Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
31. januára 2020, 15:43
Čas čítania 3:53
Matej Krajčovič

Veľká Británia definitívne odchádza z Európskej Únie. Čo musia po Brexite urobiť Slováci?

NEWS EURÓPA VEĽKÁ BRITÁNIA
Uložiť Uložené

Na stole ešte nie je takmer žiadna finálna dohoda, kľúčový teda zostáva až 31. december 2020.

Referendum, v ktorom 51,9 % zúčastnených Britov po ostrej kampani rozhodlo o tom, že by ich krajina mala vystúpiť z Európskej únie bolo ešte 23. júna 2016.

Hoci výsledky hlasovania občanov podľa britských zákonov nie sú pre vládu nijako právne záväzné a dve najväčšie parlamentné strany zotrvanie v Únii v tom čase podporovali alebo sa vyjadrovali neutrálne, vládnuci politici sa hlas verejnosti po referende rozhodli rešpektovať. 

Bezprecedentný odchod niektorého členského štátu si však vyžiadal dlhú sériu rokovaní. Briti preto Európsku úniu oficiálne opúšťajú až teraz. Opäť len 27 členov bude mať Únia presne od polnoci 31. januára. V Spojenom kráľovstve to bude ešte v piatok od 11-tej večer, kvôli časovému posunu.

V tomto článku si prečítaš:
  • Čo všetko sa zmení po 31. januári 2020, kedy Británia definitívne odíde z EŮ
  • Ako to bude s cestovaním do Londýna a ostatných miest vo Veľkej Británii
  • Čo robiť, ak v krajine študuješ alebo pracuješ a chceš tam zostať

Brexit je dokonaný, Veľká Británia odišla z EÚ. Čo sa zmení pre Slovákov, ktorí tam študujú alebo pracujú?
Zdroj: TASR/AP

Zatiaľ všetko po starom

Brexitu predchádzali náročné rokovania bývalej premiérky Theresy Mayovej a aktuálneho premiéra Borisa Johnsona s predstaviteľmi Európskej únie. Tie ešte v žiadnom prípade nedospeli k žiadnemu definitívnemu záveru.

31. január 2020 preto znamená len formálny odchod, keďže pár dní predtým britský premiér podpísal a následne Európsky parlament odhlasoval „dohodu o vystúpení“.  

Spred budov EÚ zmizne britská vlajka a parlament opustia britskí poslanci, no život bude v zásade pokračovať úplne rovnako. Už v sobotu sa totiž začne tzv. prechodné obdobie, ktoré má platiť minimálne do 31. decembra 2020.

Počas neho bude Veľká Británia dodržiavať všetky dohody úplne rovnako, ako to robila doteraz, alebo ako to robí aj Slovensko. Až v tomto období majú politici dohodnúť, ako bude všetko reálne vyzerať. No a pokiaľ rokovania pôjdu tak ako doteraz, je jasné, že ani koniec roka nemusí byť finálny a prechodné obdobie by mohli predĺžiť o ďalších 12 alebo až 24 mesiacov. 

Odporúčané
Brexit party. Ako bude vyzerať posledný deň Veľkej Británie v Únii? Brexit party. Ako bude vyzerať posledný deň Veľkej Británie v Únii? 18. januára 2020, 12:51

 Kontroly na hraniciach? Tak ako doteraz, respektíve s pasom

V rámci Európskej únie, respektíve Schengenského priestoru sme zvyknutí na voľný pohyb osôb. Do Rakúska, Česka, Maďarska či kamkoľvek ďalej môžeš prejsť bez toho, aby ťa zastavili hraničné kontroly. Hranicu dokonca môžeš prekročiť kdekoľvek, pokojne na lesnom chodníku alebo uprostred poľa. 

Veľká Británia ani Írsko však nikdy súčasťou Schengenskej dohody neboli. Po prílete alebo príchode do Británie či Írska si vždy musel ukázať aspoň európsky občiansky preukaz, no úrady vždy odporúčali nosiť radšej pas

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 80073 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako sa sťaží príchod študentov a zamestnancov do krajiny po Brexite
  • Prečo je dôležitejší až dátum 31. december 2020
  • Ako si vysvetliť pojem „prechodné obdobie“ a či sa počas neho budeš môcť spoľahnúť napríklad na dátový roaming bez poplatkov
Domov
Zdieľať
Diskusia