Obloha bola zvláštne fialová celé leto, vedci sa rozhodli, že zistia dôvod.
Veľké množstvo ľudí, no najmä fotografov, si všimlo, že toto leto bola obloha pri západe a východe slnka výnimočne fialová. Postupne si fenomén získaval viac a viac pozornosti, až si ho všimli vedci z univerzity v Colorade. Zvláštne fialová obloha ich zaujala natoľko, že museli zistiť, prečo to je tomu tak, informuje CNN.
Vedci vyslali na konci augusta špeciálne upravený meteorologický balón do vysokej nadmorskej výšky, zhromaždili tak vzorky častíc v stratosfére. Takto napohľad jednoducho sa dostali k odpovedi na otázku, čo fialovú oblohu spôsobuje.
Prišli na to, že obloha je fialová kvôli výbuchu ruskej sopky Raikoke z 22. júna. Sopka totiž do atmosféry vypustila oxid siričitý, čo viedlo k vytvoreniu malých častíc, ktoré sa nazývajú aerosóly. Tie rozptyľujú slnečné svetlo, a preto je pri východe a západe slnka viac fialovej.
Sopka je vzdialená od civilizácie, jediné, čo hrozilo, bolo, že nejaké lietadlo narazí do oblaku prachu a popolu. Po niekoľkých dňoch však zmizla aj táto hrozba, oblak totiž stúpal vyššie do stratosféry. Podľa NASA sa oblak dostal až do výšky 13 kilometrov nad sopkou. Práve spomínaný oblak má na svedomí zafarbenie oblohy.
Pri výskume zistili, že vo výške, kde oblak z výbuchu ostal, je vrstva aerosólov dvadsaťkrát hrubšia než normálne. Slnečné svetlo preto prúdi inak, čo sfarbuje oblohu.
„Vďaka výskumu si uvedomujeme, že nie je potrebných veľa aerosólov v stratosfére na to, aby zmenila kompozíciu,“ hovorí Lars Kalnajs, ktorý sa na výskume podieľal: „Toto bol relatívne malý výbuch sopky, no stačil na to, aby ovplyvnil väčšinu severnej pologule.“
V roku 1815 vybuchla sopka Mount Tambora v oblasti dnešnej Indie. Tento výbuch bol skutočne ohromný a do vzduchu sa dostalo veľké množstvo popola a oxidu siričitého. To spôsobilo, že ďalší rok bol bez leta, rieky ostali zamrznuté až do júna.
„Veľká erupcia by mala obrovský dopad na ľudskosť, je to niečo, na čo musíme byť pripravení," hovorí spomínaný vedec.