Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
12. augusta 2018 o 17:40
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Nikdy sme ešte neboli tak blízko pri Slnku. NASA vyslala ku hviezde novú sondu, ktorá musí zvládnuť teploty aj cez 1400 stupňov

ZAUJÍMAVOSTI NASA SLNKO VESMÍR
Uložiť Uložené

Sonda americkej vesmírnej agentúry úspešne odštartovala.

Po neúspešnom pokuse o štart v sobotu pred obedom napokon sonda Parker Solar Probe opustila zemský povrch a vybrala sa na svoju cestu za Slnkom.

Zariadenie vo veľkosti bežného osobného auta sa ku našej hviezde dostane tak blízko, ako sa to ešte žiadnemu človekom vyrobenému predmetu nepodarilo. Sobotňajší štart prekazila neveľká technická chyba, ale v nedeľu už šlo všetko ako po masle.

 

Příspěvek sdílený NASA (@nasa),

Za sondu NASA vo výrobných nákladoch zaplatila cez 1,5 miliardy dolárov a vedci dúfajú, že vďaka jej dátam budeme môcť zistiť detailné informácie o fungovaní slnečnej atmosféry, ktorá sa nazýva koróna.

Vonkajší obal hviezdy dosahuje teplotu aj 1400 stupňov Celzia a sonda bude musieť horúčavu vydržať, pretože počas siedmich rokov misie obletí Slnko 24-krát, pričom zakaždým sa bude nachádzať priamo v koróne.

Koróna výskumníkov z NASA zaujíma najmä preto, že by chceli analyzovať a pochopiť jednotlivé princípy pohybu a prenosu energie v nej. Slnečná atmosféra priamo ovplyvňuje aj situáciu na Zemi, pretože občasné slnečné búrky vedia pomocou plazmy a častíc napáchať na našej planéte škody, ohroziť astronautov na ISS či vytvoriť nádhernú polárnu žiaru.

Odporúčané
Opaľovacie krémy, ktoré zachraňujú koraly a chránia tvoju pokožku Opaľovacie krémy, ktoré zachraňujú koraly a chránia tvoju pokožku 18. júla 2024 o 11:05

Sonda v rámci svojej misie získa aj titul najrýchlejšieho predmetu, ktorý vyrobili ľudia, pretože v slnečnej atmosfére bude cestovať vesmírom rýchlosťou cez 192-tisíc metrov za jedinú sekundu.

 

Příspěvek sdílený NASA (@nasa),

Domov
Zdieľať
Diskusia