Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 6. 12. 2019 meniny má Mikuláš

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Refresher - Rozhovory
2
Vladimír Mičuda
10. december 2018, 12:57

Slovák Broňo je herec v Číne a už ho stihla zmlátiť aj Milla Jovovich. Ako sa presadil v Ázii? (Rozhovor)

Mladý chalan, ktorý začal študovať v zahraničí a odnieslo ho to až do Číny. Dnes na seba denne maká ako herec v Ázii a za krátky čas si už stihol zahrať aj so známymi hollywoodskymi hviezdami.

Vladimír Mičuda
10. december 2018, 12:57
Slovák Broňo je herec v Číne a už ho stihla zmlátiť aj Milla Jovovich. Ako sa presadil v Ázii? (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Broňo Bajtala je Slovák, ktorý sa nebál a naplno vyštartoval do sveta. Najskôr začal študovať v Dánsku, odkiaľ sa dostal až do Číny. Tam sa začal venovať herectvu a stihol si zahrať za svoju krátku hereckú kariéru napríklad S Milou Jovovich či s Robertom Knepperom.

 

V rozhovore sa dozvieš:

 • Ako sa dostal Broňo do Číny
 • Čím si musel za posledné roky prejsť
 • Čo ho motivuje makať na svojej kariére
 • Radu, ako začať s herectvom

  

 Slovák Broňo je herec v Číne a už ho stihla zmlátiť aj Milla Jovovich. Ako sa presadil v Ázii? (Rozhovor)

 

Kedy si začal študovať v Dánsku a ako si sa dostal do Číny? 

Po vyštudovaní gymnázia v Ružomberku som bol prijatý na vysokú školu v Dánsku – University of Southern Denmark. Od malička som vedel, že raz pôjdem do sveta a v poslednom roku strednej školy prišla príležitosť, ktorá sa neodmieta. Keď sa môj Kamarát Filip vrátil z Dánska na jesenné prázdniny, úplnou náhodou si sadol vedľa mňa v hokejovej šatni, kde sa znenazdajky objavil. Samozrejme, ako sme sa rozprávali o živote, spýtal som sa, ako ide život v Dánsku. Zrazu sa ma opýtal, prečo neprídem študovať do Dánska aj ja.

 

To ťa zrejme nakoplo.

Áno. Od toho dňa sa mi pomaly začal meniť život. Ako 19-ročný som prestal hrať hokej (prvá liga za Ružomberok, ak si dobre spomínam) a šiel som do Dánska študovať čínštinu a business. Konkrétne 4-ročný program, pričom tretí ročník celý prebieha v Číne.

 

Slovák Broňo je herec v Číne a už ho stihla zmlátiť aj Milla Jovovich. Ako sa presadil v Ázii? (Rozhovor)

 

Do Číny si sa teda dostal ako 21-ročný. Aké boli tvoje začiatky v cudzej, exotickej krajine?

Na medzinárodný študentský život som bol zvyknutý z Dánska, ale Čína je úplne iný level. Iná kultúra, na ktorú si človek musí zvykať. Zo začiatku je to ťažké pre každého cudzinca, no postupom času to je čoraz lepšie a lepšie. Nie je to však pre každého. Poznám ľudí, ktorí sa ani za rok nenaladili na tú správnu vlnu a do Číny sa už nikdy nevrátili. Ja som úplný opak. Vedel som, že Čína je krajina príležitostí a ako cudzinec mám určité výhody. Bola by škoda, ak by som ich nevyužil. 

 

Aké konkrétne?

Je toho, samozrejme, viac. Čím dlhšie si v krajine, tým viac možností máš. Keď sa zamyslím, najviac výhod je čo sa týka pracovných príležitostí. Čína sa posledné roky otvára svetu, a tým sa otvárali aj pracovné ponuky, ktoré dovtedy dostupné neboli. Hlavne pre nás, ľudí zo západu.

 

Slovák Broňo je herec v Číne a už ho stihla zmlátiť aj Milla Jovovich. Ako sa presadil v Ázii? (Rozhovor)

 

Takže už si nechcel ostať v Dánsku.

Počas pobytu v tejto ázijskej krajine som vedel, že sa budem chcieť vrátiť späť po roku štúdia, ktoré mi umožnila škola v Dánsku. Nevedel som však ešte, ktoré mesto, ale ku koncu školského roka som si našiel priateľku z Indonézie, a tak som sa vrátil do toho istého mesta, mesta Tianjin. Preto som sa so školou dohodol, že strávim aj posledný, štvrtý ročník štúdia v Číne a budem chodiť každý semester na skúškové obdobie.

 

A podarilo sa?

Vyhoveli mi.

 

Vedel by si si predstaviť, že by ti takto v ústrety vyšla nejaká slovenská škola?

Neviem, slovenské školstvo nepoznám až tak dobre. Neverím však, že na Slovensku by sa to takto, bez väčších komplikácií, dalo vybaviť. Chodil som do školy na Slovensku (stredná), Dánsku a v Číne a každá krajina ma iný systém. Najlepší z týchto troch krajín má podľa mňa Dánsko.

 

 

Vráťme sa späť k Číne. Prišiel si tam a čo? Aké boli tvoje začiatky?

Prvý rok v Číne som si užíval študentský život (a užívam si až do dnes, smiech). Stretol som veľa nových ľudí z rôznych krajín sveta, vytvorili sme super priateľstvá, spolu máme veľa nezabudnuteľných zážitkov –  či už zo spoločného cestovania po Číne, alebo celkovo užívania si Číny ako takej. Školu sme mali od pondelka do piatku od 8.00 hod. do 12.00 hod., takže sme mali celkom veľa voľného času na spoznávanie Číny. V štvrtom ročníku som sa, ako som už spomínal, vrátil naspäť, kedy som trávil čas prevažne s priateľkou.

 

Mal si popri štúdiu aj nejakú prácu?

Školu som mal na diaľku, no a popri tom som si chcel zarobiť. Začal som teda robiť modeling (skúsenosti aj zo Slovenska) a DJ-ing (skúsenosti z Dánska). Potom prišli skúšky, vrátil som sa do Európy, kde som istý čas strávil doma s rodinou a priateľmi. Následne som šiel zo Slovenska s priateľkou a kamarátmi precestovať Indonéziu a potom sa vrátil späť do Číny na ďalšie tri mesiace. Počas tohto obdobia som stále robil modeling, DJ-ing a začal sa mi popritom plniť malý sen – dostal som prvú rolu vo filme. Mal som hrať boxera, ktorý dostane po papuli.

 

Slovák Broňo je herec v Číne a už ho stihla zmlátiť aj Milla Jovovich. Ako sa presadil v Ázii? (Rozhovor)

 

Ako si sa k tomu dostal?

Úprimne povedané, dostal som to asi preto, ako vyzerám. Cez aplikáciu Wechat, čo je čínsky Facebook, Twitter a Instragram dokopy, som videl v pár skupinách, že hľadajú vysokého chlapa so svalmi. Bolo to celé narýchlo, takže som im len poslal materiály, ktoré ma odprezentovali, a o pár dní na to mi zavolali späť, že som dostal tú rolu.

 

Deň nato som letel do Vnútornej Mongólie (severná časť Číny) na natáčanie. Strávil som tam štyri dni. Bol to super zážitok, ale aj jedna z najťažších chvíľ v mojom živote. Vonku bolo -5 °C a ja som musel boxovať proti hlavnému hrdinovi filmu. Box je jeden z najnáročnejších športov na kondičku a ja som musel boxovať 12 hodín. Ako bonus ma oblievali studenou vodou, aby to vyzeralo tak, že sa potím. Bohužiaľ, keďže bola taká zima, tak na druhy deň sme skončili v nemocnici na infúziách, pumpovali nás asi 6 hodín. Napriek tomu som si uvedomil, že som robil niečo, čo ma baví, a od toho dňa som sa chcel sústreďovať na herectvo.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Broňo Bajtala (@brono.bajtala),

 

V tom momente nastal zlom, kedy si si povedal, že sa chceš v živote venovať herectvu?

Dá sa povedať, že áno. Stále som chcel ale dokončiť školu. Potom, po vyštudovaní bakalára, som sa chcel vrátiť do Číny, tak som sa prihlásil na 2,5-ročné magisterské štúdium. Podarilo sa mi získať Čínske vládne štipendium, momentálne som v druhom ročníku.

 

Kedy prišla ďalšia rola?

Po nastúpení na magistra som dostal moju druhú rolu, kde som hral mutanta, a tiež som sa zoznámil s ľuďmi z filmovej scény v Číne.

 

Odvtedy som začal navštevovať action classes, ale aj acting seminars v Pekingu, kde som sa dozvedel určité informácie, ktoré mi pomohli posunúť sa v čínskom hereckom svete o krok ďalej.

 

Všimol som si, že máš na Instagrame fotku, na ktorej je Milla Jovovich. Stretol si sa s ňou?

Stretol ako stretol, videl som ju (smiech). Po každej scéne ju asi 5-členná ochranka odprevadila do jej prívesu. Takže šanca na fotku nebola. Ale vo filme bude scéna, kde ma Milla zabije.

 

Slovák Broňo je herec v Číne a už ho stihla zmlátiť aj Milla Jovovich. Ako sa presadil v Ázii? (Rozhovor)

 

To je ešte lepšie, ako fotka (smiech). V akých filmoch ťa už môžeme vidieť?

Na scéne som necelé dva roky, hral som v 7 filmoch, od boxera, vraha, mutanta, zápasníka, sekuriťáka až po žoldáka. Bohužiaľ, ešte ani jeden z týchto filmov nevyšiel na svetlo sveta. Dva by mali mať premiéru ešte v roku 2018 a ostatné pravdepodobne v roku 2019. Mal som rolu aj v dvoch seriáloch, ktoré tiež bohužiaľ ešte nie sú vonku. Ale dve reklamy, ktorých som bol súčasťou, vyšli minulý rok.

 

Dá sa vyžiť z peňazí, ktoré teraz zarábaš ako herec? Predsa len si na začiatku hereckej kariéry.

Určite sa dá, ale je tam veľa problémov s agentmi, ktorí si berú o dosť väčší podiel, ako by mali. Sťažovať sa ale nemôžem, pretože skúsenosti sú na začiatku kariéry dôležité. Aj tie negatívne.

 

Máš aj iné negatívne skúsenosti s herectvom v tejto krajine?

Zlé skúseností mam len s agentmi, ktorí sa snažia zarobiť čo najviac a na talent herca nemyslia.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

I really love this #slovakia #slovakboy #actor #acting #fight #action

Príspevok, ktorý zdieľa Broňo Bajtala (@brono.bajtala),

 

Máš nejaký idol v rámci herectva? Inšpiroval ťa aj niekto v Číne?

Od 15 rokov som fanúšik wrestlingu, takže Dwayne The Rock Johnson je pre mňa najväčší vzor. Samozrejme, Jason Statham a všetci akční hrdinovia z Hollywoodu. Tu, v Číne, som sa stretol s hercami, ktorí začali ako ja a teraz sú na inej úrovni, takže mnohí ma určite inšpirovali, tiež ma to povzbudzuje. Po poslednej práci, v ktorej som vyše 20 dni strávil na natáčaní v QingDao, kde hlavnú zápornú rolu stvárnil Robert Knepper (Prison Break, Kuriér 3), som motivovaný omnoho viac. Na tomto konkrétnom natáčaní som stretol skvelých ľudí, výborných hercov a bol to jeden z najväčších filmov, v ktorom som participoval.

 

Študoval si čínštinu a žiješ tam s malými prestávkami vyše troch rokov. Naučil si sa po čínsky?

V čínštine sa dohovorím, ale určite mám ešte veľa, veľa práce.

  

Slovák Broňo je herec v Číne a už ho stihla zmlátiť aj Milla Jovovich. Ako sa presadil v Ázii? (Rozhovor)

 

Chcel by si sa niekedy vrátiť na Slovensko a vyskúšať hereckú kariéru u nás?

Niekedy mám takéto myšlienky, pretože človek by chcel byt bližšie pri rodine a s priateľmi, ale v najbližšej dobe určite nie (úsmev).

 

Črtá sa ti nejaká veľká rola v blízkej budúcnosti?

Momentálne chodím na castingy na filmy, ktoré sa začnú natáčať po čínskom novom roku, čo je vo februári, takže verím, že niečo príde. Dovtedy sa určite niečo malé nečakane objaví, tak to v hereckom svete býva.

  

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 

Some photos from shooting ‘’The Chase 2 ‘’ #thechase2 #action #shortfilm #crew #russian #mafia #agents #stunt #actors #slovakia #china #russia #indonesia

Príspevok, ktorý zdieľa Broňo Bajtala (@brono.bajtala),

 

Bývajú castingy v Číne ťažké? Je tam veľká konkurencia?

Nie sú ťažké, ale konkurencia je veľká. Určite nie taká veľká, ako v Hollywoode, no treba sa snažiť.

 

V akom jazyku prebiehajú? Má to tam úroveň?

Castingy sú po čínsky, ale ak rola rozpráva vo filme po anglicky, tak casting prebieha po anglicky. Čína sa čoraz viac snaží spolupracovať s Hollywoodom, podobať sa mu. Je tam ale ešte veľká kopa roboty, Čína sa musí v mnohom zmeniť. Súvisí to predovšetkým s ich kultúrou, takže to bude mať ťažké.

 

Čo by si poradil ľuďom, ktorí chcú začať s herectvom, no nevedia ako?

Herecká škola je výborný základ. Samozrejme, nie je to nutnosť, ale môže v kariére herca výrazne pomôcť. Okrem sebavedomia a skúseností  získate na škole známosti z filmovej scény, takže to je určite veľké plus. Ja hereckú školu nemám, takže herectvu ako takému sa musím venovať vo svojom voľnom čase mimo castingov a natáčaní. Ja a moji priatelia sem tam natočíme vlastný krátky film, či už pre skúsenosť, alebo pre materiál, ktorý potom možno použijem ako ukážku na castingu.

 

 

Zobraziť galériu 15 galeria

 

Ohodnoť článok
15
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.