Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
22. novembra 2019, 13:39
Čas čítania 0:00
Matej Krajčovič

Facebook a Google vraj sledovaním používateľov porušujú ľudské práva

TECH FACEBOOK GOOGLE
Uložiť Uložené

Ozvala sa nezisková organizácia Amnesty International.

Imidž Facebooku dostáva v poslednom čase jednu ranu za druhou. Odborníci ho kritizujú za nedbalé nakladanie s osobnými údajmi a nedávno sa dokonca objavili informácie, že jeho mobilná aplikácia ťa môže špehovať cez fotoaparát, aj keď ťa o jeho využívaní neinformuje.

Odporúčané
Jabĺčkári, pozor: Tento iOS potajomky používa tvoj fotoaparát, keď si otvoríš aplikáciu Facebooku Jabĺčkári, pozor: Tento iOS potajomky používa tvoj fotoaparát, keď si otvoríš aplikáciu Facebooku 12. novembra 2019, 17:46

Engadget teraz upozorňuje, že varovný prst zdvíha už aj mimovládna organizácia Amnesty International. A okrem Facebooku poukazuje aj na Google

Obe tieto spoločnosti podľa nej predstavujú doposiaľ nevídané systematické riziko pre ľudské práva. Konkrétne sa majú previňovať „konštantným sledovaním miliárd ľudí“. 

Amnesty International tiež požaduje radikálnu zmenu biznis modelu technologických gigantov, pretože v súčasnosti je používanie služieb Facebooku aj Googlu prakticky zadarmo, no ľudia údajne „platia svojimi osobnými dátami“.

Facebook a Google vraj sledovaním používateľov porušujú naše ľudské práva
Facebook a Google vraj sledovaním používateľov porušujú naše ľudské práva Zdroj: Unsplash.com

„Google a Facebook nás časom okradli o naše súkromie. Teraz sme v pasci. Buď sa musíme podriadiť tejto všadeprítomnej sledovacej mašinérii, kde sú naše dáta ľahko použiteľné ako zbraň pre manipuláciu a naše ovplyvňovanie alebo prídeme o výhody digitálneho sveta. Toto nikdy nemôže byť prirodzená voľba,“ uvádza generálny sekretár neziskovky Kumi Naidoo.

Engadget informuje, že Amnesty International chce tlačiť na vlády, aby takýto spôsob podnikania obmedzili. Do určitej miery má byť vinný aj Amazon alebo Microsoft, no ich služby vraj pre je ľudí dnes nie sú až také nevyhnutné, respektíve každodenne využívané ako Messenger, vyhľadávanie na Googli alebo prehliadanie internetu cez Chrome.

Web sa tiež obrátil na Facebook s požiadavkou na vyjadrenie. Facebook, samozrejme, podobné obvinenia odmietol a pridal aj uštipačnú poznámku, že Amnesty International môže aj vďaka nemu a sponzorovaným postom na jeho sieti získavať nových podporovateľov.  

Domov
Zdieľať
Diskusia