Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
12. januára 2019, 13:55
Čas čítania 0:00
Jakub Paulík

Najočakávanejšie slovenské projekty roku 2019. Seriál na štýl Game of Thrones či dráma inšpirovaná vraždou Daniela Tupého

Najočakávanejšie slovenské projekty roku 2019. Seriál na štýl Game of Thrones či dráma inšpirovaná vraždou Daniela Tupého
Zdroj: TV JOJ
FILMY A SERIÁLY NAJOČAKÁVANEJŠIE FILMY NAJOČAKÁVANEJŠIE SERIÁLY SLOVENSKÝ FILM
Uložiť Uložené

Ako bude vyzerať tohtoročná filmová a seriálová tvorba na Slovensku?

Náročnejší slovenskí diváci si dlhodobo uvedomujú, že naša seriálová tvorba dokáže len výnimočne ponúknuť čosi hodnotného. Bohužiaľ, prevažne by tomu nemalo byť inak ani budúci rok. Zo zatiaľ oznámených projektov v rámci slovenských seriálov televízie zväčša stavajú na overených pokračovaniach alebo podobne ladených novinkách.

Seriály, ktoré sa dočkajú pokračovaní, sú napríklad Oteckovia, Susedia, Horná Dolná či Sestričky. TV Markíza ale najbližšie divákom ponúkne aj novinku s názvom Autoškola, kde si zahrá Ján Koleník.

TV JOJ bude pokračovať v úspešnej kriminálke Za sklom. Jej tretia séria sa voľne inšpiruje vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Z pokračovaní ďalej uvedie seriál Som mama, Prázdniny či Ministrov.

Uspieť sa ale televízia pokúsi aj s novým komediálnym seriálom Delukse. Do samostatného výberu najočakávanejších projektov sme zaradili hneď niekoľko filmov, ale iba jeden seriál. Tomu sa budeme venovať nižšie.

Zavíriť vodami slovenskej kinematografie by mohol aj pripravovaný film o Mikulášovi Černákovi s pracovným názvom Miki, ale jeho premiéra v tomto roku nie je veľmi pravdepodobná. Na webe tvorcov sa zatiaľ predbežne píše až o roku 2020.

Najočakávanejšie slovenské projekty roku 2019. Seriál na štýl Game of Thrones či dráma inšpirovaná vraždou Daniela Tupého
Zdroj: FOTO TASR – Jakub Kotian

Slovania 

Neboj sa, nižšie priložená fotografia z Game of Thrones nie je omyl. Pripravovaný 12-dielny seriál Slovania totiž jeho tvorcovia prirovnávajú k zahraničným hitom, ako Vikingovia, Posledné kráľovstvo či spomínané Game of Thrones.

Žánrovo by malo ísť o historicko-dobrodružný projekt s kombináciou fantasy a časovo sa bude odohrávať v 6. až 7. storočí. Z geografického hľadiska by nás mali Slovania zaviesť do Karpatskej kotliny a zameriavať sa budú na legendárneho franského kupca Sama.

Réžia seriálu pripadla na plecia Petra Bebjaka (Trhlina, Čiara, Čistič) a jednotlivé epizódy by mali trvať zhruba 40 minút. Každá jedna časť vyšla na približne 300 000 €. Dátum premiéry prvého dielu je zatiaľ neznámy.

Dej sa odohráva na prelome 6. a 7. storočia. Toto historické obdobie sme vybrali  preto, lebo veľmi dobre ukazuje veľa tém z tohto obdobia. Medzi ne patrí strach z neznámeho, túžba po sebapoznaní, túžba po blízkych vzťahoch a láske.

V našom príbehu hovoríme o Slovanoch, národe, ľuďoch, ktorým je veľmi blízka príroda. Dôležitou témou seriálu je boj medzi dvoma slovanskými osadami,vyjadrili sa autori projektu o Slovanoch.

 

Najočakávanejšie slovenské projekty roku 2019. Seriál na štýl Game of Thrones či dráma inšpirovaná vraždou Daniela Tupého
Zdroj: HBO

Trhlina

Trhlinu možno zaradiť medzi filmy, ale viac-menej aj medzi seriály. Vo svojej podstate totiž ide o 3-dielnu minisériu, ktorú budú môcť diváci vidieť v kinách, ale taktiež v televízii. Z režijného hľadiska sa o ňu postaral vyššie spomínaný Peter Bebjak a v hlavných rolách sa objaví Tomáš Maštalír, Matej Marušin, Dávid Hartl či Mária Havranová.

Príbehovo pôjde o adaptáciu knižného hitu známeho slovenského spisovateľa Jozefa Kariku (V tieni mafie, Strach, Tma) a odohrávať sa v bude v oblasti nášho pohoria Tribeč, opradeného viacerými hrozivými legendami.

Tie si v zložení skeptika Dávida (Tomáš Maštalír), konšpirátora Andreja (Dávid Hartl), Igora (Matej Marušin) a jeho priateľky (Mária Havranová) pôjdu overiť aj hlavní hrdinovia. V tajomnom pohorí ich ale samozrejme čaká nemilé prekvapenie. Trhlina sa do slovenských kín dostane 24. januára (leden) 2019.

 Ostrým nožom

Medzi najočakávanejšie slovenské filmy jednoznačne patrí aj pripravovaná snímka Ostrým nožom. Pokiaľ si spomínaš na prípad vraždy Daniela Tupého, príbeh inšpirovaný touto udalosťou ti bude slovenskú realitu v mnohom pripomínať.

Ostrým nožom diváka zavedie do života Romana Luknára, respektíve jeho postavy Ľuda. Tomu nedávno zavraždili syna, pričom obvinených vrahov slovenská justícia prepustí na slobodu.

Režisér Teodor Kuhn pri natáčaní dbal na to, aby s výsledkom boli spokojní aj rodičia zavraždeného študenta Daniela Tupého a v priebehu prác s nimi bol niekoľkokrát v kontakte.

Vo filme okrem Romana Luknára uvidíš aj Davida Hartla, Elu Lehotskú, Miroslava Krobotu, Táňu Radevu a ďalších. Úlohy obvinených mimochodom stvárnili raperi Moloch Vlavo a Momo. Film sa do našich kín dostane 21. februára (únor) 2019.

Sklenená izba

Slovenský seriál Slovania sa síce údajne podobá na populárne fantasy Game of Thrones, ale v česko-slovenskej historickej dráme Sklenená izba sa jedna z hviezd Hier o Tróny dokonca objaví. Spomínanou hviezdou je talentovaná Holanďanka Carice Van Houten (Black Book, Valkýra), ktorá v seriáli stvárňuje rolu tajomnej Melisandry.

Vzhľadom na to, že ide o koprodukčný film s ambíciou presadiť sa v zahraničí, snímka bola nakrúcaná v angličtine. Film režíroval Julius Ševčík (Masaryk) a okrem Carice Van Houten sa vo filme môžeš tešiť na českú legendu Karla Rodena (Lidice, Masaryk) či skúsené herečky Alexandru Borbély (O tele a duši) a Hannu Alström (Kingsman: The Secret Service).

Dej Sklenenej izby bude situovaný do 20. storočia a dôležité miesto v ňom bude mať preslávená brnenská vila Tugendhat, v ktorej kedysi Václav Klaus s Vladimírom Mečiarom podpísali zmluvu o rozdelení našich štátov. Premiéry filmu sa dočkáme 14. marca (březen) 2019.

Amnestie

Trhlina sa dejovo opiera o slovenské pohorie, Ostrým nožom sa inšpiruje neslávne známou vraždou na Slovensku, ale Amnestie sa vo veľkom pustia do zlomového okamihu slovenskej histórie.

Po páde komunistického režimu boli prezidentom Václavom Havlom vydané takzvané Havlove amnestie. Išlo o správny krok či nie? Na túto otázku nám pripravovaná snímka zrejme nedá odpoveď, ale na celú situáciu by mala nazrieť z viacerých uhlov, a to konkrétne z pohľadu troch rodín, ktoré poznačil komunistický režim rôznym spôsobom.

Dramaturgička Amnestií Maja Hriešik je názoru, že november 1989 je výnimočným okamihom našich dejín a čuduje sa nad tým, že sa k tomuto obdobiu nevyjadril zatiaľ žiaden film. 

S Havlovými amnestiami samozrejme prišlo aj k neslávne známej leopoldovskej vzbure, na ktorú sa snímka taktiež pochopiteľne zameria. Vo filme si zahrá Marek Vašut, Juraj Bača, Aňa Geislerová, Marek Majeský a ďalší. Premiéra je symbolicky naplánovaná na 30. výročie Nežnej revolúcie – 17. november (listopad) 2019. Film režíruje Jonáš Karásek.

Perinbaba 2

O pokračovaní klasickej rozprávky Perinbaba sme ťa informovali už takmer pred dvoma rokmi. Od tej doby prešiel projekt samozrejme množstvom zmien a pokiaľ vyjde všetko podľa plánu, očakávané pokračovanie uvidia diváci už koncom roku 2019, a to konkrétne 26. decembra (prosinec).

Príbeh dvojky by mal nadviazať na záver prvej časti. Tá sa ukončila svadbou hlavných postáv – Jakuba a Alžbetky. Manželskej dvojici sa podarilo časom splodiť syna Lukáša, ktorého vo filme Alžbetka vypraví do sveta. Toho stvárnil známy slovenský youtuber Lukáš Frlajs.

Vo filme by sa mala objaviť aj Perinbaba, ktorú si v roku 1985 zahrala talianska herečka Giulietta Masina. Tá už od roku 1994 bohužiaľ nie je medzi nami, a preto ju museli filmári do snímky zakomponovať pomocou počítačovej grafiky. Zápornú postavu „Zubatej“ bude vo filme zosobňovať Sabina Skalická. Réžie sa samozrejme opäť ujal slávny Juraj Jakubisko.

Anketa:
Na ktorý z menovaných slovenských projektov sa najviac tešíš?
Slovania
Trhlina
Ostrým nožom
Sklenená izba
Amnestie
Perinbaba 2
Slovania
42 %
250 Hlasov
Trhlina
23 %
134 Hlasov
Ostrým nožom
16 %
93 Hlasov
Sklenená izba
4 %
26 Hlasov
Amnestie
5 %
28 Hlasov
Perinbaba 2
10 %
59 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia