Teroristi útočili v New Yorku už v roku 1993, výbuch zabil 6 ľudí a 1042 ich zranil.
Keď sa povie teroristický útok v USA, pravdepodobne ti napadne 11. september 2001. Dve lietadlá narazili do „dvojičiek“ v New Yorku, tretie narazilo do budovy ministerstva obrany - Pentagonu vo Virgínii a štvrté, ktoré malo zaútočiť na Biely dom spadlo do polí po tom, ako jeho pasažieri premohli teroristov na palube. Pri teroristickom útoku zahynulo 2 996 ľudí, ďalších 6 000 bolo zranených.
Nebol to však prvý teroristický útok na známe mrakodrapy - dvojičky v New Yorku, oficiálne nazývané Svetové obchodné centrum (WTC). Teroristi útočili v New Yorku už 8 rokov pred 11. septembrom. Výbuch zabil 6 ľudí a 1042 ich zranil. Najmladší človek, ktorý zahynul pri bombovom útoku, bola 35-ročná tehotná sekretárka Monica Rodriguez Smith. Najstarší bol 61-ročný senior údržbár Robert „Bob“ Kirkpatrick. O život prišli ešte John DiGiovanni, Stephen Knapp, William Macko a Wilfredo Mercado.
Dnes, 26. februára, je presne 27 rokov od momentu, ktorý predznamenal boj proti terorizmu. Bol to jasný náznak toho, že z regionálneho problému sa stáva nadnárodný fenomén, uvádza americké ministerstvo vnútra na svojom webe. Spojené štáty však začali aktívne konať až po roku 2001 po útoku a zničení páde dvojičiek.
Jeden terorista neprešiel kontrolou na letisku
Expert teroristov na výbušniny Ramzi Ahmed Yousef prišiel do USA v septembri 1992, do New Yorku pricestoval z Pakistanu. S ním cestoval Ahmed Ajaj, počas imigračnej kontroly ho úrady zatkli a uväznili, v batožine mu našli plány a pomôcky na zostavenie bomby. Akým zázrakom cez kontrolu prešiel Yousef, je otázne.
Počas pobytu v USA sa pripravoval na útok, prostredníctvom islamského duchovného Omara Abdela Rahmana pôsobiaceho v newyorskom Brooklyne. V mešite Al-Farooq sa zoznámil s ľuďmi, ktorí mu neskôr pomohli pri teroristickom útoku. Bombu pripravovali v sklade a hľadali vhodné miesto, kde by výbušninu mohli odpáliť. Páchatelia pripravili útok na WTC za necelé štyri mesiace, peniaze mali z bankových účtov, vybrali necelých 10 000 dolárov.
Prešlo pár mesiacov príprav, písal sa 26. február 1993. Bol to deň ako každý iný. Utorok. Ľudia v Big Apple prichádzali do práce, schádzali sa na mítingoch, ulice boli preplnené turistami, denne okolo budovy prešlo odhadom 190 000 ľudí, píšu Lidovky. V ten deň bolo sychravo, klasické februárové počasie, ľudia oblečení v zimných bundách, niektorí mali aj čiapky.
Do požičanej dodávky natlačili 600 kg výbušnín
Požičaná žltá dodávka Ford Econoline plná výbušnín prišla do ulíc New Yorku len hodinu pred výbuchom, približne o 11:15. Za ňou išlo hneď v závese druhé auto. Dohromady to boli traja muži – Ramzí Yousef, Eyad Ismojl a Mohamed Salameh. Len deň predtým úrady vozidlo nahlásili ako ukradnuté.
Do budovy Svetového obchodného centra prišla dodávka približne 5 minút pred dvanástou. Teroristi ju zaparkovali na prízemnom podlaží. Zapálili zápalnú šnúru a 5 minút po dvanástej odchádzajú druhým autom. Šofér Fordu sa neobťažoval ani zamknúť, keď vychádzal zo žltého vanu. Vedel, že sa už nevráti.
O dvanásť minút bolo počuť obrovský výbuch, ten zmietol niekoľko podlaží a poškodil dve budovy. Tá, pod ktorou bola bomba uložená, mala problém s elektrinou, z podzemia vychádzal obrovský oblak dymu. Explózia bola taká mohutná, že pod budovou vyhĺbila obrovský kráter hlboký približne tridsať metrov, píše CNN.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo budovy silnému výbuchu odolali
- Ako prebiehali záchranné práce všetkých 50 000 ľudí v budove
- Prečo dvoch hrdinov - vyšetrovateľov - najprv FBI pokarhala
- Kto stál za útokom a ako sa ho podarilo zrealizovať priamo v USA
- Ako útočníkov zadržali
- Čo sa teroristom podarilo po tomto útoku a prečo ich USA podcenili