Skoro 2 % opýtaných tvrdia, že za socializmu bolo lepšie všetko, 13 % sa zhoduje, že nebolo lepšie absolútne nič.
Veľa Slovákov sa zhoduje na tom, že pred viac ako tridsať rokmi mali väčšie pracovné a sociálne istoty a lepšie na tom boli aj medziľudské vzťahy. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý si dala vypracovať televízia Markíza a zverejnila ho v rámci relácie Na Telo s Michalom Kovačičom.
1021 respondentov v druhej polovici októbra 2019 v súvislosti s 30. výročím od pádu komunistického režimu odpovedalo na dve otázky: za čím im je z obdobia socializmu najviac ľúto a naopak, čo by im chýbalo z dnešnej doby, ak by sa do socializmu vrátili. Respondenti mali odpovedať spontánne, teda povedať to, čo im ako prvé napadne.
Viac ako 40 % Slovákov vidí ako výhodu dnešnej doby slobodné cestovanie, o polovicu menej oceňuje občianské práva a slobody. 17, 2 % ľudí vníma ako pozitívum, že dnes máme širšiu ponuku tovaru a služieb, viac ako 11 % za zhoduje na používaní moderných technológií a internetu. Pod 5 % nájdeme ešte možnosť štúdia v zahraničí, možnosť slobodného podnikania alebo zavedenie Eura.
Slovákom najviac chýbajú sociálne a pracovné istoty a myslia si, že medziľudské vzťahy boli pred viac ako 30 rokmi lepšie. Tvrdia, že žili kľudný život bez stresu a boli lacnejšie byty aj bývanie. 9 % sa zhoduje na lepšom zdravotníctve a nižšej krimitalnite, 5,7 % na kvalitnejšom školstve. 2,6 % Slovákov chýbajú pionierské tábory.
Z prieskumu Focusu tiež vyplýva, že skoro 2 % opýtaných tvrdia, že za socializmu bolo lepšie všetko, 13 % sa zhoduje, že nebolo lepšie absolútne nič.