Trendsetter Hurban to vedel v móde roztočiť už pred 180 rokmi.
Medzi hipsterov možno patríš aj ty, keďže dnes ide o mimoriadne obľúbený životný štýl, ktorého súčasťou je aj extravagantné obliekanie. Možno však ani netušíš, že tento štýl ani zďaleka nevznikol v posledných mesiacoch.
Za prvého slovenského hipstera môžeme totiž právom považovať Jozefa Miloslava Hurbana. Ak by vtedy 30-ročný Hurban pricestoval z roku 1837 do súčasnosti a išiel si vychutnať šálku dobrej kávy, zrejme by si myslel, že sa toho veľa nezmenilo.
Dlhé upravené brady, obleky podľa najnovších trendov a zanietená starostlivosť o svoj vzhľad moderného džentlmena. Hurban nebol len dôležitým spisovateľom, novinárom a politikom, no v podstate aj prvým hipsterom. Teda, v jeho dobe biedermeierom.
Aj klasici milovali bláznivé saká
Pokrývka hlavy bola vždy veľmi dôležitou súčasťou pánskeho šatníka. Hurban a jeho klasický čierny klobúk boli nerozlučnou dvojicou a podobné nájdeš aj na hlavách hipsterov. Cudzia by mu určite nebola ani bekovka, teda vlnená baretka s kratším šiltom, aj keď tá bola najpoužívanejšia najmä v nižšej triede.
Ku klobúkom nemôže chýbať ani trojvrstvový oblek, a tak to platí v prípade hipsterov aj Hurbana. Biela košeľa, čierna vesta a obtiahnuté sako boli realitou vtedy a sú aj dnes, aj keď sa v súčasnosti dáva farbám voľnejšia ruka.
Ani kockované či kárované vzory však nie sú len výsadou hipsterov. Už vtedajši klasici milovali bláznivé vzory a jednofarebné sako často dávali stranou.
Strelené motýliky či kravaty
Správny biedermeier v skrini jednoducho musel mať kravaty aj motýliky. Hurban mal svojho typického čierneho, ale v jeho časoch existovali aj extravagantnejšie verzie, či už veľké motýliky alebo s atypickými tvarmi, napríklad na štýl mašle. Dnešný trend, motýlik z dreva, by však zrejme vtedy brali s veľkým prekvapením.
Bláznivé motýliky teda existovali aj za Hurbanovej éry, no kravatám vládli o čosi prísnejšie pravidlá. Tie totiž boli určené na skutočne slávnostné podujatia a navyše nešlo o tenkú záležitosť ako dnes.
Vtedajšia kravata vyzerala skôr ako širšia šatka zapravená do vesty. Ak chcel vtedajší hipster-biedermeier nasadiť ešte snobskejší look, doplnil ju aj ozdobnou ihlicou. Na túto úroveň sme sa síce dnes ešte nedostali, no Hurbanov štýl móde vládne už poriadne dlhú dobu a možno sa slova chopí aj tento doplnok.
Niektoré dnešné kúsky by však nepochopil ani Hurban
Vzorované ponožky boli v tej dobe úplná zbytočnosť a rozhodne netrčali z nohavíc. Vtedy išlo vyslovene o účelovú záležitosť a viac sa dbalo na pohodlie než výzor. Nikto ich totiž nemal vidieť, tak načo sa nimi zaoberať?
Tetovanie by pravdepodobne Hurban odsúdil. V tej dobe išlo o symbol zločincov či väzňov, ktorí takto označovali príslušnosť k rôznym gangom či organizovaným skupinám. Aj keby si mal oblečený najdrahší oblek s vestou, hodinkami a dokonca aj strelenou ozdobnou ihlicou, jedno tetovanie by od teba každého odpudilo.
Mužské prvky na ženách by bol už úplny extrém. Reč nie je len o nohaviciach, no tiež klobúkoch. Dámy v Hurbanovej dobe nosili skôr jemné malé doplnky zdobené kvetmi či vtáčími perami pripnutými ihlicou. Ešte väčším prekvapením by preňho boli ženy v motýlikoch a kravatách.
Keby Jozefovi Miloslavovi Hurbanovi niekto povedal, že jeho štýl bude inšpiráciou v roku 2019, zrejme by tomu veril len naozaj ťažko.
Prepojenie Hurbanovho vkusu na súčasných hipsterov však nie je iba otázkou fantázie a predstavivosti. Preto si táto významná historická osobnosť zaslúži obdiv každého prívrženca originálnej a extravagantnej módy, ktorej je dnes v slovenských uliciach čoraz viac.