Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 3. 6. 2020 meniny má Karolína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
1
Vladimír Mičuda
22. júl 2019, 15:27
Čas čítania: 6:54
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Desiatky bosoriek na území Slovenska upálili zaživa za sex s diablom, no aj za to, že nabrali vodu proti prúdu

Ak ženu súdili za bosoráctvo, jediným vykúpením bola smrť.

Vladimír Mičuda
22. júl 2019, 15:27
Čas čítania: 6:54
Desiatky bosoriek na území Slovenska upálili zaživa za sex s diablom, no aj za to, že nabrali vodu proti prúdu
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Aj Slováci, resp. obyvatelia Horného Uhorska, v minulosti verili, že čarodejnice sú spojenkyňami diabla. Mysleli si, že majú nadprirodzené schopnosti, vedia čarovať a dokonca meniť ľudí na zvieratá či lietať na metle. Podobné „čary“ bosoriek poznáme aj z rôznych filmov.

 

 

Bosorky spolupracovali priamo s diablom a aj keď občas svojimi kúzlami pomohli, ich hlavným cieľom bolo ľuďom škodiť. Hon na čarodejnice na našom území postihol desiatky Sloveniek, ktoré boli nemilosrdne mučené. Ak sa priznali, boli popravené ako čarodejnice. Ak sa nepriznali, diabol im nedovolil hovoriť pravdu a boli popravené ako ženy v rukách diabla, ktoré stoja proti Bohu. Ojedinele sa popravovali dokonca aj muži, takzvaní bosoráci.

 

Prečo si ľudia mysleli, že existujú kúzla?

Bosorka vedela človeka zakliať, spôsobiť chorobu či dokonca pomocou kúziel aj zabíjať. Keď sa stalo niečo, čo si prostí občania nevedeli vysvetliť, vinu zvaľovali práve na ich čary. Slabá úroda? Hromy a blesky? Nečakaná smrť? Za všetko mohli bosorky, ktoré vďaka svojim elixírom a zaklínadlám dokázali aj nemožné.

 

Bosorky od Hansa Baldunga, 1508

Desiatky bosoriek na Slovensku upálili zaživa za sex s diablom, no aj za to, že nabrali vodu proti prúdu

 

Ich kúzla a čary však neboli len negatívneho charakteru. Pomocou mágie dokázali pričarovať krásu či lásku, kúzlením dokázali „vybaviť“ bohatstvo a plodnosť. Aj Slováci si v novoveku mysleli, že bosorky dokážu narobiť škody. Napríklad začarovať kravu, aby nedávala mlieko. Na svoje kúzlo použili ropuchu. Na ňu sa vraj striga premení, aby sa v takejto podobne nepozorovane dostala do maštale ku kravám, ktoré cicia, a tak im odoberá mlieko.

 

Pred zlými bosorkami, ktoré poznáme z filmov a rozprávok, boli ešte strigy. Tie však nemali negatívne schopnosti, práve naopak. Boli niečo ako doktorky, ľudové liečiteľky, ktoré mastičkami a inými prírodnými liekmi pomáhali. Až niekedy koncom 16. storočia, keď začali západné krajiny a ich zvyky na Uhorsko výraznejšie vplývať, sa striga „premenila“ na bosorku, zlú čarodejnicu a šarlatánku, ktorá je prepojená s diablom.

 

Bosorky sú prepojené priamo s diablom

Príčin, prečo si ľudia ženy-mastičkárky spájali s diablom, mohlo byť hneď niekoľko – využívali „zázračné“ účinky rastlín, vyrábali elixíry, ktoré povzbudzovali myseľ alebo telo človeka, pripravovali čarovné prášky a mastičky, ktoré človeka vedeli zakliať či zabiť. Pomáhali tiež pri pôrodoch a dávali rady, ako sa starať o dieťa či o svoje zdravie. Mnohým sa preto šikovnosť takýchto žien mohla zdať až príliš nezvyčajná a strigy začali považovať za hrozbu. Veď predsa to, čo sa nedá vysvetliť, nemôže byť normálne.

 

Bosorky začali byť vnímané ako bytosti, ktoré sú priamo prepojené na diabla. Avšak prečo Boh dopustil, aby bosorky chodili po svete? Cirkev mala na tento hlavolam veľmi jednoduchú odpoveď – Boh skúša zbožnosť ľudí. „Cirkev nechávala ľudí v domnienke, že za všetky katastrofy a utrpenia nemôže Boh, teda netrestá týmto spôsobom ľudí za ich hriechy, ale za všetky nešťastia môže diabol, ktorý má na zemi spojencov – čarodejov, čarodejnice,“ uvádza Jiří Chalupa v knihe Inkvizice. Cieľom cirkvi bolo vyhubiť čarodejníctvo, ktoré považovala za kacírstvo

 

Poprava čarodejníc v Európe, 1587

Desiatky bosoriek na Slovensku upálili zaživa za sex s diablom, no aj za to, že nabrali vodu proti prúdu

 

Cirkev bojovala proti čarodejníctvu aktívne približne od konca 9. storočia, v roku 906 vydala predpis Canon Episcopi. Ten kňazom a biskupom prikazoval, aby bojovali proti čarodejníctvu. Kacírstvo sa trestalo upálením na hranici.

 

Kladivo na čarodejnice

„Zlatá éra“ honu na čarodejnice prišla až o stovky rokov neskôr. Na to, aby sa proti bosoráctvu vedelo účinne bojovať, museli vzniknúť pravidlá. O tie sa postarali v roku 1487 dvaja dominikáni, menovite Jakub Sprenger a Heinrich Kramer. Dielo sa volá celkom príznačne – Kladivo na čarodejnice a autori v ňom komplexne opisujú celý proces stíhania bosorky.

 

 

Bosorky sa podľa Kladiva sami mali priznať a ak tak neurobili, používali sa rôzne druhy mučenia. „Mučenie sa používalo hlavne preto, lebo podľa autorov Kladiva je práve priznanie vynútené bolesťou a utrpením úprimné,“ mieni Jiří Chalupa. Kladivo neskôr preniklo aj do občianskeho zákonníka. Ak by si náhodou s „kódexom na čarodejnice“ nesúhlasil, bol by si označený za kacíra.

 

No a podozrenie mohlo padnúť naozaj na každého, kto bol svojím výzorom čo i len o trochu odlišnejší ako ostatní. Bradavica na tvári, ryšavé vlasy či dokonca staroba boli znaky, ktoré boli charakteristické pre bosorku. Tou mohla byť teda naozaj každá žena, no najčastejšie to boli „bývalé strigy“, čo pomáhali svojimi elixírmi či mastičkami.

 

Znázornenie čarodejníctva, Bulharsko

Desiatky bosoriek na Slovensku upálili zaživa za sex s diablom, no aj za to, že nabrali vodu proti prúdu

 

Podozrenie vzniklo oznámením a to vznikalo z rôznych dôvodov. Často to mohla byť len pomsta, niekedy dokonca omyl či nepochopenie okolností. Z čarodejníctva mohol byť teda obvinený v podstate ktokoľvek a za čokoľvek.

 

Milosť neznamená slobodu, ale menej bolestivú smrť

Inkvizítori boli bojovníci proti kacírstvu. Poveril ich pápež, aby vyšetrovali a odsudzovali ľudí, ktorí „stoja proti Bohu“. Snažili sa dosiahnuť, aby kacír oľutoval svoje hriechy, zriekol sa kacírskej viery a zmieril sa s cirkvou. Používali sa rôzne formy mučenia, ako napríklad naťahovanie na škripec či skúška ohňom.

 

Tú bolesť, ktorú museli tieto ženy zažívať, si dnes ani nevieš predstaviť. Často im bolo sľúbené, že ak sa priznajú, dostanú milosť. To ale neznamenalo slobodu. Miesto upálenia ju uškrtili, aby bola odbremenená od bolesti. Ak sa však ani po mučení bosorka nepriznala k svojmu remeslu, nebolo to brané ako nevina. Diabol ju jednoducho vyzbrojil tak mocne, že vzdorovala aj najkrutejšiemu mučeniu.

 

Ak sa čarodejnica dostala pred súd, nebolo cesty späť. Jej osud bol jasný. Ak bola počas procesu hysterická, ovládal ju sám diabol. Ak reagovala vecne, bola označená za chladnú, neľudskú bytosť, ktorá sa pretvára tak, ako sa jej to hodí. Koniec bol vždy rovnaký – smrť. „Boží súd tak mal v každom prípade za výsledok smrť obvinenej. Obžalované ženy nemali prakticky žiadnu možnosť dostať sa z rúk tribunálu,“ píše Chalupa.

 

V Uhorsku sa využívali štyri spôsoby, ako tribunál zistil, či je žena bosorskou – skúška studenou vodou, skúška váhami, skúška zahryznutím a skúška žeravým železom. Všetky boli nezmyselné. Žena bola hodená do kade s vodou a ak plávala, bola bosorka, ak sa ponorila na dno, tak nebola. Občas sa to vymenilo, takže skúška studenou vodou nebola založená na logike. Skúška zahryznutím spočívala v tom, že bosorka a iná žena dávali mačke alebo psovi chlieb s maslom. Ak si zviera jedlo nezobralo, žena bola usvedčená z čarodejníctva.

 

Magický kruh od John Williama Waterhousa, 1886

Desiatky bosoriek na Slovensku upálili zaživa za sex s diablom, no aj za to, že nabrali vodu proti prúdu

 

Skúška žeravým železom spočívala v tom, že bosorka musela v kostole do rúk chytiť rozžeravené sväté železo. Ak ju to bolelo, bola vinná. Ak sa jej rany nehojili rýchlo a bez problémov, bola vinná. Skúška váhou bola taktiež slušný bizár. Ak nemala vhodnú hmotnosť, bola to určite bosorka. No a čo bola vhodná váha? Vybrala sa jedna počestná žena a porovnali sa hmotnosti. To, ako sa počestná žena vyberala, nie je jasné.

 

Desiatky bosoriek zabili aj na území Slovenska

Prvá zmienka o procese bosoráctva na Slovensku sa objavila v roku 1414, išlo o Margitu, bola to vdova po Vavrincovi Hideghetym. Prvá zmienka o odsúdenej bosorke je z roku 1520, pochádzala z Banskej Štiavnice.

 

Dnešné hlavné mesto Slovenska malo vždy blízko k západu, a to aj čo sa týka honby na čarodejnice. V roku 1602 boli popravené Agáta Toottová a Alžbeta Nagysányiová, ktoré podľa zápisov súdu mali sex s chlapmi, ktorých ovládal diabol.

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • V ktorom slovenskom meste zabili najviac bosoriek
 • Ako prebiehali súdy s bosorkami na území Slovenska
 • Akú úlohu zohrávala Mária Terézia v rámci boja proti vraždeniu bosoriek
 • Kedy skončil hon na čarodejnice na území Slovenska
 • Prečo ešte v roku 1912 v Zamagurí vykopali muža a upálili ho

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Inkvizice, Jiří Chalupa, Čas pekelných ohňov, Viliam Apfel, Služobnice diabla z Krupiny, Milan Majtá,, Bosorky, strigy, čarodejnice, Tünde Lengyelová, Inkvizícia. Skutočnosť, mýtus, odprosenie, Štefan Koma, Prešporský pitaval, Vladimír Segeš Tagy: história, Slovensko, inkvizícia, bosorky
Ohodnoť článok
13
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.