Objekt má priemer len 21 kilometrov, no je 2,17-krát hustejší než Slnko.
Astronómovia objavili novú neutrónovú hviezdu, ktorá by podľa nich takmer nemala existovať. Je na hranici súčasne známych fyzikálnych zákonov, ako informovala CNN vo svojom článku.
Neutrónové hviezdy sú pozostatky po výbuchu supernovy. Má isť o malé objekty, no s obrovskou hustotou.
"The neutron star, called J0740+6620, is a rapidly spinning pulsar that packs 2.17 times the mass of the sun."https://t.co/5Ukondgi7j
— AsteronX (@AsteronX) September 16, 2019
Pre lepšiu predstavu, tento novoobjavený objekt s názvom J0740+6620 má priemer len približne 21 kilometrov, avšak jeho hustota je 2,17-krát vyššia ako hustota Slnka a 333-tisíckrát vyššia než hustota Zeme.
Objekty s takto hustým a ťažkým vnútrom však podľa fyzikov majú svoj nevyhnutný limit, za ktorým už bude vnútorná gravitácia telesa tak obrovská, že imploduje do takzvanej čiernej diery.
Unikátnu neutrónovú hviezdu podľa CNN objavil teleskop v Západnej Virgínii. „Sú fascinujúce. Tieto objekty s veľkosťou mesta sú v podstate obrovské atómové jadrá. Objavovanie maximálnej hmoty, ktorá vo fyzike a prírode môže existovať, nás môže naučiť veľa o oblasti, ktorá by inak bola pre astrofyziku neprístupná,“ hovorí Thankful Cromartie z miestnej univerzity.
Vedcov pochopiteľne najviac zaujíma spomínaný zlomový bod, za ktorym už vnútorná hustota hviezd a jej gravitačné sily premôžu schopnosť neutrónov odolávať úplnému kolapsu.
Práve objekty za touto hranicou označujeme za čierne diery s takou gravitačnou silou, že z nich už okrem žiadnych častíc neunikne ani žiadne odrazené svetlo. Preto ich nemožno pozorovať voľným okom ani klasickými teleskopmi, keďže z nich vychádza iba röntgenové žiarenie.