Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Streda 3. 6. 2020 meniny má Karolína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
46
František Kulhánek
13. júl 2019, 12:09
Čas čítania: 4:17
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Sú skutočne e-cigarety nebezpečnejšie ako tie klasické, alebo sú vhodnou alternatívou, ktorá so sebou nenesie zdravotné riziká?

Dennodenne nám sú predkladané rozporuplné informácie. Na jednoznačnosť si však ešte budeme musieť počkať.

František Kulhánek
13. júl 2019, 12:09
Čas čítania: 4:17
Sú skutočne e-cigarety nebezpečnejšie ako tie klasické, alebo sú vhodnou alternatívou, ktorá so sebou nenesie zdravotné riziká?
Zdroj: wikipedia.org / TBEC Review
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
46
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Posledným trendom vo fajčení sú jednoznačne e-cigarety. Ešte pred pár rokmi sme ich videli len sporadicky. Ak niekto vytiahol e-cigaretu pred desiatimi rokmi, väčšina okolia na neho pozerala so záujmom. V súčasnosti sa stali e-cigarety tak bežnými, že podobný obrázok na ulici už nikoho neprekvapí.

 

Najmä medzi mladšou populáciou sa fajčenie elektronických cigariet v posledných rokoch veľmi rozšírilo, za čo mohla aj silná kampaň výrobcov takýchto produktov, ktorá sa niesla a v podstate stále nesie v duchu „e-cigareta je bezpečná náhrada normálnej cigarety“.

 

Módna záležitosť

V neposlednom rade sa elektronické cigarety stali aj akousi módnou záležitosťou. Klasické cigarety smrdia a sú mnohými považované za zastarané, nehovoriac o extrémne zapáchajúcich prstoch. Elektronické prinášajú revolúciu najmä v miere produkovaného zápachu, čo nejedného fajčiara okamžite zaujme.

 

Kde je však pravda? Odkedy tieto technologické výdobytky zaplavili ulice, spoločnosť sa rozdelila na dva tábory. Prvý, ktorý hlása, že fajčenie e-cigariet je nanajvýš bezpečné a s normálnymi cigaretami sa nedá ani porovnávať, a druhý, ktorý hovorí pravý opak. Koncový užívateľ je tým pádom z predkladaných informácii nanajvýš zmätený.

  

E-cigarety / kde je pravda o ich bezepčnosti/nebezpečnosti? 

Najväčší problém – sú na trhu veľmi krátko

E-cigarety zaplavili trh s jasným posolstvom – lepšia alternatíva k obyčajným cigaretám. Avšak je treba si uvedomiť, že zatiaľ čo o normálnom fajčení máme dáta za desiatky rokov výskumu, o novodobom fajčení toho ešte veľa nevieme. Dlhodobé zdravotné následky sa totiž ešte len ukážu. My budeme prvou generáciou, ktorá ich na sebe bude pozorovať. Záujmom výskumu sú len zhruba 10 rokov, čo je veľmi krátka doba na vyvodenie jasných záverov.

 

Naši starí rodičia ani rodičia s podobnými výrobkami nemajú skúsenosť, preto je potrebný dostatok času na vyvodenie jasných záverov. Jednoducho povedané, aj heroín bol kedysi veľmi účinný liek „bez vedľajších účinkov“. Kto by vtedy čakal, že o desiatky rokov neskôr bude patriť medzi najnebezpečenejšie drogy vôbec?

 

Skryté nebezpečenstvo e-cigariet

Nedávna analýza chemických látok obsiahnutých v e-cigaretách vrhá na tieto produkty veľmi zlý tieň. Všetci pravdepodobne chápeme, na akom princípe novodobé tabakové výrobky fungujú. Základom e-cigarety je istá kvapalina, ktorá sa spaľuje a následne odparuje.

 

Fajčiari zvyknú používať termín „para“, ktorý znie vskutku neškodne, no aerosól vychádzajúci zo zariadení nie je v žiadnom prípade neškodná para. Táto tekutina sa totiž skladá z množstva chemikálií, ktorých najväčšiu časť tvoria propylénglykol, glycerol, nikotín a rôzne príchute, pričom mieru nikotínu si môže každý užívateľ vybrať individuálne v rozsahu 0 až 20 mg. Výpary môžu preto spôsobovať ochorenia pľúc, srdca a samozrejme rakovinu.

 

Najväčšie nebezpečenstvo sa objavuje práve pri ich spaľovaní. Pri zvýšení teploty sa chemikálie podrobujú rozkladom a menia sa na iné chemické zlúčeniny. Výskumníci použili pokročilú metódu merania zvanú nukleárna magnetická rezonančná spektroskopia a odhalili, že pri spaľovaní tejto kvapaliny sa tvorí najmä formaldehyd, ktorý patrí medzi najznámejšie karcinogény. V súvislosti s týmito výsledkami vyvodili závery, že v porovnaní s tradičnými cigaretami môžu e-cigarety predstavovať až 15x vyššie riziko vzniku rakoviny.

 

Ďalšími látkami obsiahnutými v kvapaline sú aj prchavé organické zlúčeniny, ktoré dokážu svojimi účinkami prispieť k bolesti hlavy, nevoľnosti či poškodeniu vnútorných orgánov vrátane pečene, obličiek a nervového systému.  

 

Značne skúmanými sú aj samotné aromatické príchute. Ako bolo zrejmé už na začiatku, niektoré sú nebezpečnejšie ako iné, no v drvivej väčšine obsahujú v rôznej miere látku zvanú diacetyl, ktorá je spájaná so závažným ochorením – bronchitídou. Problémom sú aj nesprávne alebo nedostatočne uvedené látky obsiahnuté v kvapalinách.

 

E-cigarety / kde je pravda o ich bezepčnosti/nebezpečnosti? 

Komplexný výskum

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 980 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
7 najočakávanejších filmov a 3 najočakávanejšie seriály, ktoré uvidíme ešte tento rok7 najočakávanejších filmov a 3 najočakávanejšie seriály, ktoré uvidíme ešte tento rok
Testovali sme ovocné nanuky: Vieme, ktorý si nedávaj, ani keby bol poslednou možnosťou v mrazničkeTestovali sme ovocné nanuky: Vieme, ktorý si nedávaj, ani keby bol poslednou možnosťou v mrazničke
Niektorí taxikári si chcú kvôli opilcom ochranné bariéry ponechať navždy. Počas krízy sa ukázala ich kreativitaNiektorí taxikári si chcú kvôli opilcom ochranné bariéry ponechať navždy. Počas krízy sa ukázala ich kreativita
VIAC

Metaštúdia z roku 2014 však priniesla do sveta elektronických tabakových výrobkov aj trochu svetla. jej hlavným zámerom bolo odpovedať na najdôležitejšiu otázku: „Sú elektronické cigarety menej nebezpečné ako normálne?“

 

I keď ti nejeden odborník určite povie, že najbezpečnejšie je nefajčiť vôbec, výskum Farsanilosa a Polosa priniesol dôkazy, že by mali byť skutočne menej škodlivou alternatívou ku klasickému fajčeniu. Teda u fajčiarov normálnych cigariet by mala zmena na elektro cigarety priniesť aj radu zdravotných prínosov.

 

Taktiež však uvádzajú, že aj vlády ako také môžu do celého systému priniesť oveľa väčšiu mieru bezpečnosti v podobe zavedenia presných noriem a kontrol kvality.

 

K týmto pozitívnym zámerom dospeli po tom, čo objavili 97 odborných publikácii zaoberajúcich sa problémom elektronických cigariet, z ktorých 15 bolo chemických analýz. Výskumníci si jednotlivé štúdie rozdelili do viacerých kategórií.

 

E-cigarety / kde je pravda o ich bezepčnosti/nebezpečnosti? 

Výskumy o bezpečnosti e-cigariet

Štúdie s takýmto profilom majú jeden zásadný problém. Je potrebné ich považovať za neukončené a prebiehajúce, keďže na získanie pravdivých informácií o bezpečnosti a riziku týchto výrobkov je potrebný aj určitý časový rozsah. Tieto potom možno rozdeliť na chemické, toxikologické a klinické štúdie, z ktorých najinformatívnejšie, no zároveň aj najnáročnejšie na vykonanie, sú štúdie klinické.

 

Výskumy o probléme z čisto chemického hľadiska sú na jednej strane veľmi efektívne a rýchle, poskytujúce jasné a nepriestrelné závery, no majú aj svoje nevýhody. Medzi nich patrí najmä sústredenie na konkrétne chemické látky, logicky tie, ktoré sú známe z výskumov z normálnych cigariet, avšak mnohokrát ignorujú neznáme, potenciálne nebezpečné látky.

 

Ďalšie nejasnosti vznikajú aj pri skúmaní jednotlivých aróm. Hoci sú tieto látky často schválené na použitie, pri zahrievaní sa ich charakter značne mení a prináša neznáme účinky. Chemické štúdie teda neposkytujú úplne relevantné informácie.

 

Štúdia Laugesena z roku 2008 a 2009 ale aj tak priniesla isté základné informácie o povahe e-cigariet. Laugesen nenarazil na žiadne ťažké kovy, karcinogénne polycyklické aromatické uhľovodíky ani fenoly, s výnimkou stôp ortuti, formaldehydu a acetaldehydu.

 

Okrem toho sa uskutočnili aj analýzy na detekciu karbonylových zlúčenín. Goniewicz sa spolu s kolegami zameral na 15 chemických zlúčenín tohto charakteru v dvanástich rôznych e-cigaretách a prišli k záverom, že z 15 boli detegované len 3 karbonyly (formaldehyd, acetaldehyd a akroleín), pričom úrovne boli 9 až 450-krát nižšie v porovnaní s bežnými cigaretami.

 

Najviac prínosné sú jednoznačne klinické výskumy, ale taktiež si vyžadujú najviac času a financií na realizáciu. Ich jadrom je totiž monitorovanie stoviek fajčiarov e-cigariet po mnoho rokov, čím sa dá primerane objasniť a preskúmať profil bezpečnosti a rizík spojených s ich fajčením.

 

E-cigarety / kde je pravda o ich bezepčnosti/nebezpečnosti?

 

Polosa a kolektív sledovali 40 fajčiarov bežných cigariet po dobu 2 rokov, počas ktorých im na 6 mesiacov naordinovali elektronické cigarety, aby zistili, či môžu skutočne slúžiť v boji proti odvykaniu od fajčenia normálnych cigariet.

 

Výsledky boli nasledovné. Po 24 týždňoch fajčenia e-cigarety bolo pozorované u 13 účastníkov 50  % zníženie spotreby cigariet za deň. Zníženie spotreby cigariet o 80 % bolo pozorované u 5 dobrovoľníkov.

 

U 9 nastala dokonca úplná abstinencia, pričom 6 z nich aj naďalej fajčilo e-zariadenie. Štúdia taktiež uvádza, že bolesti hrdla a kašeľ, ktoré sa u týchto fajčiarov prejavovali, sa po 24 týždňoch fajčenia e-cigariet podstatne znížili. Išlo pritom o ťažkých fajčiarov, keďže počas štúdie minuli 2 až 3 náplne za deň.

 

Zozbierané dáta a závery však treba brať s dávkou rezervy. Zatiaľ rozhodne nepoznáme všetky klady ani zápory.

 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: drperlmutter.com, nejm.org, sagepub.com, cancer.org, cancerresearchuk.org, cancer.net, nih.gov, biomedcentral.comFoto: wikipedia.org, unsplash.comNáhľadový obrázok: unsplash.com / wild vibez / bastien herve Tagy: fajčenie, elektronicke cigarety, e cigarety
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
54
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.