Okrem práce sme sa s Nikolou rozprávali aj o živote v Amerike, o komunite Slovákov v New Yorku a o tom, prečo sa plánuje vrátiť na Slovenko.
Nikola Kováčiková už počas školy túžila po práci v medzinárodnej organizácii a to sa jej napokon aj podarilo. „Na jedno miesto v OSN v New Yorku sa hlási priemerne 600 ľudí. Mala som rozposlaných vyše 200 životopisov, kým to vyšlo," prezradila.
Jedným z poslaní OSN je aj pomoc ľuďom v krajinách, kde hrozia nepokoje. Avšak nie vždy to tak aj je. Nikola žije v New Yorku a pracuje priamo v centrále OSN na právnom oddelení, kde sa zaoberá trestnými činmi zamestnancov.
„Od žien požadovali sexuálne služby, za ktoré ich "odmeňovali“ jedlom, či peniazmi. Keď otehotneli, sľubovali im, že sa o ne postarajú, no potom odišli z misie domov,“ povedala o zlyhaniach vojakov na Mierovej misii OSN na Haiti.
- Ako sa dostala k práci v OSN v New Yorku
- Akými konkrétnymi trestnými činmi sa zaoberá
- Ako sa OSN stavia k zlyhaniam svojich zamestnancov
- Ako OSN riešila sexuálne zneužívanie Haiťaniek vojakmi mierovej misie
- Aké benefity majú zamestnanci OSN
- Ako sa jej žije v New Yorku
- Čo by vyzdvihla na Slovensku oproti Amerike
Pracuješ v centrále OSN v New Yorku a zaoberáš sa trestnými činmi zamestnancov organizácie. Ako sa mladá Slovenka dostane k takejto práci?
Bol to náročný proces a trval niekoľko mesiacov. Dokonca som mala napísané na chladničke, že sa mi raz podarí dostať do OSN a mať vysnívanú prácu. Musela som rozposlať veľa životopisov, kým to vyšlo.
Na jedno miesto v OSN v New Yorku sa hlási priemerne 600 ľudí. Ja som mala rozposlaných vyše 200 žiadostí a životopisov, kým jedna vyšla.
Mala si predošlé skúsenosti, alebo si rovno po škole išla pracovať do centrály OSN?
Po strednej škole som išla študovať súbežne dve vysoké školy. Ako denné štúdium som si zvolila právo a ako externé medzinárodné vzťahy. Navyše, cez British Law Centre a Univerzitu Cambridge som získala ďalší diplom v oblasti anglického práva a práva EÚ.
Ešte pred prácou v OSN som pôsobila na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí na odbore Diplomatického protokolu. Pri práci v OSN je dôležité nielen vzdelanie, ale aj prax a rôzne stáže.
Absolvovala som študijné pobyty v USA a v Nemecku už počas strednej školy. To mi dalo dobrú jazykovú výbavu, ale najmä ma naučilo samostatnosti. Po angličtine a nemčine som sa začala učiť francúzštinu. Totiž, angličtina a francúzština sú pracovné jazyky OSN.
Konkurencia v OSN musí byť obrovská. Hlásila si sa na viac miest, kým ťa prijali?
Na jedno miesto v OSN v New Yorku sa hlási priemerne 600 ľudí. Konkurencia je obrovská. Ja sama som mala rozposlaných vyše 200 žiadostí a životopisov, kým jedna vyšla. V konkurze na právne oddelenie som sa dostala do užšieho výberu.
Následne som absolvovala dve kolá testov a jeden pracovný pohovor. Výberové konanie som úspešne zvládla. Začala som pracovať ako právny asistent a momentálne sa venujem trestným činom zamestnancov OSN a expertov na misiách.
Niektoré vyšetrovacie správy žiaľ nie sú príjemné, najmä ak ide o sexuálne zneužívanie maloletých, či vykorisťovanie utečencov.
O aké trestné činy ide?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako môže OSN pomôcť obetiam zneužívania
- Či bolo štúdium na slovenských vysokých školách pre ňu dostatočnou prípravou pre túto prácu
- S akými predstaviteľmi štátov sa stretla
- Čo robí jej manžel, kvôli ktorému sa dostala do New Yorku
- Čo sa rieši na zasadnutiach OSN
- Či je podľa nej NY dobrým miestom pre život