Vynašli ho v Japonsku a primárne mal slúžiť ako doplnok stravy pre športovcov.

Aj napriek tomu, že energetické nápoje obsahujú v priemere približne 3-krát väčšie množstvo kofeínu ako obyčajná kola, mnohí ho konzumujeme nielen kvôli zvýšeniu energie a fyzickej aktivity, ale tiež kvôli špecifickej chuti. Tú vytvára zmes mnohých látok ako metylxantín, taurín, kofeín, vitamíny, guarana, cezmína paraguajská, açaí, ženšen a ďalšie bylinné látky.

Odporúčané
Veľký kolový test: Ako chutí údajne najlepšia kola na svete a z ktorej doslova škrípu zuby? Veľký kolový test: Ako chutí údajne najlepšia kola na svete a z ktorej doslova škrípu zuby? 23. februára 2020, 11:46

My sme sa rozhodli ochutnať známe, aj menej známe energetické nápoje a otestovať konkrétne 11 značiek a výrobcov, ponúkajúcich tento nápoj v našich končinách. Chceli sme sa presvedčiť, či stoja za ochutnanie, a ktorý energeťák je chuťovo najlepší. 

energetické nápoje
Zdroj: Refresher

V článku je prezentovaný subjektívny názor troch testujúcich, objektivizovaný spoločnými charakteristikami vybraných nápojov, ako aj zohľadnením ich porovnateľných vlastností. Pri výbere sme sa snažili staviť na klasické energetické nápoje bez akýchkoľvek príchutí. Ceny sú orientačné a môžu sa líšiť v závislosti od konkrétneho predajcu.

Odporúčané
Testovali sme mrazené pizze: Ktorú by si radšej nemal nikdy ochutnať a ako obstála Ristorante? Testovali sme mrazené pizze: Ktorú by si radšej nemal nikdy ochutnať a ako obstála Ristorante? 31. januára 2020, 10:43

Maxx

Objem: 1 l
Cena:  0,85 €
Hodnotenie: 1/10

Najhorší zo všetkých. Maxx obsahuje taurín, kofeín, vitamíny B, zdroj fenylalanínu a glukózo-fruktózový sirup. Taktiež disponuje aj viacerými umelými sladidlami ako aspartám, acesulfám K či sacharín.

Maxx mal už po otvorení veľmi umelú chemickú vôňu. Zhodli sme sa na tom, že chuť bola jedna z najhorších. Nápoj bol veľmi sladký a pripomínal skôr akýsi liek, akoby išlo o sirup proti kašľu. Nepríjemná chuť v spojení s nie ideálnym zložením si vyslúžila len 1 bod z 10.

Veľký test energetických nápojov:
Zdroj: REFRESHER
Odporúčané
Porovnali sme Venzu a Eat&Meet. Kde majú najodpornejší langoš na svete a kde najlepší koláč na Mlynoch, ktorý musíš vyskúšať? Porovnali sme Venzu a Eat&Meet. Kde majú najodpornejší langoš na svete a kde najlepší koláč na Mlynoch, ktorý musíš vyskúšať? 22. marca 2019, 13:20

Semtex

Objem: 0,5 l
Cena:  1,09 €
Hodnotenie: 1,5/10

Semtex je energetický nápoj, ktorý vyrába česká firma Kofola. Obsahuje najvyššie možné povolené hodnoty kofeínu, taurínu a niacínu. Okrem toho tam nájdeš opäť aj vitamíny. Semtex je vôbec prvý český energy drink, ktorý sa začal predávať ešte v roku 1995. Má viacero príchutí, my sme však opäť siahli po základnom variante s charakteristickou chuťou klasického energy drinku.

Originálna receptúra je údajne od svojho vzniku stále rovnaká. Semtex je jediný z nášho zoznamu, ktorý je absolútne nesýtený. Nejaký náznak bubliniek by si tam hľadal len márne, a to je škoda. Mal prenikavú kávovú vôňu. Jeden z testujúcich skonštatoval, že chutí ako niekoľkodňový odstáty energeťák. Mal mierne horkastú dochuť. Výsledná chuť aj pre absenciu bubliniek je výrazné podpriemerná.

Veľký test energetických nápojov:
Zdroj: REFRESHER
Odporúčané
Testovali sme jedlo na Vianočných trhoch v Bratislave. Ktorý stánok odporúča foodbloger Čoje a kde majú najlepšiu cigánsku? Testovali sme jedlo na Vianočných trhoch v Bratislave. Ktorý stánok odporúča foodbloger Čoje a kde majú najlepšiu cigánsku? 24. novembra 2019, 9:41

Hell

Objem: 0,5 l
Cena:  0,99 €
Hodnotenie: 3/10

Povzbudzujúci nápoj Hell má kofeín,  taurín, vitamíny a aj napriek tomu, že ide o verziu classic, a teda bez príchute, výrobca uvádza, že nápoj obsahuje príchuť tutti-frutti. Po konzumácii sme však nechápali, prečo je tento energeťák u nás taký populárny.

Už pri privoňaní je cítiť intenzívnu umelú vôňu. Tento údajne pekelne dobrý nápoj síce pomôže prekonať únavu, dlhodobo udržať pozornosť a sústredenosť, avšak čo sa týka chute, je pomerne nevýrazná, a to aj napriek prenikavej aróme. Omnoho horší ako chuť však bol nepríjemný pocit na zubnej sklovine po vypití nápoja. Doslova nám z Hellu škrípali zuby.  

Veľký test energetických nápojov:
Zdroj: REFRESHER
Odporúčané
Ktorý burger z donášky je najlepší? Týchto 5 bratislavských prevádzok otestovali Čoje aj Demotivácia Ktorý burger z donášky je najlepší? Týchto 5 bratislavských prevádzok otestovali Čoje aj Demotivácia 31. júla 2019, 16:58

Powerking

Objem: 0,25 l
Cena:  0,59 €
Hodnotenie: 5/10

Energetický nápoj so zvláštnym komunistickým dizajnom. Okrem klasík ako kofeín a taurín obsahuje aj glukózovo-fruktózový sirup, ktorý je podľa známeho amerického poskytovateľa zdravotníckych informácií Healthline škodlivý. V Powerkingu sa nachádza tiež citran sodný, vďaka čomu sme počas konzumácie cítili známky kyslosti.

Práve citrónová aróma bola jedna z najvýraznejších. Powerking je jeden z najsvetlejších, čo sa sfarbenia týka. Dvaja z testujúcich uviedli, že chuťovo pripomína multivitamíny pre deti, známe ako Marťankovia. Chuť nebola najhoršia, no aj z tohto, podobne ako z Hellu, škrípali zuby.

Veľký test energetických nápojov:
Zdroj: REFRESHER

Black Horse

Objem: 0,3 l
Cena:  0,45 €
Hodnotenie: 5/10

Lokálna chuť od slovenského výrobcu Nealko Oravan, ktorý vyrába aj distribuuje okrem energetických nápojov aj sirupy, a to už od roku 1995. Účinok Black Horse-u má byť zameraný predovšetkým na zvýšenie pozornosti a fyzického výkonu primeranou dávkou kofeínu, taurínu a vitamínov

„Neoslní, ani nesklame.“ Presne takto znela špecifikácia pomerne nevýraznej chuti jedného z testujúcich. Taktiež bol nápoj len veľmi jemne sýtený, čo je vždy len na škodu. Čím viac bubliniek, tým intenzívnejšia chuť. Zhodli sme sa, že ide o taký ľahký priemer, a preto sme mu udelili 5 bodov.

Veľký test energetických nápojov:
Zdroj: REFRESHER
Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 82088 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ktorý energetický nápoj je najlacnejší a vôňou pripomínal náznaky karamelu a medu
  • Energeťák ktorého výrobcu bol definitívne najchutnejší
  • Ktoré energetické nápoje obsahujú škodlivý glukózo-fruktózový sirup
  • Koľko slovenských energeťákov sme testovali a ako dopadli
  • Ktorý chuťovo pripomínal rozpustené cukríky Tic-Tac
  • Ako dopadol favorizujúci Red Bull
  • Ktorý obsahuje najviac vitamínov
Domov
Zdieľať
Diskusia