Ak ešte nemáš zoznam lokalít, ktoré by si mal navštíviť pred tým, ako zomrieš, inšpiruj sa miestami, z ktorých niektorým hrozí zánik ešte počas tvojho života.
Ak ťa už nebaví chodiť každý jeden rok na to isté miesto do tej istej krajiny, prinášame ti zoznam destinácií, ktoré sa oplatí navštíviť, a to čím skôr. Hrozí im totiž, že zaniknú alebo sa pre vplyvy životného prostredia či politického vývoja zmenia na nepoznanie.
1. Fidelova Havana
Keď v roku 2008 oficiálne prebral vládu na Kube brat komunistického lídra Fidela Castra Rául, nedalo sa ešte predpokladať, k akým zmenám to povedie.
Raúl Castro Kubu nepretvoril nijako náhle, no postupne povolil vlastníctvo mobilov, nových áut či privilégium vycestovať do zahraničia. Stretol sa dokonca s vtedajším americkým prezidentom Barackom Obamom, čo bolo dovtedy v krajine, ktorej úhlavným nepriateľom boli Spojené štáty, nemysliteľné.
Napriek tomu Kuba naďalej ostáva jednou z najizolovanejších krajín sveta s vládou jedinej, komunistickej strany. Stále tu ostal zakonzervovaný po desaťročia budovaný socializmus so všetkými absurdnosťami, ktoré k nemu patria. Bradatý diktátor a symbol revolúcie Fidel Castro však dnes už nežije, prezidentom dokonca nie je ani jeho mladší brat a krajina schválila novú ústavu, ktorá povolí súkromné vlastníctvo či sobáše párov rovnakého pohlavia. Niet pochýb o tom že Kuba sa síce pomaly, no zrejme neodvrátiteľne otvára svetu.
Preto ak chceš vidieť výstavnú skriňu ostrovného štátu takú, ako ju svet pozná, s ikonickými starými americkými autami na uliciach, pamätníkmi revolúcie a obrovskými nástennými maľbami, mal by si hlavné mesto Kuby navštíviť čo najskôr.
2. Sivý Pchjongjang
Mesto s podobným príbehom ako Havana. Ďalšia metropola, ktorá mala komunistickému režimu slúžiť ako klenot, kde sa budú odrážať jeho výdobytky. Pchjongjang je však v skutočnosti strašidelne sivý, betónový a ponurý, a tak dokonale vystihuje monštruózny brutálny režim, ktorý v Severnej Kórei vládne od polovice minulého storočia. Jediné, čo je v meste pestrofarebné, sú monumenty, ktoré majú pripomnať veľkosť Kimov a Komunistickej strany.
Severná Kórea však v roku 2018 zmenila kurz a po tom, ako sa jej športovci zúčastnili na olympiáde u nenávideného južného suseda, sa líder Kim Čong-un snaží o menej konfliktný prístup k Západu. Stretol sa s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý Kima len niekoľko mesiacov pred tým posmešne nazýval raketovým mužíčkom a z oboch strán padali vyhrážky.
Je preto dosť možné, že atmosféra strachu a bezfarebnej jednotvárnosti sa časom z ulíc Pchjongjangu vytratí a z KĽDR sa stane moderná krajina. Niektorí odborníci dokonca hovoria aj o možnom spojení oboch Kóreí v budúcnosti. To však nehrozí ani zajtra, ani pozajta. Preto máš ešte stále šancu začať šetriť a nahliadnuť do hlavného mesta severokórejskej diktatúry, či aspoň do toho, čo je KĽDR ochotná ukázať turistom zo Západu.
3. Maledivy, raj zamilovaných párikov
Snívaš o tom, že by si sa vybral so svojou láskou do nádherného exotického raja na Zemi? V takom prípade by ste určite mali spolu zvážiť dovolenku na Maledivách. Táto krajina ponúka možnosti ubytovania špeciálne upraveného pre zamilované dvojice. Návštevníci si tak môžu v intímnej atmosfére vychutnať neopakovateľné romantické zážitky v luxusných vilkách na míle vzdialených od civilizácie.
Aj raj na Zemi však môže mať svetské problémy. Maledivy, najnižšie položený štát sveta, s nadmorskou výkou len 1,8 metra, sa vplyvmi životného prostredia začínajú potápať. Niektorí odborníci tvrdia, že ak bude hladina oceána stúpať takým tempom ako doteraz, krajinu do sto rokov potopí more. Situácia je taká vážna, že vláda začala skupovať pozemky od iných krajín v okolí, pretože niektorých obyvateľov z domovov doslova vyplavuje stúpajúca morská hladina.
4. Doplatia Benátky na svoju jedinečnosť?
Benátky, hlavné mesto Benátska, sa stali dôkazom, že deštruktívne sily času nešetria ani Európu. Mesto je už po stáročia vyhľadávanou destináciou turistov aj pre svoje charakteristické kanály s gondolami a typickou atmosférou. A práve na túto jedinečnosť môže mesto tvrdo doplatiť.
Podľa expertov hrozí, že Benátky budú už na konci tohoto storočia neobývateľné. A to pre masívne záplavy, ktoré sú čím ďalej, tým ničivejšie a len zhoršujú fakt, že mesto sa už aj bez nich potápa. Benátky však nie sú ďaleko a ich zánik nehrozí tak skoro, preto sa zatiaľ nemáš kam ponáhľať.
5. Mŕtve more
Hoci by to jeho názov mohol naznačiť, Mŕtve more nie je mŕtve. Aspoň zataľ nie. Názov dostalo vďaka tomu, že v ňom takmer vôbec nie je život. Je totiž mimoriadne slané, až 9,6-krát viac ako je priemerná slanosť morí na Zemi. Pre túto pozoruhodnú vlastnosť má skvelé liečivé účinky. Minerály z Mŕtveho mora sa tiež používajú v kozmetike a majú ti zabezpečiť krásnu pleť.
Tento prírodný klenot nachádzajúci sa medzi Jordánskom, Izraelom a Palestínou je však v ohrození – za posledných štyridsať rokov sa podľa magazínu Time zmenšil až o tretinu, čo dáva expertom dobrý dôvod na to, aby verili, že môže zaniknúť v priebehu nasledujúcich 50 rokov. Je preto dosť možné, že sa to stane ešte počas tvojho života, takže by si rozhodne nemal otáľať, ak chceš na vlastnej koži pocítiť jeho blahodárnu moc.