Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 19. 11. 2019 meniny má Alžbeta

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Miesta
3
Matúš Majer
25. júl 2019, 7:49

Bratislava miesto upravených trávnikov vysadí lúky. Zabojuje tak proti klimatickej zmene

Lúky majú oproti trávnikom desiatky výhod. Prvé pribudnú v Ružinove a Petržalke.

Matúš Majer
25. júl 2019, 7:49

Hlavné mesto Slovenska vymení niektoré trávnaté plochy za lúky, čím bude vyzerať nielen lepšie, no tiež bude pripravené na klimatickú zmenu. Zachytí sa na nich viac zrážkovej vody a lepším zachytením prachu sa znižuje prašnosť pri domoch a cestách.  A navyše posilnia diverzitu, uvádza magistrát mesta a TASR. 

 

Sme za rozumné a trvalo udržateľné riešenia, ktoré znamenajú kombináciu viacerých prístupov. Od intenzívne kosených a zalievaných trávnikov každý týždeň v centre mesta až po tzv. kvetnaté lúky so zabezpečením potrebnej starostlivosti," uviedol pre TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla. Inými slovami, niektoré trávniky, ktoré sú neustále kosené a upravované, budú už čoskoro lúkami s kvetinami.

 

Bratislava miesto upravených trávnikov vysadí lúky. Zabojuje tak proti klimatickej zmene

 

Tie prvé vzniknú v Ružinove a v Petržalke. Magistrát zdôrazňuje, že kvetnané lúky neznamená, že sa o nich nikto nebude starať, no budú skrátka v inom režime. Kým po bežných trávnikoch prejde kosačka šesťkrát do roka, kvetnaté lúky budú pokosené raz alebo dvakrát.

 

Najprv však treba vybrať, aké rastliny budú na lúkach vlastne rásť, čo je zatiaľ nejasné. Maximálny dôkaz sa však má klásť na udržateľnosť, ekológiu a potreby alergikov.


Mesto sa zmenami zároveň adaptuje na klimatickú zmenu. Plochy sú totiž podľa hovorcu v letných horúčavách a suchách odolnejšie voči strate vlhkosti, a teda aj vysychaniu a menej sa prehrievajú. „Je žiaduce nechávať takéto plochy, nie nepokosenú trávu, ale inak kosený porast aj v mestskom prostredí,“ uviedol horovca Bratislavy Peter Bubla.

Zdroj: TASRNáhľadový obrázok: pixabay/unsplash Tagy: bratislava, Slovensko
Ohodnoť článok
0
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
0:55
Pil Cho tretí sólový album 2086 je oficiálne vonku, počúvaj ho na všetkých streamovacích službách. Pil Cho tretí sólový album 2086 je oficiálne vonku, počúvaj ho na všetkých streamovacích službách.
0:25
Státisícová vlámačka v obci Limbach: Policajti zabezpečili priestor a okolie jedného z rodinných domov, viac informácií poskytnú ráno.
Pondelok 18. 11. 2019
22:02
Ľudia natáčali lavínu, ktorá sa valila ulicami. Hromada snehu siahala do výšky 2,4 metra Ľudia natáčali lavínu, ktorá sa valila ulicami. Hromada snehu siahala do výšky 2,4 metra.
NAHOR
Najčítanejšie