Nákupná poradňa Refresheru pred tým, než svoju výplatu oplieskaš v e-shope s elektronikou.
Parádne letecké zábery dnes už nemôžu chýbať v žiadnom lepšom vlogu, filme alebo v hudobnom klipe. Nakrútené sú väčšinou z dronov.
Profesionálne štáby, samozrejme, naďalej používajú najmä niekoľko kilogramov ťažké stroje s obrovskou zrkadlovkou ovládané viacerými osobami naraz, no na trh rýchlo pribudli aj drony, ktoré ľahko skryješ v ruksaku a pripojíš k obyčajnému mobilnému telefónu.
Možno teda v obchode s elektronikou zaujali aj teba. Ak nevieš, či ich zvládneš ovládať, či sú vôbec legálne a už vôbec netušíš, ktorý je ten najlepší, pomôže ti tento článok.
- Koľko bežný dron stojí a akí výrobcovia ich ponúkajú
- Či ti hrozia nehody a utopenie hračky v rieke
- Kde lietať smieš, a kde už nie
- Ako je to s vybavovaním potrebných povolení pre drony
- S akým využitím dronov môžeš počítať v budúcnosti
Hľadáme ten ideálny
Za zmienku stojí obzerať sa po značkách GoPro, Parrot, DJI a Xiaomi, teda pokiaľ chceš natáčať použiteľné videá a zavrhol si niekoľko eurové srandy z čínskych e-shopov.
Logika možno vraví, že na lacnom kúsku sa všetko naučíš a nebude ti ľúto jeho nechcenej likvidácie v prípade nehody, no nie je to úplne pravda. Drahšie modely majú množstvo elektronických pomocníkov, ktoré dron vyrovnávajú a strážia, v zásade sa teda ovládajú úplne inak než malé hračky.
Vďaka nim sa tiež nemusíš báť a pokiaľ si prečítaš návod, nelietaš doma, medzi stromami, pod elektrickým vedením, v tornáde alebo prípadne nad vodou, rozbitie dronu vyžaduje prekvapivo veľké úsilie.
Samozrejme, platí to hlavne pre novšie kúsky. Tým spred pár rokov ešte chýbajú "parkovacie senzory", ktoré namiesto teba dokážu zastaviť pred korunami stromov, stĺpom alebo dopravnou značkou.
S cenami lepších dronov je to však horšie. Rovno sa priprav na také isté sumy, ako vysolíš za lepší smartfón alebo fotoaparát.