Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 21. 4. 2021 meniny má Ervín

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia

Proces s Kočnerom a Ruskom je na konci. Prokurátor im navrhuje 20-ročné tresty a ich obhajobnú verziu považuje za absurdnú.

12. február 2020, 20:40 Čas čítania: 3:48
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
News
0
Viktor Kniš
12. február 2020, 20:40
Čas čítania: 3:48

Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia

Proces s Kočnerom a Ruskom je na konci. Prokurátor im navrhuje 20-ročné tresty a ich obhajobnú verziu považuje za absurdnú.

Viktor Kniš
12. február 2020, 20:40
Čas čítania: 3:48
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Súd s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom v prípade údajne falšovaných zmeniek je definitívne na konci, nasledovať už bude len rozsudok, ktorý senát vysloví počas najbližšieho dňa pojednávania – 27. februára. Prokurátor Ján Šanta navrhol, aby vzhľadom na všetky okolnosti dostali obžalovaní trest vo výške 20 rokov a a väzenie s maximálnym stupňom stráženia. Ich výpovede a argumentáciu považuje za surealistické a absurdné. 

 

Počas dnešného dňa už predseda senátu nepripustil návrh obhajoby, ktorá chcela vykonávať ďalšie dôkazy v snahe ubrániť sa a nariadil, aby procesné strany predniesli svoje záverečné reči. V tých majú možnosť obžalovaní a ich právni zástupcovia vyjadriť sa k výpovediam svedkov a dôkazom, ktoré pred súdom predniesli. 

 

Záverečné reči trvali niekoľko hodín, vyberáme preto, niekoľko najdôležitejších momentov, ktoré môžu mať v konečnom dôsledku vplyv na rozhodovanie trojčlenného senátu. 

 

20 rokov, maximálny stupeň stráženia a trest prepadnutia majetku

Prokurátor Ján Šanta v rámci svojej záverečnej reči navrhol, aby Marian Kočner a Pavol Rusko dostali za obzvlášť závažný zločin falšovania cenných papierov a zločin marenia spravodlivosti vo forme spolupáchateľstva 20-ročné tresty a zároveň, aby boli zaradení do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. Šanta pri tom poukázal aj na priťažujúce okolnosti, pre Ruska to má byť napríklad aj to, že je bývalým riaditeľom TV Markíza a tým pádom zneužil svoju funkciu. 

 

Zároveň prokurátor Šanta poukázal na to, že Rusko a Kočner majú desiatky priestupkov a tým pádom neviedli normálny život, informuje SME.  Upozornil na to, že z menky do roku 2016 nikto nevidel, na ich podpísanie nebol žiadny dôvod a odmieta, že by sa na tom podieľal zosnulý advokát Ernest Valko. To je totiž okrem manželky Pavla Ruska jediný človek, ktorý podľa obhajoby o existencii zmeniek vedel.

 

Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Lipšic spomínal aj Threemu

Daniel Lipšic sa ako právny zástupca Markízy pridržiava toho, čo povedal prokurátor Šanta, zároveň pripomenul aj dôležitosť správ z komunikácie cez aplikáciu Threema.

 

Povedal, že zo správ Kočner-Rusko vyplýva, že sa dohadovali na podrobnostiach príbehu o zmenkách. To, že sa s Threemou nemanipulovalo, potvrdili podľa slov Lipšica aj znalci z Europolu v kauze vraždy Jána Kuciaka. Pri výpovedi odborníkov z Europolu boli novinári vylúčení z pojednávacej miestnosti, pravdepodobne však v rámci ich výpovedi rozoberali aj to, či niekto mohol správy do prepisov vložiť. 

 

Lipšic čítal aj komunikáciu medzi Marianom Kočnerom a Monikova Jankovskou. Podľa neho ovládala bývalá štátna tajomníčka sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, ktorá jednu zo zmeniek po nátlaku uznala za pravú. Lipšic poukazoval aj na správu Kočnera, ktorý písal Jankovskej, nech Maruniaková robí to, čo má „lebo skončí na Kuciaka.“ Kým Šanta si myslí, že podiel viny Kočnera a Ruska je 50 na 50, Lipšic skôr ako „režiséra“ údajného falšovania zmeniek vidí Kočnera. 

 

Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Zlom po vražde Jána Kuciaka

Lipšic vo svojej záverečnej reči tiež zopakoval, že zločin obžalovaných bol dobre premyslený, avšak situácia sa pre nich drasticky zmenila po vražde novinára. „Podľa mňa to bolo pomerne tesné, že sa im nepodarilo dokonať tento zločin,“ vysvetľoval Lipšic, ktorý tvrdí, že niektoré vyjadrenia Pavla Ruska sú surealizmus a je podľa neho absurdné, keď obžalovaný tvrdí, že mu boli v tomto procese odopreté práva na spravodlivosť.

 

Druhý právny zástupca Markízy Tomáša Kamenec ich verziu považuje za hlúpu a fungujúcu iba preto, že mal Marian Kočner vplyv na vyšetrovacie orgány a sudkyňu Maruniakovú, čo vyplýva práve z komunikácie z iPhonu Mariana Kočnera, ktorý Peter Tóth odovzdal polícii. 

Porušovanie prezumpcie neviny

Záverečné reči predniesli aj právni zástupcovia Kočnera a Ruska. Kým Marek Para zastupuje v prípade vraždy Jána a Martiny Mariana Kočnera, v tejto kauze je splnomocnencom Pavla Ruska.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1907 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

Para poukazoval v záverečnej reči na to, že niektoré dôkazy vykonal súd ako listinné dôkazy namiesto toho, aby vypočuli svedkov. „Akonáhle by tu bol znalec, tak ho viem vypočuť, spochybniť. Listiny neviem vypočuť,“ povedal Marek Para podľa denníka SME. Para kritizoval aj kľúčovú svedkyňu Strakovú, ktorá jednoznačne na základe niekoľkých stoviek podpisov potvrdila, že podpisy nemohli vzniknúť skôr ako v roku 2013.

 

Právny zástupca Ruska ešte povedal, že bolo „viackrát zasiahnuté do prezumpcie neviny.“ Myslí si, že sa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta vyjadroval v médiách nad rámec zákona a prezentoval obžalovaných ako dopredu vinných. Obhajca Mariana Kočnera ďalej po vzore Paru argumentoval aj odmietnutím dodatočných dôkazov v podobe ďalších znalcov a svedeckých výpovedí.

Ruskove tajné americké služby

Bránil sa aj Pavol Rusko. V záverečnej reči hovoril o amerických záujmoch, tajných službách aj vražde novinára Jána Kuciaka. Opakoval viacero argumentov o ohrození licencie Markízy a nekompetentných svedkoch, ktorých výpovede smerovali proti nemu. Okrem toho povedal, že za procesom stoja tajné americké služby, ktoré vraj majú záujem na výsledku.


„Myslíte si, že na Slovensku sú zástupcovia ruských tajných služieb? Keď sú tu Rusi, tak Američania tu nie sú? A čo asi robia tí Američania, keď najväčšej vlajkovej lodi ich štátu hrozí, že bude platiť 70 miliónov eur?“ spýtal sa obžalovaný exriaditeľ televízie.


Zavraždený novinár Ján Kuciak by podľa Pavla Ruska mohol žiť, ak by sa neprišlo v roku 2016 so zmenkami. Rovnako si je istý, že by nebol obžalovaný z prípravy vraždy bývalej spoločníčky Sylvie Klaus-Volzovej. Očakáva, že bude odsúdený pre "mediálny lynč", spolieha sa na odvolacie konanie na Najvyššom súde SR.

 

Verzia Kočnera a Ruska o zmenkách je absurdná, tvrdí Lipšic. Môžu dostať 20-ročný trest v ústave s maximálnym stupňom stráženia
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Kočner nevie, koho ľudské práva porušil

Pre obžalovaného Mariana Kočnera bol v rámci záverečnej reči hlavným dôkazom o existencii zmeniek výpoveď bývalého majiteľa produkčného domu Forza a prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika. Zároveň konštatuje, že sa o zmenkách nehovorilo, pretože to vraj bolo nebezpečné. „Tie zmenky sa nikdy nikde nemali objaviť, pretože ruskí bratia by si prišli pre svoje,“ hovorí Kočner o podsvetí podľa denníka SME.

 

Aj Kočner hovoril o americkom sprisahaní. Je podľa neho zaujímavé, že keď navrhli vypočutie znalca zo Spojených štátov, Američania ho dali na tzv. Magnitského zoznam s odôvodnením, že porušuje ľudské práva. „Môžete o mne hovoriť čokoľvek, ale že ja porušujem ľudské práva? Koho ľudské práva som porušil?“ pýtal sa. Marian Kočner je zároveň obžalovaný z objednávky dvojnásobnej vraždy, kde mu hrozí 25 rokov až doživotie. 

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: TASRNáhľadový obrázok: TASR - Jakub Kotian Tagy: Marián Kočner, Pavol Rusko, kauza zmenky
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
2 Spoznala ho cez Tinder, znásilnil ju u seba doma: Myslela som si, že je to moja vina, už viem, že to nie je pravda (Rozhovor)
3 Súd Judite za vraždu 16-ročného Tomáša potvrdil 12-ročný trest
4 7 minút z filmu Mortal Kombat: odrezané končatiny, prebodnuté hlavy a zlomené väzy
5 Bývalý bojovník UFC Askren po tom, čo ho porazil youtuber Jake Paul: Ľudia to berú príliš vážne, hlavným dôvodom boli peniaze
1 VIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na brucho
2 Kotleba vraj nevrátil syna exmanželke, chce s ním ujsť z Egypta. Som zúfalá, nikto ich nevie zastaviť, tvrdí matka
3 VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení“
4 Známa „najsexi rosnička“ sveta Yanet Garcia ohlásila, že si zakladá účet na Onlyfanse. Video si za deň pozrelo 1,2 milióna ľudí
5 Mafián Deák, ku ktorému mal blízko aj Boris Kollár, je oficiálne mŕtvy. Zahynul na lodi s kokaínom za 92 miliónov
1 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
2 Too Hot to Handle po slovensky? Markíza odvysiela reality šou so Slovákmi plnú sexu, lásky a nahoty
3 Národný bezpečnostný úrad varuje: Zachytili sme významné ransomvérové útoky na slovenské ciele
4 Slovák sa na Facebooku chválil, ako vybabral s policajnou hliadkou. Tá to označila za hoax, on však tvrdí, že ide o šikanu
5 Polícia pátra po Štefanovi Harabinovi
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
3 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
4 Viliam, ktorý zmizol na mieste spájanom s brutálnou vraždou v Martine, bol nezvestný viac než dva mesiace. Našli ho mŕtveho
5 Erik Žibek z Pána profesora: So seriálovou priateľkou by som v reálnom živote nikdy neskončil (Rozhovor)
Viac z témy news
VIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na bruchoVIDEO: Slovenský policajt brutálne zbil mladíka na zemi. Uštedril mu rany päsťou, kopance a postavil sa mu na brucho
Kotleba vraj nevrátil syna exmanželke, chce s ním ujsť z Egypta. Som zúfalá, nikto ich nevie zastaviť, tvrdí matkaKotleba vraj nevrátil syna exmanželke, chce s ním ujsť z Egypta. Som zúfalá, nikto ich nevie zastaviť, tvrdí matka
Mafián Deák, ku ktorému mal blízko aj Boris Kollár, je oficiálne mŕtvy. Zahynul na lodi s kokaínom za 92 miliónovMafián Deák, ku ktorému mal blízko aj Boris Kollár, je oficiálne mŕtvy. Zahynul na lodi s kokaínom za 92 miliónov
Viac článkov
Sponzorované články
Niké má novú menu nik. Teraz ich rozdá prvým 50-tisíc klientomNiké má novú menu nik. Teraz ich rozdá prvým 50-tisíc klientom
Bejby Blue a Dalyb ťa v novom songu vyzývajú, aby si investoval do sebaBejby Blue a Dalyb ťa v novom songu vyzývajú, aby si investoval do seba
Mladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovražduMladí sa pre známky boja chodiť domov a myslia na samovraždu
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 22:34
„Natáčať domáce porno ako koníček znie šialene,“ hovorí mladá dvojica z PornHubu. Nám prezradili, koľko zarábajú a ako začínali.„Obaja dychtíme po tom, aby sme dokázali dobyť minimálne celú platformu PornHub a dostať sa do zoznamu 100 najlepších účinkujúcich roka. To by bol dobrý začiatok,“ predstavuje svoju víziu budúceho úspechu Rus.
včera o 21:36
VIDEO: Kotleba po odvedení syna od exmanželky: „Bude jedna fotka malého bez môjho dovolenia, tak ste vybavení.“
včera o 20:45
VIEŠ, čo je IDO? Kryptomenový svet je šialený, desiatky tisíc ľudí sa zapájajú do lotérií, aby mohli investovať pár stoviek a pár hodín na to mať desiatky tisíc. Iní začali brať vážne investovanie do akcií vďaka Gamestopu, no a niektorí sa vynájdu aj s oblečením, respektíve bez neho.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Aktualizované: NAKA robí raziu u Dobroslava Trnku aj u Mariana Kočnera doma a v jeho firmáchAktualizované: NAKA robí raziu u Dobroslava Trnku aj u Mariana Kočnera doma a v jeho firmách
Odvolajú predsedníčku úradu, ktorá Kočnerovi písala, že vyzerá ako Luke PerryOdvolajú predsedníčku úradu, ktorá Kočnerovi písala, že vyzerá ako Luke Perry
NAKA spravila raziu v Technopole. Ľudia okolo Mariana Kočnera vraj pripravili  pôvodných vlastníkov o majetok za 20 miliónov eurNAKA spravila raziu v Technopole. Ľudia okolo Mariana Kočnera vraj pripravili pôvodných vlastníkov o majetok za 20 miliónov eur
Ďalší „Kočnerov“ prokurátor končí. Paloviča podľa Threemy podplácali a vynášal informácie   Ďalší „Kočnerov“ prokurátor končí. Paloviča podľa Threemy podplácali a vynášal informácie
Video zaznamenáva, ako Marian Kočner inštaluje skrytú kameru v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.Video zaznamenáva, ako Marian Kočner inštaluje skrytú kameru v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
Kočnerovu snahu o zbavenie sa obvinenia v kauze motákov zastavil Jaromír Čižnár. Ďalej budú vyšetrovať, ako sa chcel zachrániťKočnerovu snahu o zbavenie sa obvinenia v kauze motákov zastavil Jaromír Čižnár. Ďalej budú vyšetrovať, ako sa chcel zachrániť
Mariana Kočnera a Pavla Ruska usvedčuje z falšovania zmeniek aj bakalárska práca mladej novinárkyMariana Kočnera a Pavla Ruska usvedčuje z falšovania zmeniek aj bakalárska práca mladej novinárky
Krvavé Šenky sa považujú za jedno z najdesivejších miest Slovenska. Zisťovali sme, či sú strašidelné príbehy naozaj pravdivéKrvavé Šenky sa považujú za jedno z najdesivejších miest Slovenska. Zisťovali sme, či sú strašidelné príbehy naozaj pravdivé
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.