Štúdia skúmala aktivitu vyhasnutej sopky.
Na ruskom polostrove Kamčatka sa začala prebúdzať sopka, o ktorej sme si doteraz mysleli, že je vyhasnutá a pravdepodobnosť budúcej erupcie klesla takmer na nulu. Vulkanický komplex Udina dosahuje nadmorskú výšku 2 923 metrov nad morom a vedci ju za vyhasnutú považovali až do roku 2017, informoval Newsweek.
Medzitým si však všimli pokračujúcu seizmickú aktivitu hlboko pod povrchom a po testoch z minulého roku zistili, že v hĺbke okolo 5 kilometrov sa zrejme zhromažďuje magma.
Extinct Russian volcano has woken up and could unleash 'Pompeii-size' eruption, scientists warn https://t.co/k0XW31TGqW
— Newsweek (@Newsweek) 6. června 2019
V priebehu mája a júna minulého roku zaznamenali dohromady až 559 prípadov seizmickej aktivity, a tak sa začali zamýšľať nad zmenou klasifikácie z vyhasnutej na aktívnu sopky. S presnosťou pritom nevieme povedať, kedy Udina vybuchla naposledy. Vedci zistili, že magma z regióny Tolud, kde sa jej uskladňuje väčšie množstvo, zrejme našla novú cestu do komplexu.
Zatiaľ nikto nedokáže predpovedať, či a kedy sopka vybuchne, ale hlavný autor štúdie Ivan Kulakov sa obáva katastrofických rozmerov erupcie. Kulakov vysvetľuje, že ak je sopka dlhý čas neaktívna a potom náhle vybuchne, erupcia môže spôsobiť komplikácie po celom svete.
Vedec dokonca prirovnal potenciálny výbuch komplexu Udina k výbuchu sopky Vezuv, ktorý pred tisíckami rokov pochoval mesto Pompeje na juhu Talianska. A spomenul si aj na výbuch sopky v Peru okolo roku 1600, ktorý spôsobil ochladenie klímy v Európe či dokonca hladomor v Rusku.