Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
30. mája 2019, 15:52
Čas čítania 0:00
Tomáš Blahuta

Keby vybuchli slovenské atómové elektrárne. Ako by vyzerala evakuácia a čo by sa dialo?

Keby vybuchli slovenské atómové elektrárne. Ako by vyzerala evakuácia a čo by sa dialo?
Zdroj: Christoph Liebentritt/Global 2000 / flickr.com
ZAUJÍMAVOSTI CHERNOBYL SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Ide o veľmi nepravdepodobný scenár, avšak vždy je prítomné aspoň minimálne riziko. A preto je lepšie byť na všetko pripravený.

Miniséria Černobyľ od HBO zaznamenala (nielen) na Slovensku mimoriadny úspech. Hoci ide o seriál s len piatimi časťami, svojou atmosférou, hereckými výkonmi a vlastne všetkým ostatným si dokázal získať dostatok pozornosti. Téma jadrovej havárie na severe Ukrajiny akoby zažila renesanciu a o veci okolo nej sa ľudia začali intenzívne zaujímať.

Odporúčané
Ilegálny prieskum Černobyľu je nebezpečný, najstrašidelnejšie je podzemie nemocnice (Rozhovor) Ilegálny prieskum Černobyľu je nebezpečný, najstrašidelnejšie je podzemie nemocnice (Rozhovor) 23. mája 2019, 11:01

Dopyt je jasný, a preto sa historickej udalosti intenzívnejšie venujeme aj my. Vysvetlili sme ti, ako fungujú dozimetre, ako vyzerá smrť na následky ožiarenia či priniesli rozhovor o turistike v Černobyle so šéfom marketingu pre CHERNOBYLwel.come, ktorý nám porozprával rôzne bizarné príhody zo zóny. Teraz sa prenesieme do nášho domáceho regiónu a pozrieme sa, ako by to vyzeralo, ak by k podobnému nešťastiu nedajbože došlo na Slovensku.

Keď vybuchnú slovenské atómové elektrárne. Ako bude vyzerať evakuácia a čo sa stane?
Keď vybuchnú slovenské atómové elektrárne. Ako bude vyzerať evakuácia a čo sa stane?

Článok čerpal informácie z príručiek civilnej ochrany. Naše atómové elektrárne sú veľmi bezpečné. Zaoberá sa fiktívnou situáciou a snaží sa len simulovať možné následky. Predpovedať presný sled udalostí v prípade akejkoľvek katastrofy je mimoriadne náročné a článok má len informatívny charakter.

Základné údaje o našich objektoch

Na území Slovenskej republiky sa nachádzajú dve atómové elektrárne. Staršia stojí pri obci Jaslovské Bohunice severne od Trnavy, druhá zasa v Mochovciach východne od Nitry. Vzdušnou čiarou sa od seba nachádzajú vo vzdialenosti 62 kilometrov.

Deň, keď vybuchnú slovenské atómové elektrárne. Ako bude vyzerať evakuácia a čo sa stane?
Deň, keď vybuchnú slovenské atómové elektrárne. Ako bude vyzerať evakuácia a čo sa stane? Zdroj: Dean Calma / IAEA

V Jaslovských Bohuniciach sa s výstavbou objektu začalo v roku 1958.  Výstavba našej druhej atómovej elektrárne v roku 1982 spôsobila, že zanikla obec Mochovce, po ktorej je aj pomenovaná.

Odporúčané
KVÍZ: Cestenice, úhrabky či demikát. Uhádneš, ktoré tradičné slovenské jedlá sa skrývajú pod týmito názvami? KVÍZ: Cestenice, úhrabky či demikát. Uhádneš, ktoré tradičné slovenské jedlá sa skrývajú pod týmito názvami? 26. februára 2024, 17:00

O jadrovú bezpečnosť sa u nás stará Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky (ďalej ako ÚJD). V súčasnosti sú obe elektrárne bezpečné, v prevádzke a dodávajú vyše polovicu (56 %) zo všetkej energie vyrobenej v našej krajine. Samozrejme, treba byť vždy pripravený a myslieť aj na najhoršie možné scenáre. Jedným z nich je jadrová havária, ku ktorej by kdekoľvek na svete, aj u nás, mohlo dôjsť.

O vyjadrenie k bezpečnosti našich elektrární sme požiadali aj Slovenské elektrárne. Tie nás odkázali na manažéra externej komunikácie Miroslava Šarišského, ktorý do uverejnenia článku neodpovedal na náš mail.

Čím ďalej od zóny, tým lepšie

Dôležitým pojmom je oblasť ohrozenia. Ide o okresy v blízkom okolí elektrární, ktoré by boli najviac ohrozené. V prípade Jaslovských Bohuníc sa stanovila vzdialenosť 30 kilometrov, u Mochoviec je to menej, a teda 21 kilometrov. ÚJD na svojej webovej stránke píše, že polomery boli stanovené na základe odporúčaní sovietskych expertov v minulom storočí.

 Oblasť ohrozenia (Jaslovské Bohunice)

Keď vybuchnú slovenské atómové elektrárne. Ako bude vyzerať evakuácia a čo sa stane?
Keď vybuchnú slovenské atómové elektrárne. Ako bude vyzerať evakuácia a čo sa stane? Zdroj: Google Earth

Oblasť ohrozenia (Mochovce)

Keď vybuchnú slovenské atómové elektrárne. Ako bude vyzerať evakuácia a čo sa stane?
Keď vybuchnú slovenské atómové elektrárne. Ako bude vyzerať evakuácia a čo sa stane? Zdroj: Google Earth

V okolí Jaslovských Bohuníc sú tak do oblasti ohrozenia zahrnuté mestá ako Trnava, Piešťany, Hlohovec, Sereď a v blízkosti jej hraníc ležia Nitra, Galanta, Nové Mesto nad Váhom, Modra, Senica, Myjava a podobne. Mochovce zahŕňajú zasa Levice či Zlaté Moravce. A k tomu všetkému treba prirátať desiatky menších i väčších obcí. Ide o státisíce Slovákov.

Domov
Zdieľať
Diskusia