Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 12. 8. 2020 meniny má Darina

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News
0
Viktor Kniš
12. február 2020, 20:40
Čas čítania: 3:48
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia

Proces s Kočnerom a Ruskom je na konci. Prokurátor im navrhuje 20-ročné tresty a ich obhajobnú verziu považuje za absurdnú.

Viktor Kniš
12. február 2020, 20:40
Čas čítania: 3:48
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Súd s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom v prípade údajne falšovaných zmeniek je definitívne na konci, nasledovať už bude len rozsudok, ktorý senát vysloví počas najbližšieho dňa pojednávania – 27. februára. Prokurátor Ján Šanta navrhol, aby vzhľadom na všetky okolnosti dostali obžalovaní trest vo výške 20 rokov a a väzenie s maximálnym stupňom stráženia. Ich výpovede a argumentáciu považuje za surealistické a absurdné. 

 

Počas dnešného dňa už predseda senátu nepripustil návrh obhajoby, ktorá chcela vykonávať ďalšie dôkazy v snahe ubrániť sa a nariadil, aby procesné strany predniesli svoje záverečné reči. V tých majú možnosť obžalovaní a ich právni zástupcovia vyjadriť sa k výpovediam svedkov a dôkazom, ktoré pred súdom predniesli. 

 

Záverečné reči trvali niekoľko hodín, vyberáme preto, niekoľko najdôležitejších momentov, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku vplyv na rozhodovanie trojčlenného senátu. 

 

20 rokov, maximálny stupeň stráženia a trest prepadnutia majetku

Prokurátor Ján Šanta v rámci svojej záverečnej reči navrhol, aby Marian Kočner a Pavol Rusko dostali za obzvlášť závažný zločin falšovania cenných papierov a zločin marenia spravodlivosti vo forme spolupáchateľstva 20-ročné tresty a zároveň, aby boli zaradení do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. Šanta pri tom poukázal aj na priťažujúce okolnosti, pre Ruska to má byť napríklad aj to, že je bývalým riaditeľom TV Markíza a tým pádom zneužil svoju funkciu. 

 

Zároveň prokurátor Šanta poukázal na to, že Rusko a Kočner majú desiatky priestupkov a tým pádom neviedli normálny život, informuje SME.  Upozornil na to, že z menky do roku 2016 nikto nevidel, na ich podpísanie nebol žiadny dôvod a odmieta, že by sa na tom podieľal zosnulý advokát Ernest Valko. To je totiž okrem manželky Pavla Ruska jediný človek, ktorý podľa obhajoby o existencii zmeniek vedel.

 

Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Lipšic spomínal aj Threemu

Daniel Lipšic sa ako právny zástupca Markízy pridržiava toho, čo povedal prokurátor Šanta, zároveň pripomenul aj dôležitosť správ z komunikácie cez aplikáciu Threema.

 

Povedal, že zo správ Kočner-Rusko vyplýva, že sa dohadovali na podrobnostiach príbehu o zmenkách. To, že sa s Threemou nemanipulovalo, potvrdili podľa slov Lipšica aj znalci z Europolu v kauze vraždy Jána Kuciaka. Pri výpovedi odborníkov z Europolu boli novinári vylúčení z pojednávacej miestnosti, pravdepodobne však v rámci ich výpovedi rozoberali aj to, či niekto mohol správy do prepisov vložiť. 

 

Lipšic čítal aj komunikáciu medzi Marianom Kočnerom a Monikova Jankovskou. Podľa neho ovládala bývalá štátna tajomníčka sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá jednu zo zmeniek po nátlaku uznala za pravú. Lipšic poukazoval aj na správu Kočnera, ktorý písal Jankovskej, nech Maruniaková robí to, čo má „lebo skončí na Kuciaka.“ Kým Šanta si myslí, že podiel viny Kočnera a Ruska je 50 na 50, Lipšic skôr ako „režiséra“ údajného falšovania zmeniek vidí Kočnera. 

 

Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Zlom po vražde Jána Kuciaka

Lipšic vo svojej záverečnej reči tiež zopakoval, že zločin obžalovaných bol dobre premyslený, avšak situácia sa pre nich drasticky zmenila po vražde novinára. „Podľa mňa to bolo pomerne tesné, že sa im nepodarilo dokonať tento zločin,“ vysvetľoval Lipšic, ktorý tvrdí, že niektoré vyjadrenia Pavla Ruska sú surealizmus a je podľa neho absurdné, keď obžalovaný tvrdí, že mu boli v tomto procese odopreté práva na spravodlivosť.

 

Druhý právny zástupca Markízy Tomáša Kamenec ich verziu považuje za hlúpu a fungujúcu iba preto, že mal Marian Kočner vplyv na vyšetrovacie orgány a sudkyňu Maruniakovú, čo vyplýva práve z komunikácie z iPhonu Mariana Kočnera, ktorý Peter Tóth odovzdal polícii. 

Porušovanie prezumpcie neviny

Záverečné reči predniesli aj právni zástupcovia Kočnera a Ruska. Kým Marek Para zastupuje v prípade vraždy Jána a Martiny Mariana Kočnera, v tejto kauze je splnomocnencom Pavla Ruska.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1141 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Bratislavská poslankyňa Augustinič: Nahé mužské bradavky sa tolerujú, ale ženské sú problém. Nie je to fér (Rozhovor)Bratislavská poslankyňa Augustinič: Nahé mužské bradavky sa tolerujú, ale ženské sú problém. Nie je to fér (Rozhovor)
Svoj život kamionistu vo Švajčiarsku točí Martin na YouTube. Ceny sú extrémne, za ostrihanie zaplatíš aj 50 eur (Rozhovor)Svoj život kamionistu vo Švajčiarsku točí Martin na YouTube. Ceny sú extrémne, za ostrihanie zaplatíš aj 50 eur (Rozhovor)
Žulaboy: Sú raperi, ktorí ma majú na Instagrame bloknutého, problém sú ich veľké egá (Rozhovor)Žulaboy: Sú raperi, ktorí ma majú na Instagrame bloknutého, problém sú ich veľké egá (Rozhovor)
VIAC

Para poukazoval v záverečnej reči na to, že niektoré dôkazy vykonal súd ako listinné dôkazy namiesto toho, aby vypočuli svedkov. „Akonáhle by tu bol znalec, tak ho viem vypočuť, spochybniť. Listiny neviem vypočuť,“ povedal Marek Para podľa denníka SME. Para kritizoval aj kľúčovú svedkyňu Strakovú, ktorá jednoznačne na základe niekoľkých stoviek podpisov potvrdila, že podpisy nemohli vzniknúť skôr ako v roku 2013.

 

Právny zástupca Ruska ešte povedal, že bolo „viackrát zasiahnuté do prezumpcie neviny.“ Myslí si, že sa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta vyjadroval v médiách nad rámec zákona a prezentoval obžalovaných ako dopredu vinných. Obhajca Mariana Kočnera ďalej po vzore Paru argumentoval aj odmietnutím dodatočných dôkazov v podobe ďalších znalcov a svedeckých výpovedí.

Ruskove tajné americké služby

Bránil sa aj Pavol Rusko. V záverečnej reči hovoril o amerických záujmoch, tajných službách aj vražde novinára Jána Kuciaka. Opakoval viacero argumentov o ohrození licencie Markízy a nekompetentných svedkoch, ktorých výpovede smerovali proti nemu. Okrem toho povedal, že za procesom stoja tajné americké služby, ktoré vraj majú záujem na výsledku.


„Myslíte si, že na Slovensku sú zástupcovia ruských tajných služieb? Keď sú tu Rusi, tak Američania tu nie sú? A čo asi robia tí Američania, keď najväčšej vlajkovej lodi ich štátu hrozí, že bude platiť 70 miliónov eur?“ spýtal sa obžalovaný exriaditeľ televízie.


Zavraždený novinár Ján Kuciak by podľa Pavla Ruska mohol žiť, ak by sa neprišlo v roku 2016 so zmenkami. Rovnako si je istý, že by nebol obžalovaný z prípravy vraždy bývalej spoločníčky Sylvie Klaus-Volzovej. Očakáva, že bude odsúdený pre "mediálny lynč", spolieha sa na odvolacie konanie na Najvyššom súde SR.

 

Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Kočner nevie, koho ľudské práva porušil

Pre obžalovaného Mariana Kočnera bol v rámci záverečnej reči hlavným dôkazom o existencii zmeniek výpoveď bývalého majiteľa produkčného domu Forza a prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika. Zároveň konštatuje, že sa o zmenkách nehovorilo, pretože to vraj bolo nebezpečné. „Tie zmenky sa nikdy nikde nemali objaviť, pretože ruskí bratia by si prišli pre svoje,“ hovorí Kočner o podsvetí podľa denníka SME.

 

Aj Kočner hovoril o americkom sprisahaní. Je podľa neho zaujímavé, že keď navrhli vypočutie znalca zo Spojených štátov, Američania ho dali na tzv. Magnitského zoznam s odôvodnením, že porušuje ľudské práva. „Môžete o mne hovoriť čokoľvek, ale že ja porušujem ľudské práva? Koho ľudské práva som porušil?“ pýtal sa. Marian Kočner je zároveň obžalovaný z objednávky dvojnásobnej vraždy, kde mu hrozí 25 rokov až doživotie. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASRNáhľadový obrázok: TASR - Jakub Kotian Tagy: Marián Kočner, Pavol Rusko, kauza zmenky
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.