Napriek impeachmentu o svoj prezidentský úrad pravdepodobne nepríde, tvrdí slovenský expert.
Trump čelí ústavnej obžalobe (tzv. impeachment), pretože zneužíval svoje postavenie prezidenta. Ešte v lete 2019 telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym, ktorému sľúbil vojenskú pomoc.
Nemalo to však byť zadarmo, požiadal ho, aby sa ukrajinský vyšetrovatelia pozreli na aktivity rodiny Trumpovho politického rivala. Dúfal, že na neho vytiahne špinu, ktorú potom použije v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Teraz mu hrozí obžaloba, na základe ktorej ho môž odvolať z funkcie.
Kedy môžu Trumpa odvolať?
Refresher oslovil politológa Erika Láštica, ktorý sa situáciou v USA venuje aj na akademickej pôde: „Prezidenta môžu zbaviť jeho úradu, ak sa ukáže, že počas svojho pôsobenia sa dopustí takých skutkov, ktoré spochybňujú jeho schopnosť vládnuť a konať v mene všetkých,“ vysvetlil Láštic úlohu kongresu v impeachmente. Pravidiel nemá veľa, pretože je veľmi výnimočná, k vzneseniu tejto obžaloby prišlo za celú históriu USA len po tretíkrát.
„V zásade je to podobné vyšetrovaniu našich súdov,“ povedal Láštic z katedry politológie Univerzity Komenského. „Právomoc Kongresu je trochu iná než pri súdoch, no môžu predvolávať svedkov a hroziť im tým, že na nich podajú žalobou. Celý proces sa berie veľmi vážne.“
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy môžu reálne odvolať Trumpa z pozície prezidenta
- Prečo sa na prvý pohľad zdá, že ide o „vojnu“ medzi republikánmi a demokratmi
- Aké sú dva možné výsledky a prečo ich má v rukách Senát
- Čo si o možnom výsledku myslí slovenský politológ
- Ako sa Trumpovi darí zneužívať celé vyšetrovanie vo svoj prospech