Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 7. 7. 2020 meniny má Oliver

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
5
Dominik Vetrák
11. december 2019, 15:30
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

10 najlepších hororov roka 2019

Desiatka toho najstrašidelnejšieho z uplynulého roka, ktorá by ti rozhodne nemala ujsť.

Dominik Vetrák
11. december 2019, 15:30
10 najlepších hororov roka 2019
Zdroj: Warner Bros.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rok 2019 sa nám kráti a my opäť začíname s rekapituláciou toho najlepšieho, čo nám filmový svet priniesol. Ak patríš medzi hororových nadšencov a duchov, príšery či zvrátené psychologické hry máš v malíčku, zrejme tušíš, že tento rok to s kvalitou strašidelných filmov bolo o čosi horšie. Aj napriek tomu sme pre teba vybrali desiatku počinov, ktoré by ti nemali rozhodne ujsť.

 

Do finálneho zoznamu sa nedostali snímky ako Scary Stories to Tell in the Dark z produkcie Guillerma del Tora, The Curse of La Llorona, remake bábiky Chucky v Child's Play  či démonické The Prodigy. Všetky nasledujúce články a rebríčky hodnotiace rok 2019 nájdeš v tomto vlákne v priebehu nasledujúcich dní.

 

 

10. Pet Sematary (réžia: Kevin Kölsch, Dennis Widmyer)

 

Stephen King má, dá sa povedať, za sebou úspešný rok a Pet Sematary je dokonca jedným z až troch filmov v rebríčku, ktoré boli adaptované z jeho tvorby. Známa klasika sa zameriava na príbeh rodiny v novom prostredí a tajomný cintorín zvieratiek ponorený do moci temných síl. Miestečko večne zahalené hmlou má silu navrátiť život nebohým, ale má to svoj háčik.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1062 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Je podkladom pre postavu Iron Mana, žil z dolára na deň a v mladosti prevádzkoval nočný klub. Aj toto je Elon MuskJe podkladom pre postavu Iron Mana, žil z dolára na deň a v mladosti prevádzkoval nočný klub. Aj toto je Elon Musk
Plagiátorstvo je ako športový doping. Aj v špičkových kluboch si občas niekto uľahčí cestu, hovorí prorektor UK Radomír MasarykPlagiátorstvo je ako športový doping. Aj v špičkových kluboch si občas niekto uľahčí cestu, hovorí prorektor UK Radomír Masaryk
Trvalý pobyt v Dubaji, vinárstvo, trénoval Végha a vybavoval veci pre Kočnera. Kto je Norbert Bödör?Trvalý pobyt v Dubaji, vinárstvo, trénoval Végha a vybavoval veci pre Kočnera. Kto je Norbert Bödör?
VIAC

 

Zvieratá a ľudia sa odtiaľ vracajú v inej podobe a nevinná rodina sa stane terčom nadprirodzených udalostí. Nízky rating a nezaujímavý scenár ťa vôbec ničím neprekvapia a ak si si obľúbil predlohu, zrejme ostaneš sklamaný. Film zachraňuje len sympatické obsadenie a vizuálne podmanivá atmosféra.

 

 

9. Brightburn (réžia: David Yarovesky)

 

Aký by bol Superman, ak by sa vydal temnou cestou? Nízkorozpočtový Brightburn má skvelý námet a R-kový rating dovoľujúci gore sekvencie s množstvom krvi a nechutností. Napriek tejto výhode sa z atraktívneho počinu stal len klasický priemer s priamou dejovou líniou, ktorý síce neurazí, no viackrát si ho určite nepozrieš. 

 

Na druhú stranu vďaka krátkej stopáži ubieha pomerne rýchlo a výrazne mu pomáha aj strhujúce tempo. Ak by sa réžie a scenáru chopil niekto zdatnejší, boli by sme svedkami poriadnej jazdy. V tomto prípade ide naozaj len o radové béčko a nás mrzí, že to nedopadlo lepšie a tento námet ostal, takpovediac, premrhaný.

 

 

8. Happy Death Day 2U (réžia: Christopher Landon)

 

Happy Death Day bol tínedžerským príbehom so zakomponovanou časovou slučkou a tajomným vrahom s maskou, ktorý nás síce zabavil, no nijak sa nevytiahol. Snímka s necelým päťmiliónovým rozpočtom si ale zarobila veľmi slušných 125,5 milióna a štúdiu bolo jasné, že by si diváci chceli podobne šialenú psychologickú hru zopakovať. 

 

Druhá časť opäť nahliada do nevšedného života hlavnej predstaviteľky, avšak stáva sa o čosi komplexnejšou a nápaditejšou. Režisér Landon pracuje viac s humorom a samovražedné scény sú ironicky tie najkomickejšie. Ide predovšetkým o popcornovú zábavu bez poriadneho strašenia, čo mladším divákom môže stačiť, ale tí otrlejší len pokrútia hlavou.

 

 

7. Annabelle Comes Home (réžia: Gary Dauberman)

 

Annabelle je v dnešnom svete duchárčin akousi značkou. Zatiaľ čo originálny spin-off bol len slabým odvarom Wanovej ságy The Conjuring, režisér David F. Sandberg dvojku vyzdvihol vysoko nad stanovenú latku a my sme boli prirodzene zvedaví na tretiu časť. Tretia Annabelle má solídny rozjazd s prítomnosťou manželov Warrenovcov, avšak kvalitou zapadá niekde do pomyselného stredu.

 

Remeselne ide o kvalitne odvedenú prácu, či už hovoríme o atmosfére alebo samotnej kamere. Snímka však kríva v hlúposti istých scenáristických barličiek a zameriava sa skôr na širšie (zároveň mladšie) publikum, vďaka čomu výrazne povoľuje na strašení. Veľa foriem zla sa tu dostáva k životu, avšak nenarobia takmer žiadnu škodu.

 

 

6. IT: Chapter Two (réžia: Andy Muschietti)

 

Druhá kapitola dorazila po ročnej odmlke a predtým, než sa dostala na plátna kín, nás vystrašila oznámením svojej stopáže v podobe skoro troch hodín. Mladí hrdinovia v jednotke odolali klaunovi Pennywise, avšak zlo ostalo nažive a po 27 rokoch sa vracia na scénu. Tvorcovia sľubovali, že v strašení a na atmosfére pritlačia, no mali sme sa pocit, že sa vôbec nepredviedli.

 

Každý zo skupinky detí sa vydal vlastnou životnou cestou, ale návrat Pennywisea ich prinúti opäť spojiť sily a raz a navždy s ním skoncovať. To sa, prirodzene, podarí, ale s využívaním prvkov z jednotky a absenciou poriadne strašidelných scén. Tie sú nahradené digitálnymi príšerami, čo na diváka jednoducho nefunguje. Druhá kapitola na druhú stranu nenudí ani chvíľu a má svoje svetlé momenty, o tom žiadna. Niečo jej však výrazne chýba.

 

 

5. Crawl (réžia: Alexandre Aja)

 

Režisér Aja stojí za veľkými modernými hororovými klasikami, ako Hills Have Eyes či Mirrors. Jeho posledný počin by niekomu mohol pripomenúť nedávne Shallows od Jaumea Collet-Serru, avšak nevšedného antagonistu tu zohrávajú práve aligátory. Crawl je zasadený do úzkeho priestoru, je plný napätia a vynikajúca Kaya Scodelario hrajúca plavkyňu podáva skutočne solídny výkon.

 

Niekto by mohol podotknúť, že Alexandre Aja používa menej gore a krvavé scény skôr zakrýva tmou alebo vodou. Aj napriek tomu ide o skutočne zábavnú a vďaka kratšej stopáži intenzívnejšiu jazdu, ktorá síce nešokuje, no dostatočne zaujme.

 

 

4. Ready or Not (réžia: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett)

 

Mladé osirelé dievča menom Grace čaká svadba, ktorá jej raz a navždy zmení život. Vydať sa za očarujúceho a úspešného Alexa je jej životným snom a pocit lásky jej bráni vidieť fakt, že jej nová rodina nie je úplne obyčajná. Po svadbe si s ňou musí zahrať hru na schovávačku, aby potvrdila, že sa stala jej súčasťou.

 

Nebude to však len nevinná detská hra. Keď členovia rodiny vytiahnu zbrane, nevesta pochopí, že ide do tuhého a rozhodne sa brániť. Opäť ide o zaujímavý a na sledovanie zábavný námet akejsi domácej vyvražďovačky obohatený o občasný humor. Určite mu daj šancu.

 

 

3. Doctor Sleep (réžia: Mike Flanagan)

 

Sequel kultového Shiningu vzbudzoval obavy, keďže v dnešnej dobe existuje málo filmov, ktoré aj s odstupom času vedia skvelo naladiť na originálny počin a priniesť kvalitné pokračovanie. Režisér Flanagan momentálne patrí medzi tých skúsenejších hororových režisérov, čo dokázal aj v poslednom seriálovom The Haunting of Hill House a v tomto prípade ani zďaleka nesklamal.

 

Pokračovanie vzdáva hold jednotke a fantastický Ewan McGregor spoločne s Rebeccou Ferguson sú skvelými ťahúňmi filmu. Flanagan v dva a pol hodiny dlhej stopáži dokázal vyrozprávať pútavý a nápaditý príbeh doplnený o pochmúrnu atmosféru a je len škoda, že si ho v sálach kín neužilo viac divákov.

 

 

2. Us (réžia: Jordan Peele)

 

Jordan Peele sa po úspešnom a na hlavnú oscarovú kategóriu nominovanom Get Out posunul k ďalšiemu projektu a opäť išlo o netradičnú záležitosť. Dej snímky má v hľadáčiku na prvý pohľad ničím výnimočnú rodinu, ktorú uprostred noci začne terorizovať štvorica osôb v červenom odeve vyzerajúca takmer identicky.

 

Peeleho Us je majstrovským a poriadne komplexným dielom s množstvom skrytých významov a príbehových zvratov. Pri zhliadnutí sám nemáš šancu tušiť, akým smerom sa dej uberie ďalej. Myšlienky hodné zamyslenia a spoločenský presah sú kladným prínosom, ba čo viac, občasný a dobre zasadený humor má na konte aj jednu z najvtipnejších scén tohtoročnej kinematografie. Skoro z toho bolo prvé miesto, ale viacerým členom redakcie učarovalo viac čosi iné.

 

 

1. Midsommar (réžia: Ari Aster)

 

Aster a produkčné štúdio A24 opäť zabodovali, hoci u nás v redakcii nebolo jednoznačné, ktorý film z finálnej dvojky zasadne na prvé miesto. Midsommar je v prvom rade veľmi netradičným hororom a dovolíme si povedať, že ho sprevádza obrovské množstvo divákov s nechuťou či odchodom v polovici premietania. 

 

Režisér si naďalej buduje kariéru odlišnou cestou a jeho koncept hororu za bieleho dňa je originálnym skvostom, ktorý aj napriek svojej stopáži a krásnej kamere ani chvíľu nenudí. Sympatické herecké osadenstvo doplnené jedinečnou atmosférou a napätím síce má svoje chybičky, no ako celok funguje na výbornú a po zhliadnutí naň tak skoro nezabudneš.

 

 

BONUS: The House That Jack Built (réžia: Lars von Trier)

 

Trier je jeden z ďalších režisérov majúcich na konte viacero šokujúcich počinov. Pri vrahovi Jackovi to platí dvojnásobne a svojou abstraktnosťou či myšlienkami ťa v istých momentoch donúti premýšľať, či sú udalosti na plátne vôbec brané vážne. Jeho postava je šialencom, pre ktorého je každá vražda umeleckým dielom a zatiaľ čo speje k dosiahnutiu pre seba dokonalej vraždy, stáva sa čoraz viac a viac zraniteľnejším.

 

Režisér opäť komponuje film klasicky podľa svojich vnútorných pocitov, sebaobhajoby, ale aj úzkosti. Mozaika pretkaná štúdiou ľudského zla ťa bude baviť a budeš o nej rozmýšľať, no v istých momentoch budeš veľmi šokovaný či až znechutený. Ale taký je Lars von Trier.

 

 

Ktorý horor ti v rebríčku chýbal? Nezabudni nám dať vedieť do sekcie komentárov a zahlasuj v ankete nižšie.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: csfd.cz Tagy: horor, top 10, review 2019
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
17
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.