Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 27. 9. 2020 meniny má Cyprián

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory
1
Karin Filkaszova
9. máj 2019, 11:51
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Petra si do bytu nasťahovala 7-člennú rodinu utečencov zo Sýrie. Pomáhať neprestala, aj keď sa jej vyhrážali anarchisti (Rozhovor)

Petra je Slovenka s obrovským srdcom, na ktorú môžeme byť právom hrdí.

Karin Filkaszova
9. máj 2019, 11:51
Petra si do bytu nasťahovala 7-člennú rodinu utečencov zo Sýrie. Pomáhať neprestala, aj keď sa jej vyhrážali anarchisti (Rozhovor)
Zdroj: Petrin Archív
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na Slovensku máme veľa inšpiratívnych ľudí, ktorým sa nedostáva toľkej pozornosti, akú by si zaslúžili. Týmto príkladom je aj 29-ročná Petra z Nových Zámkov, ktorá každoročne vďaka svojej práci strávi v zahraničí viac ako 6 mesiacov. 

 

Petra však nie je typická turistka, ktorá sa naháňa za najväčšími turistickými pamiatkami, aby si mohla nahrať nový príspevok na Instagram. Snaží sa spoznať miestnych ľudí a kultúru, no a svoj čas trávi neobvykle – pomáha druhým ľuďom, ktorí to v živote nemali jednoduché.  

 

Počas utečeneckej krízy sa dobrovoľne a hlavne úplne sama vydala pomáhať utečencom na vlakových staniciach v Maďarsku a Rakúsku, pretože jej osudy tisícok ľudí neboli ľahostajné. Keď zažila situáciu v susedných krajinách, rozhodla sa odísť do Grécka, do krajiny, ktorá bola prvou zastávkou pre ľudí utekajúcich pred vojnovou situáciou vo vlastnej krajine.

 

Tam sa dostala aj do konfliktu s gréckymi anarchistami, keďže tí utečencov používali ako bábky v ich boji proti systému. „Zháňali sme tým ľuďom dokumenty a jeden po druhom ich z týchto barakov dostávali von.“ Keď na vlastné oči videla, v akých podmienkach žijú títo ľudia, rozhodla sa pre nezvyčajné a veľkorysé gesto – nasťahovala si k sebe do bytu 7-člennú rodinu zo Sýrie. 

 

V tomto článku si prečítaš:
 • Ako Petra pomáhala utečencom v Grécku, Maďarsku a Rakúsku
 • Prečo mala problémy s gréckymi anarchistami
 • Prečo sa rozhodla k sebe nasťahovať rodinu utečencov zo Sýrie
 • Ako sa snažila pomôcť postihnutému dievčatku v Hondurase
 • Čo spravila, keď sa jej v púšti v Sudáne pokazilo auto
 • Ako spoznala zámožnú rodinu, ktorí boli priami predkovia Proroka Mohameda
 • Čo radí ľuďom, ktorí sa rozhodnú precestovať svet

 

Našla som o tebe článok, kde sa písalo, že si u seba v Aténach dobrovoľne ubytovala utečencov zo Sýrie...

V tom článku to hlavne bolo veľmi pritiahnuté za vlasy, so žiadnymi siedmimi chlapmi som na byte nebývala. Spravilo sa z toho obrovské haló a keď sa článok dostal na Facebook, mal viac ako 300 komentárov. V niektorých z nich mi dokonca priali smrť alebo aby ma tí utečenci znásilnili. Pritom tá situácia bola v skutočnosti úplne iná...

 

 

Ako to teda bolo v skutočnosti? 

Zobrala som si k sebe manželský pár s troma malými deťmi a tá mama mala ešte dvoch bratrancov, čiže to bola veľká rodina. Ja som na tom byte bola iba občas, keďže som kvôli práci odcestovaná. V článku to vyznelo, že som si k sebe nasťahovala samých chlapov, keďže tam vložili fotografiu, kde sedím na pláži so siedmimi chlapmi. 

 

Petra si do bytu nasťahovala 7-člennú rodinu zo Sýrie. Pomáhať utečencom neprestala, aj keď sa jej vyhrážali anarchisti (Rozhovor)


Mňa hlavne zaujalo, že si sa rozhodla takýmto spôsobom pomôcť, ale rozumiem, že ak vynechali kontext, tak si na tomto prípade v komentároch na tebe zgustli...

Ono to znelo, ako keby som bola ten najväčší slniečkár, ktorý má na sebe ružové okuliare. Takéto reči ma urážajú, pretože sa nevidím, že na svet pozerám cez ružové okuliare. Keďže sa dorozumiem po arabsky, spolupracovala som s oficiálnymi organizáciami a tlmočila som pre nich. 

 

Ako vyzerala v tej dobe utečenecká situácia v Grécku?

V Aténach bolo všetko tak disfunkčné, Grécko bralo milióny eur z Európskej Únie, ktoré sa nikdy nedostali tam, kam mali. O tých ľudí nebolo absolútne postarané a tisícok utečencov sa ujali anarchisti. Používali ich ako bábky, ktorým sa snažili nahovoriť, že vláda je zlá, UNHCR (Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov) je zlý a jedinou možnosťou záchrany sú anarchisti. Oni ich zobrali do nejakých opustených budov a tam sa z nich stali squatteri. Keď už tam boli, nemali šancu zaregistrovať sa do oficiálneho systému, či dostať finančnú podporu. 

 

Čo bolo tvojou úlohou v tejto situácii?

Ja som sa neoficiálne, cez známosti, dostala dovnútra týchto budov. Zháňali sme tým ľuďom dokumenty a jeden po druhom ich z týchto barakov dostávali von. Anarchisti v Aténach sú však veľmi nebezpeční ľudia, majú otvorené boje s políciou a jednému známemu tam dokonca zapálili auto. Takže naozaj sa mi na to, čo som robila, nehodí pomenovanie „slniečkárka.“

 

Petra si do bytu nasťahovala 7-člennú rodinu zo Sýrie. Pomáhať utečencom neprestala, aj keď sa jej vyhrážali anarchisti (Rozhovor)

 

Wau, veľa ľudí by si z teba naozaj mohlo brať príklad.. 

Vôbec nechcem, aby to vyznelo, že sa snažím ukazovať. Nerobila som to, aby som sa s tým mohla pochváliť na sociálnych sieťach a upútať na seba pozornosť, skôr som len chcela urobiť niečo, čo má význam.  

 

Kedy si sa rozhodla, že budeš takýmto spôsobom pomáhať?

Mám rodinu v Sýrii, tak som túto situáciu okrajovo sledovala a keď som mala 20 rokov, prišiel odtiaľ chlapec v mojom veku, ktorý mi bol ako bratranec. Spolu sme v tom období strávili veľa času, keďže som mala pokoj od skúšok a tým pádom sme boli veľa času spolu. On mi toho strašne veľa o situácii v Sýrii porozprával a mňa to celé začalo zaujímať. 

 

Keď do Európy prišli prvé vlny utečencov, ja som bola vtedy v Libanone a tam bolo tiež strašne veľa Sýrčanov. Stretla som upratovača, ktorý bol vyštudovaný a pochádzal z dobrej rodiny. Strašne veľa kvalifikovaných ľudí tam robilo podradné práce a to mi bolo naozaj ľúto. 

 

Keď som si začala pozerať reakcie Slovákov na Facebooku, ako sa k tejto situácii postavili, bola som veľmi prekvapená, že ako je to možné mať taký nedostatok empatie. Rozhodla som sa preto priložiť ruku k dielu a odišla som do Maďarska na stanicu, potom do Viedne na stanicu a napokon mi na Facebooku vyskočilo, že hľadajú ľudí do Grécka, tak som šla aj tam. 

 

 

Čo konkrétne si robila na vlakových staniciach v Maďarsku a Rakúsku?

Prišla som tam neohlásene, len tak, že „dobrý, prišla som pomôcť.“ Oni mi povedali, že už tu majú veľa dobrovoľníkov a netreba. Tak im vravím, že rozprávam po arabsky a dovolili mi ostať. 

 

Petra si do bytu nasťahovala 7-člennú rodinu zo Sýrie. Pomáhať utečencom neprestala, aj keď sa jej vyhrážali anarchisti (Rozhovor)

 

Vybrala si sa tam úplne sama?

Áno, sama. Mám taký pracovný čas, že niekedy som 2 mesiace preč a potom som mesiac doma. A doma sa mi sedieť so založenými rukami nechcelo, tak som sa rozhodla spraviť toto. 

 

Zbežne som sledovala reportáže zo situácie v Maďarsku a vyzeralo to tam naozaj neorganizovane. Aká bola situácia v skutočnosti? 

V Maďarsku to bolo veľmi odlišné od Rakúska, celá atmosféra bola nepríjemná. V Rakúsku to bolo inak. Keď sa utečenci dostali do Rakúska, absolútne nikomu nedôverovali. Mohol tam prísť hocikto, požiarnik, policajt a absolútne im nedôverovali. 

 

Raz prišiel policajt, ktorý im povedal, že je ich na stanici príliš veľa, 3 dni by museli čakať na vlak, tak sa im podarilo vybaviť autobus, s ktorým tam tých ľudí vezmú. Nikto do toho autobusu nenastúpil, lebo nikto nikomu neveril. Mojou prácou teda bolo aj to, že som chodila od jedného k druhému vysvetľovať, že teraz sú v Rakúsku, nie v Maďarsku a ničoho sa nemusia obávať. Napriek tomu sa veľa ľudí rozhodlo aj tak nenastúpiť. 

 

Poznáš aj nejakých ľudí, ktorí dostali azyl na Slovensku? 

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako vyzerá život ľudí, ktorí dostali azyl na Slovensku
 • Akým spôsobom narazila na rodinu utečencov, ktorú u seba ubytovala
 • Kedy jej prišlo natoľko ľúto, že utečencom pomohla aj finančne
 • Z čoho mala najväčší strach, keď rodinu prichýlila
 • Ako ju šokovali venezuelskí lekári pracujúci v McDonald's
 • Čo sa jej stalo, keď sa jej uprostred ničoho v Sudáne pokazilo auto
 • Ako prebiehalo stretnutie s príbuznými Proroka Mohameda

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
9
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.