Po dlhej dobe prichádza štúdia, ktorá vyvracia výsledky, s ktorými prišlo veľa vedcov v poslednej dobe.
Vedci z univerzity Brigham v Utahu zverejnili štúdiu, ktorá je podľa ich slov najväčším výskumom zaoberajúcim sa prepojením medzi sociálnymi sieťami a mentálnymi chorobami u mladých ľudí. Kompletne vyvracia všetky doteraz zverejnené štúdie, ktoré dookola tvrdili, že čím viac času trávime na sociálnych sieťach, tým viac zhoršujeme svoj psychický stav.
Počas ôsmich rokov skúmali vývoj 500 tínedžerov, ktorých začínali sledovať, keď mali 13. Postupne sledovali ich vývoj, dávali im vypĺňať dotazníky v pravidelných intervaloch a sledovali, či má čas strávený na Instagrame, Facebooku alebo Snapchate vplyv na depresie alebo úzkosti.
„Boli viac depresívni, keď sa zvýšil čas používania sociálnych sietí? Boli menej depresívni, keď sa čas pred obrazovkou telefónu znížil? Odpoveď na obé otázky znie – nie. Zistli sme, že čas strávený na sociálnych sieťach nie je tým, čo ovplyvňuje úzkosti a depresie,“ komentuje závery štúdie vedkyňa Sarah Coyne pre Yahoo.
Portál informuje aj o obavách rodičov, ktorí tvrdia, že zverejnenie výsledkov môže spôsobiť, že budú deti tráviť s mobilmi v ruke ešte viac času. Vedci namietajú a tvrdia, že skôr bolo cieľom poukázať na to, že keď deti trpia psychickými chorobami, zníženie času stráveného na sociálnych sieťach im v skutočnosti nemusí vôbec pomôcť.