Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 11. 8. 2020 meniny má Zuzana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
0
Jakub Paulík
19. december 2019, 15:37
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10+1 slovenských filmov a seriálov, ktoré zaujali divákov v roku 2019

Slovenská kinematografia nás tohto roku vzala do tajomného pohoria Tribeč, no ukázala nám taktiež prehnitý justičný systém.

Jakub Paulík
19. december 2019, 15:37
10+1 slovenských filmov a seriálov, ktoré zaujali divákov v roku 2019
Zdroj: Azyl Production / RTVS
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

S koncom roka ti prinášame články, v ktorých píšeme o najdôležitejších okamihoch roka 2019 napríklad v oblasti módy alobo napríklad o najlepších filmoch v jednotlivých žánroch. Dnes sa spoločne pozrieme na slovenskú kinematografiu 2019. Tá priniesla hneď niekoľko zaujímavých filmov, aj keď nie všetky potešili.

 

 

Trhlina (réžia: Peter Bebjak)

 

Filmová adaptácia románu populárneho slovenského spisovateľa Jozefa Kariku patrila jednoznačne medzi najočakávanejšie slovenské snímky za rok 2019. Svoj záujem diváci prejavili aj prostredníctvom návštevnosti v kinách, ale taktiež výletmi k záhadnému pohoriu Tribeč, kde sa odohrával dej filmu.

 

V príbehu Trhliny sme sledovali partiu odvážlivcov, ktorí chceli rozlúsknuť tajomné zmiznutia v oblasti. Diváci sa v prípade hitu Petra Bebjaka z januára 2019 rozdelili na dve skupiny. Niektorých snímka veľmi potešila, no iní ju bez milosti skritizovali. V našej recenzii sme „slovenskému Blair Witch“ udelili mierne nadpriemerných šesť a pol boda z desiatich.

 

 

Ostrým nožom (réžia: Teodor Kuhn)

 

Pokiaľ si ešte spomínaš na neobjasnený prípad zavraždenia študenta Daniela Tupého, určite si v dráme Ostrým nožom všimneš rôzne paralely medzi filmom a realitou. Práve z danej tragickej udalosti totiž režisér Teodor Kuhn čerpal pri natáčaní svojho celovečerného debutu.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1141 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

Boj hlavného hrdinu, a teda otca (Roman Luknár) obete s prehnitým systémom, vyvolal zimomriavky v mnohých (nielen) rodičoch, ktorí sa mohli vcítiť do hrozivej situácie straty najbližšieho. Kritika smerovaná voči súdnemu systému a fungovaniu organizovaného zločinu vo filme ale pôsobila príliš prostoducho. Viac sa o snímke dočítaš v recenzii.

 

 

 

Sklenená izba (réžia: Július Ševčík)

 

V priebehu minulého roka si sa mohol v českých a slovenských kinách dostať aj ku koprodukčnej dráme Sklenená izba. V nej sa objavili hviezdy, ako český veterán Karel Roden (Masaryk, Hlídač č. 47), talentovaná Švédka Hanna Alström (Kingsman) či vďaka seriálu Game of Thrones slávna Carice van Houten (vojnová dráma Black Book).

 

Naša redakcia si mohla užiť celosvetovú premiéru v Brne, kde sa na červenom koberci premávali mimo iných aj spomínané hviezdy (Hanna Alström sa nemohla kvôli tehotenstvu dostaviť). V priebehu deja Sklenenej izby diváci sledovali hneď niekoľko režimov z pohľadu obyvateľov slávnej českej Vily Tugendhat. Ako sa nám snímka pozdávala sa dozvieš v recenzii.

 

Carice van Houten (Univerzitní kino Scala, 2019)

10+1 slovenskych projektov za rok 2019

 

 

Dobrá smrť (réžia: Tomáš Krupa)

 

72-ročná Janette Butlin trpí svalovou dystrofiou a rozhodne sa svoj život ukončiť „dobrou smrťou“, respektíve eutanáziou. Nie každý z jej okolia s ňou ale, pochopiteľne, v tomto bode súhlasí. Slovenský režisér Tomáš Krupa nahliadol do zákulisia rodiny, ktorá bojuje s ťažkým životným osudom. 

 

Janettin syn, ktorý taktiež trpí rovnakou chorobou, má pre matkin odchod do Švajčiarska za eutanáziou isté pochopenie. Na celú vec však inak nazerá jeho zdravá sestra Bridget. Snímka bola na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov Jihlava nominovaná v kategórii Najlepší dokumentárny film strednej a východnej Európy.

 

 

Loli paradička (réžia: Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky)

 

Ako sa o Loli paradička vyjadril kolega z redakcie – „je to šalené“. Autorské duo otca a syna Staviarskych sa pustili do svojho celovečerného debutu, ktorým sa stala komediálna dráma z východu Slovenska, kde vraj „nič nie je“. To však ale nie je pravda, pretože podľa komédie Loli paradička by sme vo východných častiach Slovenska našli množstvo zábavy, alkoholu i lásky.

 

Romantikou bude obklopená predovšetkým dvojica Milan (Michal Iľkanin) a Veronka (Kamila Mitrášová). Tí sa do seba zamilujú pri pomerne nepravdepodobnej udalosti (ona ho okradne, on ju „za trest“ zamestná). Námetom nie je snímka príliš originálna, ale za to poteší sympatickou hlavnou dvojkou a úsmevným humorom. Na pochopenie všetkých vtipov však budeš musieť zrejme čítať titulky, nárečie vo filme je totiž celkom zložitým orieškom. Viac sa dočítaš v recenzii.

 

 

Kto je ďalší? (réžia: Miro Drobný)

 

Režisér Miro Drobný ešte v roku 2015 natočil dokumentárny film RYTMUS sídliskový sen o známom slovenskom raperovi a v minulom roku sa do našich kín dostala aj jeho celovečerná dráma Kto je ďalší?. Tá svojimi príbehmi upozorňovala na riziká internetu, ktorým môže mladý človek veľmi ľahko podľahnúť.

 

Čo všetko sú youtuberi ochotní spraviť pre väčšiu sledovanosť? A aký dopad môže mať na psychiku osoby skutočnosť, že sa jej nahé fotografie dostali do rúk cudzích osôb? Spracovanie týchto náročných tém nebolo v rámci snímky síce úplne prvotriedne a kvalitu jednotlivých z trojice príbehov možno označiť za kolísavú, no pozornosť si Kto je ďalší? určite zaslúži.

 

 

Skutok sa stal (réžia: Barbora Berezňáková)

 

Dokument Skutok sa stal svojím názvom odkazuje na známy výrok Vladimíra Mečiara „skutok sa nestal“, ktorý je dnes už akýmsi symbolom politickej korupcie. Stála za vraždou Róberta Remiáša mafia v spolupráci s predstaviteľmi nášho štátu? A prečo musel vlastne bývalý policajt zomrieť?

 

Dokument Barbory Berezňáková si v tomto roku posvietil na neslávne známu smrť Róberta Remiáša, ktorý bol spojkou niekdajšieho príslušníka SIS Oskara Fegyveresa. Ten sa mal podľa svojej výpovede zúčastniť na únose syna exprezidenta Michala Kováča. Dokument nebol divácky príliš dobre prijatý a vo všeobecnosti býva označovaný za mierny nadpriemer, ktorý sčítanému divákovi v kauze Remiáš do mozgu nenaleje žiadne nové informácie.

 

 

Nech je svetlo (réžia: Marko Škop)

 

45-ročný režisér Marko Škop, ktorý sa v roku 2015 postaral o drámu Eva Nová, (5 ocenení Slnko v sieti a medzinárodná cena kritikov pre objav roku na známom Toronto IFF) so svojou novinkou Nech je svetlo zaviedol divákov do nepríjemných slovenských reálií.

 

Hlavnej postavy sa v príbehu ujal Milan Ondrík. Ten zosobnil otca, ktorého syna zmanipulujú miestni domobranci. Malým mestečkom otrasie samovražda a vyšetrovatelia sa nazdávajú, že v celej veci mohol mať prsty práve syn hlavného hrdinu. Talentovaného Milana Ondríka ocenili na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch za najlepší mužský herecký výkon.

 

 

Pomaľované vtáča (réžia: Václav Marhoul)

 

Kvality koprodukčnej drámy Václava Marhoula Pomaľované vtáča dokazuje aj skutočnosť, že sa jeho snímka prepracovala do užšej nominácie na slávneho Oscara. Konkurencia v rámci kategórie medzinárodných filmov však bude naozaj tvrdá. Medzi inými si totiž Marhoulova novinka zabojuje s famóznou juhokórejskou drámou Parazit.

 

Časovo snímka divákov presunie do obdobia druhej svetovej vojny, v ktorej bude musieť malý židovský chlapec bojovať o svoj holý život. Vo filme uvidíš zahraničné herecké hviezdy, ako Harvey Keitel (Reservoir Dogs, Taxikár) či Stellan Skarsgård (Borg/McEnroe, seriál Chernobyl).

 

 

Amnestie (réžia: Jonáš Karásek)

 

Amnestie Václava Havla ovplyvnili obdobie po Nežnej revolúcii viac, než sa mohlo spočiatku zdať. Mimo iného stáli za počiatkom tvrdej vzbury leopoldovských väzňov. Realita však bola podľa viacerých kompetentných od filmovej verzie značne odlišná. K článku o vzbure sme oslovili vtedajšieho riaditeľa väznice Ota Lobodáša a jeho bývalého zástupcu Milana Gavorníka, pričom sa obaja zhodli na tom, že od pravdy mala snímka skutočne ďaleko.

 

Filmoví tvorcovia si však históriu veľakrát upravia podľa ich umeleckej vízie, čo nemusí byť mnohokrát vôbec na škodu. V prípade Amnestií nášmu recenzentovi skôr prekážala výrazná snaha vynechať vo filme kladné postavy a slabé zameranie sa na politické udalosti. Pozitívne ale ohodnotil napríklad kostýmy, kulisy a atmosféru snímky.

 

 

 

Seriálový bonus: 3. séria Za sklom (réžia: Peter Bebjak, Róbert Šveda, Michal Blaško)

 

Kriminálka Za sklom patrí posledné roky medzi kvalitnejšiu časť slovenskej seriálovej tvorby. V prvých dvoch sériách divákov zaujala chémiou medzi dvojicou hlavných hrdinov (Koleník a Maštalír), napínavou zápletkou a prostredím, ktoré sa vzdialene podobá slovenskej realite.

 

V 3. sérii tvorcovia pritvrdili a namiesto miernych náznakov prakticky kopírovali dianie na našej scéne. Z Vadalu sa stal Badala, z Kočnera Vozner, z Troškovej Drobná, z Fica Šéf, z Danka Rigoróz/Kapitán a podobne. Poukázanie na korupciu v štáte prostredníctvom audiovizuálnej tvorby si určite zaslúži pochvalu, jej spracovanie ale svojou doslovnosťou mohlo niektorým divákom prekážať.

 

Čitatelia Refresheru však zväčša vyjadrovali nadšenie, a tak je zrejmé, že JOJ-ka u mladých divákov slušne zabodovala. Bohužiaľ, okrem Za sklom zo slovenských seriálov za rok 2019 nestojí za spomenutie žiaden iný.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: DNA Production / TV JOJ / Continental Film Tagy: Slovensko, slovenské filmy, review 2019, top 2019
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.