Ide o veľmi nepravdepodobný scenár, avšak vždy je prítomné aspoň minimálne riziko. A preto je lepšie byť na všetko pripravený.
Miniséria Černobyľ od HBO zaznamenala (nielen) na Slovensku mimoriadny úspech. Hoci ide o seriál s len piatimi časťami, svojou atmosférou, hereckými výkonmi a vlastne všetkým ostatným si dokázal získať dostatok pozornosti. Téma jadrovej havárie na severe Ukrajiny akoby zažila renesanciu a o veci okolo nej sa ľudia začali intenzívne zaujímať.
Dopyt je jasný, a preto sa historickej udalosti intenzívnejšie venujeme aj my. Vysvetlili sme ti, ako fungujú dozimetre, ako vyzerá smrť na následky ožiarenia či priniesli rozhovor o turistike v Černobyle so šéfom marketingu pre CHERNOBYLwel.come, ktorý nám porozprával rôzne bizarné príhody zo zóny. Teraz sa prenesieme do nášho domáceho regiónu a pozrieme sa, ako by to vyzeralo, ak by k podobnému nešťastiu nedajbože došlo na Slovensku.
Základné údaje o našich objektoch
Na území Slovenskej republiky sa nachádzajú dve atómové elektrárne. Staršia stojí pri obci Jaslovské Bohunice severne od Trnavy, druhá zasa v Mochovciach východne od Nitry. Vzdušnou čiarou sa od seba nachádzajú vo vzdialenosti 62 kilometrov.
V Jaslovských Bohuniciach sa s výstavbou objektu začalo v roku 1958. Výstavba našej druhej atómovej elektrárne v roku 1982 spôsobila, že zanikla obec Mochovce, po ktorej je aj pomenovaná.
O jadrovú bezpečnosť sa u nás stará Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky (ďalej ako ÚJD). V súčasnosti sú obe elektrárne bezpečné, v prevádzke a dodávajú vyše polovicu (56 %) zo všetkej energie vyrobenej v našej krajine. Samozrejme, treba byť vždy pripravený a myslieť aj na najhoršie možné scenáre. Jedným z nich je jadrová havária, ku ktorej by kdekoľvek na svete, aj u nás, mohlo dôjsť.
Čím ďalej od zóny, tým lepšie
Dôležitým pojmom je oblasť ohrozenia. Ide o okresy v blízkom okolí elektrární, ktoré by boli najviac ohrozené. V prípade Jaslovských Bohuníc sa stanovila vzdialenosť 30 kilometrov, u Mochoviec je to menej, a teda 21 kilometrov. ÚJD na svojej webovej stránke píše, že polomery boli stanovené na základe odporúčaní sovietskych expertov v minulom storočí.
Oblasť ohrozenia (Jaslovské Bohunice)
Oblasť ohrozenia (Mochovce)
V okolí Jaslovských Bohuníc sú tak do oblasti ohrozenia zahrnuté mestá ako Trnava, Piešťany, Hlohovec, Sereď a v blízkosti jej hraníc ležia Nitra, Galanta, Nové Mesto nad Váhom, Modra, Senica, Myjava a podobne. Mochovce zahŕňajú zasa Levice či Zlaté Moravce. A k tomu všetkému treba prirátať desiatky menších i väčších obcí. Ide o státisíce Slovákov.