Pred 4 miliardami rokov mohol Mesiac hostiť život.
Mimozemský život sa stále len snažíme objaviť, no najnovšie poznatky naznačujú, že od neho vôbec nemáme ďaleko – teda aspoň vzdialenosťou, z časového hľadiska sme to už zmeškali. Vedci z University of London a Washington State University tvrdia, že Mesiac kedysi mohol byť domovom mimozemského života.
Všetko malo začať nárazom meteoritu, ktorý by upravil atmosféru Mesiaca. Ten by sa tak stal ideálnym pre život. Náš prírodný satelit tak pred 4 miliardami rokov zrejme mal vhodné podmienky pre život. Ak by sa v tomto prípade život nezrealizoval, veľmi podobné podmienky mal Mesiac aj pred 3,5 miliardami rokov kvôli silným sopečným erupciám.
V oboch prípadoch bola mesačná atmosféra preplnená horúcimi plynmi a veľmi teplou vodnou parou. Vedci predpokladajú, že sa z týchto plynov mohla vytvoriť voda. Tá by síce nebola pitná, no organizmy sa dokážu prispôsobovať. Akási voda a dostatočná atmosféra hypoteticky mohli tvoriť podmienky pre prvý mesačný život.
Je tu však i ďalšie plus – Mesiac bol v tomto období obalený magnetickou vrstvou, ktorá by vesmírne teleso chránila pred nebezpečnými slnečnými vetrami – prúdy častíc, ktoré okrem iného narušujú atmosféru. Ak by sa teda život na Mesiaci naozaj nachádzal už pred 4 miliardami rokov, bolo by to omnoho skôr než na Zemi. Prvé zmienky života totiž vieme potvrdiť až z obdobia medzi 3,5 miliardami a 3,8 miliardami rokov – a išlo o sinice.