Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
18. januára 2020, 14:33
Čas čítania 0:40
Tina Hamarova

Tekuté zlato z Banskej Bystrice. Manželia vytočili lepší med ako je ten najdrahší na svete

ZAUJÍMAVOSTI VČELY
Uložiť Uložené

Laboratórna analýza potvrdila nezvyčajnú kvalitu medu a odhalila aj jeho tajomstvo.

Manželia Kamenskí zo Šalkovej pri Banskej Bystrici sa  včelárstvu venujú ešte len päť rokov. Každý deň však poctivo chodia do včelína a úle kontrolujú počúvacím prístrojom. Dôsledná práca a láska ku včelám sa vyplatila, keď sa im nedávno podarilo vytočiť lepší med ako je najdrahší med na svete.

„Má zvláštnu korenistú chuť s nádychom až do kyslava. Ale z recesie sme si ho dali na rozbor,“ povedala v reportáži televízie Markíza pani Kamenská. Odpoveď z Ústavu molekulárnej biológie ich prekvapila - antibakteriálna aktivita testovanej vzorky medu je vyššia ako antibakteriálna aktivita manukového medu.

Odporúčané
Všetci zomrieme 4 roky po tom, ako vymrú včely. Ako bude vyzerať temná budúcnosť? Všetci zomrieme 4 roky po tom, ako vymrú včely. Ako bude vyzerať temná budúcnosť? 26. júla 2019, 11:03


Manuka je špeciálny druh medu, ktorý sa označuje za nazdravší, ale aj najdrahší med na svete. Pochádza z Nového Zélandu a často sa využíva v medicíne. Pol kila takejto dobroty ťa môže však vyjsť až 60 dolárov.

Tajomstvo medu je v zdravom prostredí, kde včely žijú
Tajomstvo medu je v zdravom prostredí, kde včely žijú Zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Tajomstvo medu Kamenských je v tom, že ich včely nemajú v okolí vysokoznáškové plodiny ako repka, slnečnica či agát. Tekuté zlato tak majú šancu stáčať aj ostatní slovenskí včelári.

Domov
Zdieľať
Diskusia