Miera akceptácie sa zhoršila aj v Rusku a na Ukrajine. Zvyšok Európy sa posúva úplne opačným smerom.
Možno tušíš, že Slováci a Češi nepatria k tým najliberálnejším krajinám, aspoň čo sa týka sexuálnych menšín.
Najnovší prieskum, ktorý zverejnilo Rádio Slobodná Európa, je však o to smutnejší, že porovnáva, ako sa vnímanie tejto problematiky v krajinách EÚ zmenilo medzi rokmi 2007 a 2019. V oboch našich krajinách sme sa stali oveľa menej tolerantnými.
Percento ľudí, ktorí tvrdili, že „Homosexualita by mala byť akceptovaná“ v Českej republike kleslo z 83 % na 59 %, na Slovensku zas zo 66 % len na 44 %.
Situácia Poľsku, Taliansku, Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, Španielsku a Švédsku je pritom úplne opačná, nehovoriac o tom, že podiel ľudí, ktorým LGBTI ľudia nevadia, bolo oveľa vyššie vtedy, a je aj dnes. V poslednej menovanej severskej krajine by ti záporne odpovedalo iba 6 ľudí zo 100, ktorých stretneš.
Slovensko a Česko sa tak radia ku krajinám ako Bulharsko, Ukrajina či Rusko, kde je dokonca homosexualita často ešte aj dnes postihovaná. Krajiny v tejto negatívnej vzorke navyše ani ekonomikou, súdnictvom, mierou korupcie, či inými faktormi nepatria práve medzi štáty, z ktorých by sme si mohli brať pozitívny príklad.
Za poklesom akceptácie u nás určite stoja aj politické strany, ktoré sa z LGBTI tém a útokov na sexuálnu orientáciu snažia vyžmýkať politický kapitál.