Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Štvrtok 12. 12. 2019 meniny má Otília

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Filmy a Seriály - Vybrali sme
4
Dušan Šutarík
2. január 2019, 14:16

10 najlepších filmov roka 2018, ktoré si nemal šancu vidieť v kine

Najkvalitnejšie snímky, ktoré sa urodili v nezávislých a artových vodách.

Dušan Šutarík
2. január 2019, 14:16
10 najlepších filmov roka 2018, ktoré si nemal šancu vidieť v kine
Zdroj: A24
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Rok 2018 úspešne skončil, takže nastal čas bilancovať. Na Filmkulte sme ti priniesli už článok s najlepšími horormi, no v nasledujúcich dňoch ich bude ešte hneď niekoľko, pričom si v nich posvietime na to najlepšie, čo sme minulý rok na filmovom a seriálovom poli dostali.

 

Po vyššie spomínaných hororoch tak v rekapitulačnej sérii (všetky články nájdeš v tomto vlákne) pokračujeme, a to článkom o najlepších menej známych, nezávislých či artových snímkach roku 2018, z ktorých drvivú väčšinu sme nemali možnosť vidieť v našich kinách. Nech sa páči.

 

Eighth Grade (réžia: Bo Burnham)

 

Kayla Day (Elsie Fisher) je introvertná študentka ôsmeho ročníka základnej školy, ktorá má o týždeň nastúpiť na strednú. Prostredníctvom internetu sa snaží ľuďom pomáhať s nízkym sebavedomím a strachom, ale pritom je sama outsiderkou a najmä v sociálnych situáciách trpí úzkostnými pocitmi. 

 

Mladý režisér Bo Burnham vytvoril vo svojom debute jeden z najlepších coming-of-age filmov (nielen) tohto roka. Jeho film je citlivý, empatický a realistický. Bez debaty mu vládne absolútne fenomenálny výkon mladej Elsie Fisher v hlavnej úlohe. Svoju hrdinku sa jej podarilo stvárniť majstrovsky a prirodzene, vrátane mimiky a samotného prednesu dialógov.

 

Výsledkom je emocionálne silný príbeh, ktorému sa právom dostalo uznania aj ocenení (Okrem množstva iných cien si snímka odniesla aj nomináciu na Zlatý glóbus pre Elsie Fischer). Viac sa môžeš dočítať aj v našej pochvalnej recenzii.

 


Leave No Trace (réžia: Debra Granik)

 

Vojnový veterán s jazvami na duši Will (Ben Foster) žije so svojou 13-ročnou dcérou Tom (Thomasin McKenzie) takmer v úplnej izolácii v lesnom parku v Oregone. Jedného dňa sú však odhalení a musia sa z lesa presťahovať do civilizácie. Mladá Tom si na nový život celkom zvykne, ale Will sa nedokáže zaradiť a chce sa vrátiť späť do lesa.

 

Leave No Trace je síce nenápadný, ale mimoriadne silný film o citlivom vzťahu otca a dcéry a neovládateľnej túžbe neustále utekať pred svojimi vlastnými démonmi. Debra Granik režíruje absolútne suverénne a mnohé necháva len naznačené či skryté. Vieme, že Will si so sebou nesie ťažobu z vojny, ale nevieme, akú presne. Herci dokázali svoje úlohy zahrať majstrovsky, čo platí najmä pre Thomasin McKenzie v úlohe Tom.

 

Verím, že táto mladá slečna nám toho ešte veľa ukáže. Nezaostáva ani Ben Foster. Z jeho bývalého vojaka sála tichá, ale silná bolesť, ktorá je evidentná už len z jedného jeho pohľadu. Leave No Trace je ohromná emocionálna pecka, ktorú síce nedocení každý, ale aj tak si v našom zozname našla svoje pevné a zaslúžené miesto.

 


American Animals (réžia: Bart Layton)

 

American Animals opäť patrí v našich končinách takmer k úplne neznámym titulom, ale tvoju pozornosť by mal mať istú. Režisér Bart Layton nám rozpovedal neuveriteľný skutočný príbeh jednej bizarnej lúpeže. Skupina vysokoškolákov sa rozhodla ukradnúť z knižnice vzácne knihy v hodnote 12 miliónov dolárov. Inšpiráciu pritom (okrem iného) brali z najrôznejších gangsteriek či filmov Quentina Tarantina.

 

Laytonovi sa podarilo skutočné udalosti uchopiť mimoriadne zaujímavým spôsobom. Vo filme vystupujú aj skutoční aktéri lúpeže a miestami sú veľmi originálne zapracovaní aj do samotného deja. Film je hlavne kriminálna dráma, ale obsahuje aj mnoho čierneho humoru a po technickej stránke mu možno vyčítať len málo.

 

Herecké výkony sú tiež perfektné. Najviac pozornosti na seba samozrejme strhávajú výborní Barry Keoghan a najmä famózny Evan Peters, ktorý si svoju rolu vyslovene užil. Bart Layton tak po parádnom dokumente The Imposter opäť bodoval a my sa nevieme dočkať jeho ďalších projektov. Pre viac informácií ti ponúkame našu recenziu, ktorú nájdeš tu.

 


Studená vojna (réžia: Paweł Pawlikowski)

 

Studená vojna v názve je v skutočnosti metaforou pre romantickú drámu. Paweł Pawlikowski nám rozpovedal príbeh lásky speváčky a dirigenta, ktorá sa rozprestiera na ploche niekoľkých rokov a štátov. Prvé, čo udrie do očí, je fantastická audiovizuálna stránka filmu.

 

Čiernobiely obraz vo formáte 4:3 je plný parádnych kompozícií, hudobné čísla sú strhujúce a herci (Joanna Kulig a Tomasz Kot) zo seba vydávajú maximum. Vzájomné city sú tu rovnako dôležité ako prostredie a hudba, čím film pôsobí ako európska verzia La La Landu.

 

Plusom je aj rýchly spád deja, ktorý na necelých 90 minútach dokáže obsiahnuť obrovské množstvo udalostí. Studená vojna si na festivale v Cannes vyslúžila vyše štvrťhodinový potlesk a na Piešťanskom Cinematiku získala ako cenu divákov, tak aj kritikov.

 


Disobedience (réžia: Sebastián Lelio)

 

Vynikajúca romantická dráma Disobedience sa odohráva v prostredí ortodoxnej židovskej komunity. Práve do nej sa vracia úspešná fotografka Ronit (Rachel Weisz), aby sa zúčastnila na pohrebe svojho otca, hlavného rabína.

 

Pred rokmi Ronit komunitu v nemilosti opustila, keďže nadviazala romantický vzťah s kamarátkou Esti (Rachel McAdams). Po rokoch sa však obe ženy opäť stretávajú a ich milostný vzťah opäť ožíva.

 

Snímka je hlavne skvelým hereckým koncertom oboch dám v hlavnej úlohe. Vďaka ich silným výkonom pôsobia všetky ich spoločné scény poriadne emocionálne a intenzívne. Okrem toho si v snímke môžeš nájsť zaujímavé podnety na úvahy o slobode, odvahe a láske aj navzdory rigidným náboženským dogmám. Viac sa dozvieš v našej recenzii tu.

 

 
The Hate U Give (réžia: George Tillman Jr.)

 

Adaptácia úspešnej knihy sa pretavila v úspešný film. Je pravdou, že chválu zbieral najmä na americkej pôde, kde jeho téma silno rezonuje, ale myslíme si, že má čo povedať aj tunajšiemu divákovi.

 

Rozpráva príbeh 16-ročnej Afroameričanky Starr (Amandia Stenberg), ktorej najlepší priateľ Khalil (Algee Smith) je zastrelený policajtom. Jeho smrť dáva do pohybu celú spoločnosť a otvára otázky rasizmu, predsudkov a pretvárky.

 

George Tillman Jr. film zrežíroval so cťou, pričom mu pomocnú ruku podali skvelí herci v hlavných úlohách. Výborne sa predviedla najmä Amandla Stenberg, ale zmienku si zaslúžia aj Regina Hall, Russell Hornsby či Anthony Mackie. Je rozhodne škoda, že v našich končinách film pomerne zapadol. Určite mu niekedy daj šancu. Viac sa dočítaš v našej recenzii.

 


First Reformed (réžia: Paul Schrader)

 

Reverend Toller (Ethan Hawke) je kňazom v malom mestečku a nesie si v sebe jazvy z minulosti. Vyhľadá ho mladá Mary (Amanda Seyfried), ktorej manžel Michael (Philip Ettinger) je radikálny ekologický aktivista. Michael je presvedčený, že svet sa prepadá do katastrofy a na vine sú práve ľudia. A medzi inými aj cirkev.

 

First Reformed je pomalá, dôsledná a depresívna štúdia viery a mučivých otázok svedomia a zodpovednosti voči planéte. Podpísal sa pod ňu skvelý scenárista aj režisér Paul Schrader (Taxikár, Zúriaci býk) a môže sa pochváliť skvelou technickou stránkou či myšlienkovou podnetnosťou.

 

Ethan Hawke si za svoj výkon právom odniesol viacero ocenení. Vo First Reformed podal možno svoj najlepší výkon v kariére. Ak sa chceš dozvedieť viac, odporúčame ti našu recenziu.

 


Lean on Pete (réžia: Andrew Haigh)

 

Charley (Charlie Plummer) je osamelý tínedžer z chudobných pomerov. V jedno leto sa mu náhodou podarí nájsť prácu ako pomocník Dela (Steve Buscemi), ktorý trénuje kone. Charley sa spriatelí s koňom menom Lean on Pete, ale keď hrozí, že ho Del predá, chlapec sa s ním rozhodne utiecť.

 

Lean on Pete je pomalá, atmosferická a podmanivá dráma, ktorá poteší všetkých priaznivcov nezávislej kinematografie. Celému filmu dominuje najmä perfektný výkon Charlieho Plummera v hlavnej úlohe.

 

Andrew Haigh snímke prepožičal melancholicky baladickú atmosféru a doručil nám vybrúsenú drámu o mladom človeku, ktorý hľadá vlastné miesto vo svete. Odporúčame.

 

 

Sorry To Bother You (réžia: Boots Riley)

 

Ak si čítal našu recenziu, tak už dobre vieš, čo máš čakať. A vlastne, ani po nej nebudeš dostatočne pripravení na druhú polovicu tohto filmu. Režisér Boots Riley, ktorý si k filmu napísal aj scenár, sa blysol šikovnou prácou s metaforickým rozprávaním deja.

 

Zakomponoval do neho viacvrstvovú kritiku spoločnosti a ľudských chýb vyplývajúcich z chamtivosti, pričom sa opieral o ďalšie závažné témy. Nezabudol ani na sympatické postavy, skvelý výber hercov, čo navrch ešte okorenil nielen čiernym humorom.

 

Spomínaná druhá polovica a hlavne záverečná tretina sa už nesie v chaotickom a nepredvídateľnom slede udalostí a ty nebudeš veriť tomu, čo sa deje na obrazovke.

 

 

The Rider (réžia: Chloé Zhao)

 

Pre mladého Bradyho (Brady Jandreau) bolo ródeo všetkým. Potom však utrpel mozgový úraz a teraz trpí častými záchvatmi. Nemôže jazdiť a je viac než pravdepodobné, že sa do arény ródea už nikdy nevráti. Jeho lákanie je však stále silné, a to aj napriek Bradyho zdravotným problémom.

 

The Rider je ďalším veľmi nenápadným, ale mimoriadne silným realistickým príbehom. Pochváliť sa môže výbornými hercami (v skutočnosti nejde o školených hercov, čo ešte viac pridáva na autentickosti), nádhernou krajinou a sugestívne, ale pritom nevtieravo podaným príbehom, ktorý je plný emócií a tichého smútku.

 

Je veľká škoda, že sa The Rider v našich končinách nedočkalo silnejšieho ohlasu. Preto ho pripomíname aspoň v tomto článku a pevne veríme, že si medzi čitateľmi Filmkultu rozhodne nájde svojich fanúšikov.

 

 

BONUS: Zlodeji (réžia: Hirokazu Kore’eda)

 

Japonský režisér Hirokazu Kore’eda tento rok dojal porotu na festivale v Cannes svojou civilne ladenou drámou Zlodeji tak veľmi, že mu udelila Zlatú palmu. Jeho film rozpráva o „rodine vydedencov“, ktorá ale po biologickej stránke nemá nič spoločné. Spája ich však také puto, že sú de facto skutočnou rodinou.

 

Lenže s drobnými odchýlkami. Otec Osamu je zlodej a kriminalite učí aj „syna“, pričom jedného dňa dôjde k presvedčeniu, že je správne vziať k sebe dievčatko, ktoré jej biologickí rodičia zanedbávajú.

 

Takýto životný štýl ale nevyhnuteľne vedie ku kríze. V tej chvíli film odhaľuje svoju nosnú myšlienku – ľudia spolu môžu mať rodinné väzby, hoci v skutočnosti rodinou nie sú. Snímka je síce naivná, ale je pretkaná jemným humorom, skvelými hereckými výkonmi a pôsobí ako balzam na dušu. 

 

Ktorý z menovaných filmov sa ti najviac páčil?
Eighth Grade
56 hlasov
Leave No Trace
52 hlasov
American Animals
82 hlasov
Studená vojna
41 hlasov
Disobedience
60 hlasov
The Hate U Give
107 hlasov
First Reformed
43 hlasov
Lean on Pete
15 hlasov
Sorry To Bother You
73 hlasov
The Rider
20 hlasov
Zlodeji
74 hlasov
Ohodnoť článok
46
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.