Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 26. 9. 2020 meniny má Edita

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zdravie - Posilňovanie
12
necis
Simon K.
14. január 2016, 12:45
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

Ako správne drepovať, tipy pre začiatočníkov, najčastejšie chyby, no dozvieš sa aj napríklad, čo sa skrýva pod anglickým výrazom butt wink.

necis
Simon K.
14. január 2016, 12:45
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Prednedávnom sme publikovali článok (najmä) pre ženy, s názvom Každá (dobrá) riť vie očariť, v ktorom sme si priblížili najlepšie a najefektívnejšie cviky pre dokonalý zadok, pričom sme zámerne vypustili drepy. Tie sa objavia v ďalšej časti, no hlavne, dnes im budeme venovať oveľa viac priestoru. Zameriame sa na dôležité tipy pri vykonávaní jedného z najlepších cvikov - drepov. Ukážeme si najčastejšie chyby, zameriame sa na to, ako ich odstrániť a priblížime si tipy nielen pre začiatočníkov, ale pre každého, ktorý si buď nie je istý niektorými vecami, alebo ho zaujímajú rôzne faktické informácie. No a v neposlednom rade si predstavíme množstvo tzv. "mentálnych pomocníkov", vďaka ktorým sa tvoj drep nepochybne zlepší. V článku budeme písať o bežnejšej verzii drepov, tzv. "high bar", keďže  poznáme aj "low bar" drepy, o ktorých si však povieme niečo viac inokedy.

 Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

1. Pozícia rúk, uchopenie tyče

Hneď v prvom bode veľmi záleží na tvojej mobilite. Pracovať však môžeme s radou, že čím užšie, tým lepšie. Užšia pozícia rúk nám totiž zabezpečí väčšiu pevnosť tela. Vo všeobecnosti ale môžeme povedať, že optimálny úchop bude aj ten na šírku ramien, resp. o trošku širšie. Na druhú stranu až priveľmi úzky úchop spôsobuje v určitých prípadoch bolesť ramien a lakťov, čže tu si musíš nájsť pre teba najviac komfortnú pozíciu, pri čo najväčšej pevnosti tela.

 

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

2. Vypnutý hrudník

Tyč máš uchopenú, Následne sa k nej priblížiš a "zarežeš" ju do vrchnej časti trapézov, kedy lopatky tlačíš k sebe a hlavne vrchná časť chrbta, no i celé telo je poriadne pevné. Tým, že dodržíš týchto zopár pomôcok, sa nám automaticky mierne vypnú prsia, čo má za následok ešte väčšieho spevnenia celého tela. Nedovoľ, aby ti hrudník "prepadol". To je zároveň jeden z dôvodov, prečo sa ľudia nepríjemne prehýbajú a z drepov robia cvik good mornings.

 

Reč je presne o tomto. Vypnutý hrudník = väčšia stabilita a pevnosť

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

3. Tyč zostáva na chrbte

Veľa začiatočníkom robí táto fáza veľký problém. Tyč dostanú zo stojana, no následne s ňou doslova tancujú, nezostávajú pevní a menia polohu rúk aj polohu samotnej tyče. Chyba a hlavne veľké riziko zranenia.

 

Tu je znázornená spomenutá chyba! Akonáhle vystúpiš zo stojana, zostaň maximálne spevnený

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní 

4. Pozícia (smer) lakťov

Oba lakte smerujú k zemi a nie od tela. Ďalší "mentálny" pomocník, ktorý môžeš využiť pri pozícii lakťov je, že si smerom rúk/lakťov aj za pomoci krídel kryješ svoje podpazušie. Vieme, znie to síce smiešne, ale týmito drobnosťami dosiahneš maximálnej pevnosti celého tela, ktorá je tak veľmi dôležitá nielen pri správnom vykonaní drepu. Ide však o viac subjektívny prvok techniky drepu.

 

Vľavo chyba: lakte smerujú príliš od tela. Vpravo správne: Lakte smerujú dole

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

5. Zdvihnutie tyče zo stojana oboma nohami

Uchopenú a na chrbte správne položenú činku dostávame do pozície pred vykonaním drepu tak, že obidve chodidlá máme vedľa seba - takto cúvame zo stojana na drepy. Nikdy si neberiem činku len z jednej nohy, takzvaným polovičným výpadom.

 

Chybné zdvihnutie tyče zo stojana využitím polovičného výpadu. Pri zdvíhaní maj obe nohy pod tyčou!

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

6. Nepísané pravidlo troch krokov

Tyč máš uchopenú, telo spevnené, hrudník vypnutý, vieš ako dostať tyč zo stojana a potrebuješ od neho odstúpiť. V tejto fáze platí pravidlo troch krokov. Snažíš sa nespraviť viac než tri kroky, ak odstupuješ od stojana. Ak spravíš 4 či 5, nie je to chyba, ale snaž sa o maximálne 3 kroky. Spravíš krok vzad so slabšou nohou, následne  spravíš väčší pohyb dominantnou nohu a svoj postoj, respektíve pozíciu dokončíš dorovnaním slabšou nohou. Menej pohybu, viac energie!

 

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

7. Pozícia nôh a chodidiel

Faktor, ktorý sa u každého jedinca môže trošku líšiť. Vo všeobecnosti sa dá použiť pomôcka, že si sám seba predstavíš ako si sadáš na záchod pre vykonanie dlhšej potreby. U väčšiny ľudí to predstavuje rozpätie bedrových kĺbov, možno trošku širšie. Ako posledné ti špičky mierne idú od seba, kedy vytvoríš pomyselné písmeno "V". Tým, že ti špičky smerujú do písmena V, nebránia tvoje stehná stredu tela pri hlbších drepoch, no zároveň týmto pohybom zapojíš viac svalov a tak ti drepy pôjdu oveľa lepšie. Tak, ako sa musíš vyhrať s pozíciou rúk, takisto si musíš nájsť svoju pozíciu nôh a chodidiel. Jednoznačne presné rozpätie neexistuje, takisto presný uhol špičiek.

 

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

8. Dýchanie a vykonanie drepu (excentrická fáza pohybu)

Tyč máš uchopenú, telo spevnené, hrudník vypnutý a nohy máš v správnej pozícii. Čo teraz? Nádych a vykonanie drepu. Poriadne sa nadýchneš, tu je najdôležitejšie dýchať do brucha a nie pľúc, pričom vydychuješ až po vykonaní opakovania - toto zopakuješ vždy pred každým jedným opakovaním. Takýto typ dýchania sa volá valsalvov manéver - nadýchneš sa do brucha, zavrieš ústa zatlačíš jazyk na vrchnú časť ďasien, tým pádom vyplníš priestor medzi bruchom a opaskom na cvičenie.  

 

Nádych - spevnenie - drep - výdych

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

9. Kolená smerujú von

Pri klesaní do drepu tlač kolená mierne smerom von, stále drž vypnuté prsia a mysli na to, ako si sadáš na WC. Každý drepuje inak! Áno, to už vieš, no okrem tvojej genetiky a správnej biomechaniky vykonania cviku, kolená von ti pomôžu s dosiahnutím potrebnej hĺbky drepu. Ak budú kolená smerovať dopredu/do vnútra a nie von, tak väčšina cvičencov nikdy potrebnú hĺbku drepu nedosiahne. Tejto témy sa dotýka i neutíchajúci boj a jeden z najrozšírenejších mýtov pri drepoch - kolená by nemali ísť cez špičky. Áno, dezinformácia na základe jednej neobjektívnej štúdie z roku 2003, ktorá tvrdila, že ak drepuješ s kolenami presahujúcimi špičky, je zvýšená pravdepodobnosť úrazu. To je trúfalé tvrdenie, pretože nielen napriek tomu, že každý jedinec je inak geneticky disponovaný a človek s dlhším trupom nemá šancu pri správnom vykonaní drepu neprekročiť kolenami špičky, ale hlavne olympijskí vzperači, ktorí idú každým jedným cvikom cez špičky kolenami, majú jedno z najmenších percent zranení zo všetkých športov. Nič zložité, len si dávaj pozor na toto vľavo.

 

Vľavo je znázornená častá chyba, vpravo sú kolená správne smerujúce smerom von

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

10. Pozícia hlavy

Hlava je v neutrálnej pozícii, kedy pozeráme pred seba na "horizont", prípadne na miesto, kde sa spája stena s podlahou. Nikdy nezakláňaj hlavu, pretože to može viesť k nadmernému prehýbaniu chrbta a zraneniam. Opačným príkladom je pozeranie sa na špičky nôh, čo je taktiež nesprávne z hľadiska vytvárania prílišného tlaku na chrbticu a ohýbanie celého tela. Správna pozícia hlavy pri drepe je veľmi dôležitá, dosiahneme ňou neutrálnu pozíciu chrbtice, kedy sa vyvarujeme viacerým zraneniam a v lepšom prípade príliš častým návštevám chiropraktika. 

 

Tu je znázornená často ťažko odnaučiteľná chyba - zaklánanie hlavy vzad. Pozícia hlavy musí zostať v neutrálnej polohe!

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

11. Tyč zboku

Tento odsek bude stručný a priamočiary. Priamočiary presne tak, ako by mala byť tyč zboku. Buď niekoho požiadaj priamo vo fitku, alebo sa pri drepovaní natoč zboku. Tyč by mala ísť vždy zvisle nadol a hore, ako keby "cestovala" po priamke. Táto priamka smeruje od stredu chodidla k stropu, z čoho vyplýva, že už pri uložení si tyče na chrbát a dostania sa do pozície pred drepom vždy vykoná tu istú trajektóriu pohybu. Takto si tiež overíš techniku drepu.

 

12. Opasok (bonus)

Opasku sme sa už venovali viac než podrobne. Ide o ďalší z dostupných nástrojov, ktorého použitie sa treba správne naučiť a takisto vedieť, kedy ho použiť. Opasok je určite dobrá voľba, no nie vždy. Jeho pozícia na tele sa tiež môže líšiť od človeka ku človeku, ale viac sa už dočítaš v spomínanom článku.

 

13. Obuv (bonus)

Na úvod radšej veta pre všetkých múdrych. Áno, ide o bonus, ktorý nie je nevyhnutný a dá sa pochopiteľne drepovať i bez špeciálnej obuvi. V prvom rade treba zapracovať na mobilite, flexibilite a technike. Ak využívaš pri drepovaní obuv s príliš mäkkou podrážkou, tak nedochádza k optimálnemu prenosu energie medzi tebou a podložkou, čo vplýva i na stabilitu. Ani tenisky nebudú to pravé orechové, keďže sa v nich pri drepovaní "hojdáš" zo strany na stranu. Najideálnejšou voľbou je špeciálna vzpieračská obuv, ktorá má tvrdú/pevnú a rovnú podrážku a mierne zdvihnutú pätu. Chápeme, že nie sú najlacnejšie, no je to predovšetkým dlhodobá investícia do seba a svojho zdravia. Keď aj naďalej krútiš hlavou a nechceš obetovať toľko peňazí za "tenisky do fitka", využívaj aspoň obuv s tvrdou podrážkou a najlepšie i mierne zdvihnutou pätou.

 

Populárne a u lifterov obľúbené Nike Romaleos 2 a vpravo adidas Adipower

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

14. Knee Sleeves (bonus)

Laicky preložené ako nákolenníky - sú navrhnuté pre zabránenie riziku zranenia a ako ochrana pri potenciálnom poškodení kolien. Toto poškodenie kolien nastáva pri behaní, skákaní a cvičení v posilke (napr. drepovanie). Taktiež obsahujú "kompresný element", ktorý má za následok zvýšený prietok krvi a znižuje bolesť kolien počas, ale i po odcvičení tréningu. Nákolenníky sú vyrábané z neoprénu, čo spôsobuje nárast tepla okolí kolena a zvyšuje proprioreceptory (schopnosť rozpoznať kĺb v priestore, pričom tieto receptori zachycuje centrálny nervový systém). 

 

15. Butt wink aka Prečo ma bolí chrbát pri drepovaní a ako to odstrániť?

Jedna z najčastejších a najrozšírenejších chýb, ktorá spôsobuje bolesť chrbta pri drepovaní, sa po anglicky nazýva butt wink. Doslovný preklad by znamenal "mrknutie zadku". K tomuto javu dochádza najmä vtedy, ak máš poskracované hamstringy, kedy sa v najnižšej polohe drepu tvoj hamstring nedokáže dostatočne natiahnuť pri vystretom chrbte a tak si "pritiahne" zadok bližšie k sebe, a tým sa aj mierne zaguľatí chrbát. Ďalším dôvodom existencie tohto javu je i nedostatočná flexibilita členkov a často prehliadaný aspekt - oblečenie. Pri tesnom oblečení sa sami seba ukracujeme o žiadanú mobilitu. Ako prevencia sa samozrejme odporúča zvýšenie mobility hamstringov a pomôcť dokáže aj obuv.

 

Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

16. Ako nízko musím drepovať?

Debata o tejto téme siaha poriadne do minulosti. O hĺbke drepu sme si už dávnejšie písali tu a dôkladne ju rozobrali. No pre komplexnosť tohto článku vypichneme jednu vec: Ak sú hlboké drepy vykonávané technicky správne, nielen že sú bezpečné (ak berieme do úvahy väčšinu relevantnejších výskumov a záverov z nich), ale dokonca prispievajú k rozvoju sily, posilňujú spojivové tkanivo vrátane svalov, väzov, šliach. Zranenia ľudia často radi pripisujú drepom, no v mnohých prípadoch to nie sú drepy, ale zlá technika drepov.“  A teraz sa už môžeme venovať tomu, ako nízko by sme mali drepovať. Bedrá musia ísť nižšie ako pomyselný vrch kolena. Bodka. V každom prípade, je tu ešte téma "ass to grass" drepov, o tom si však viac napíšeme inokedy a zatiaľ len v skratke - niektorí by mali prestať čítať premotivované citáty z posilňovní o tom, že čím hlbšie, tým lepšie. Áno, hlboké drepy, ako sme si už povedali, sú lepšie, ale "ass to grass" drep mnohí jednoducho nie sú schopní vykonať kvôli ich mobilite a snaha o takýto drep môže narobiť viac škody ako úžitku. Viac však v ďalšom článku.

 

 Takto by to mohlo vyzerať (Matt Ogus)Ako robiť drepy: 16 dôležitých tipov a zároveň časté chyby pri drepovaní

 

 Všetkým želáme veľa úspešných opakovaní a nadrepovaných ton v tréningu!

 

 

Bavia ťa články na Fitculte a chceš vedieť, prečo využiť aj náš Online Coaching, respektíve poradenstvo? 10 dôvodov nájdeš v tomto článku a zistíš, že možno toto je pre teba tá správna spolupráca, ktorú hľadáš, chceš a v živote potrebuješ.
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.