Páčia sa vám skôr komiksové verzie, alebo tie filmové?
Marvel Cinematic Universe je už k dnešnému dňu svetom samým o sebe. V porovnaní s jeho komiksovými predlohami však ide stále len o maličkú časť tohto rôznorodého a naozaj obrovského univerza. Pri transformovaní komiksových postáv do filmovej podoby tvorcovia neraz čelia veľkej dileme.
Bude filmová postava identická s tou z predlohy? Alebo by bolo vhodnejšie vytvoriť čosi úplne odlišné a viac pasujúce na filmové plátno? V tomto článku vám predstavíme päticu populárnych marveláckych postáv, ktoré sú svojej predlohe podobné ako dvojčatá, no zároveň aj tie, ktoré si prešli obrovskou vizuálnou zmenou.
Odklonenie od predlohy č. 1 - Jeremy Renner / Hawkeye
Hawkeye patrí aj vďaka obľúbenému Rennerovi medzi jedných z najobľúbenejších filmových Avengerov. Svojimi schopnosťami sa síce nevyrovná viacerým členom z tímu (podľa mnohých je dokonca najslabšou zložkou skupiny), ale jeho špeciálny luk a vynikajúce strelecké schopnosti z neho robia obávaného bojovníka.
S pomocou neobyčajného luku sa mu dokonca v predlohe podarilo zneškodniť aj Hulka. Jeho filmové prevedenie sa od toho komiksového značne líši. Bez špecifického kostýmu pôsobí popri svojich kolegoch "iba" ako agent s dôkladným výcvikom. Azda aj preto sa množstvo fanúšikov teší na možný príchod jeho alter-ega Ronina.
Veľká podobnosť s predlohou č. 1 - Chris Evans / Captain America
Steve Rogers známy ako Captain America by bez svojho kostýmu nebol tým, čím je. V jeho prípade preto filmári určite neuvažovali o žiadnej výraznej vizuálnej zmene a dozaista urobili správne. Vo filmoch sme už Kapitána videli v rôznych kostýmových variáciách, no najviac nás dostal stealth uniformou vytvorenou pre misie v utajení (úvod Winter Soldier).
Chris Evans však verejne prehlásil, že s postavou Kapitána po Avengers 4 končí. Určité zdroje už dokonca predpovedali aj jeho úmrtie. S Chrisom Evansom a s jeho postavou by sme sa však v sérii filmov od MCU lúčili len veľmi neradi, a tak stále veríme, že k najhoršiemu aspoň v blízkej dobe nedôjde.
Odklonenie od predlohy č. 2 - Samuel L. Jackson / Nick Fury
U Nicka Furyho si spomenieme jednu veľmi zábavnú historku. Vzhľadom na to, že komiksový Fury bol pôvodne beloch, môžeme jeho filmové ja zaradiť do kategórie, pri ktorej sa filmári od predlohy odkláňajú.
Komiksový spisovateľ Mark Millar chcel ale z Furyho spraviť "najcoolovejšiu postavu na Zemi". A tým sa dostávame k podobnosti s predlohou.
Za vzor si totiž v roku 2001 zvolil Samuela L. Jacksona. V danej dobe sa Marvel nachádzal po finančnej stránke vo veľmi nepríjemnej situácii a vtedy samozrejme nikto netušil, že sa z ich komiksov časom stanú filmy. Jacksonovi však inšpirovanie sa jeho tvárou vôbec neprekážalo a rolu Furyho v neskoršom období prijal s veľkou radosťou.
Veľká podobnosť s predlohou č. 2 - Chris Hemsworth / Thor
Skúste si odmyslieť z komiksovej verzie Thorovu helmu (tá by úprimne mohla vyzerať na Hemsworthovi celkom komicky) a na hladko oholenú tvár, no a dostanete prakticky identický obraz. Vysoký, svalnatý a dlhovlasý (i keď po Ragnaroku prišlo k malej zmene) blonďák s hrdinskou výzbrojou a červeným plášťom. To je Thor.
Po Avengers 4 rovnako ako Evansovi končí zmluva aj Hemsworthovi, no narozdiel od svojho hereckého kolegu predstaviteľ Thora už dávnejšie hovoril o možnej repríze svojej slávnej role. A my by sme samozrejme boli všetkým desiatimi za, pretože iného Thora ako charizmatického Hemswortha veru nechceme.
Odklonenie od predlohy č. 3 - Elizabeth Olsen / Scarlet Witch
Aby sme vizuálne porovnávanie postáv trochu skrášlili, poďme sa venovať aj nežnejšiemu pohlaviu. Asi len málokto pochybuje o tom, že pôvabnej Elizabeth Olsen sadla rola mocnej Scarlet Witch skutočne perfektne.
Fanúšikov Marvelu však môže rozdeliť názor na to, či Olsen pristane viac jej modernejší filmový outfit, alebo kostým superhrdinky. Podobnosť medzi predlohou a filmom možno v tomto prípade badať azda len vo výraznej červenej farbe, no celkové prevedenie je absolútne odlišné.
Herečka na verejnosti prezradila, že z jej perspektívy prichádza sólovka s postavou Scarlet Witch do úvahy. Môžeme len predpokladať, že v takom prípade by filmári na jej kostýme zapracovali o čosi viac. S jej vyzývavým komiksovým vzhľadom však určite nerátajte.
Veľká podobnosť s predlohou č. 3 - Scarlett Johansson / Black Widow
Červené vlasy (až do Infinity War), tmavý kostým a výrazná ženská postava. Najmä v poslednej dobe bola sympatická Johansson so svojimi zvodnými krivkami pre identickú transformáciu do filmovej podoby tou správnou voľbou. A po pravde, v tomto konkrétnom prípade nemuseli tvorcovia ani príliš vymýšľať.
Snažiť sa pretvoriť jednoduchý outfit na zložitý kostým by bolo poriadne zbytočné. Navyše, Black Widow patrí popri Hawkeyeovi k členom Avengers, ktorí neoplývajú žiadnymi nadprirodzenými schopnosťami, a tak by tvorba superhrdinského vizuálu nebola určite na mieste.
Odklonenie od predlohy č. 4 - Marisa Tomei / Aunt May
Teta Petera Parkera alias Spider-Mana bola v našich mysliach vždy iba starou ženuškou, všakže? Túto predstavu do nás nevštiepila len komiksová verzia, no taktiež aj filmová adaptácia s Tobeym Maguireom, kde si rolu tety May strihla Rosemary Harris.
V najnovšej snímke so Spider-Manom s podtitulom Homecoming sa ale tejto vedľajšej postavy zhostila príťažlivá Marisa Tomei a Parkerovej tetičke dodala poriadnu šťavu.
Jej obsadenie vyvolalo v radách fanúšikov množstvo úsmevných reakcií a svoje vtipné pripomienky si k Peterovej tete v najnovšom Spider-Manovi neodpustil ani Tony Stark.
Veľká podobnosť s predlohou č. 4 - Paul Rudd / Ant-Man
Filmový Ant-Man z roku 2015 síce nepatrí medzi špičku marveloviek, ale svoje miesto na výslní sa mu nadobudnúť podarilo. Či jeho pokračovanie dosiahne aspoň takých kvalít, akými oplývala jednotka, alebo prvú časť predčí (čo by sme si veľmi priali), sa dozvieme už 5. júla (červenec) 2018.
Ani v tomto prípade sa MCU nesnažilo príliš odkláňať od predlohy a okrem niektorých drobných zmien sa Ant-Manov komiksový kostým môže rovnať tomu, ktorý sme mali možnosť vidieť aj vo filme. A žiadne väčšie úpravy nebudú hádam do budúcna ani potrebné.
Odklonenie od predlohy č. 5 - Michael B. Jordan / Erik Killmonger
Viacerí kritici si stoja za tým, že záporáci od Marvelu boli dlhú dobu slabšou zložkou ich filmov (okrem Lokiho). S príchodom Thanosa a Erika Killmongera ale MCU nasadilo latku záporákov poriadne vysoko.
Ich opodstatnené zločinecké zámery a skvelé herecké predstavenie z nich spravili jedných z najlepších záporákov z radov filmového Marvelu.
Predloha ukazuje čitateľom Killmongera ako neľudsky obrovského zlosyna, ku ktorého vytvoreniu by filmári museli využiť CGI. Jordanovi sa ale iba prostredníctvom svojho talentu podarilo odprezentovať podliaka, ktorého vnútornému rozporu sme všetci dobre rozumeli a nad jeho vystupovaním na plátne len úctivo pokyvovali hlavou.
Veľká podobnosť s predlohou č. 5 - Chadwick Boseman / T'Challa (Black Panther)
Podobne ako v prípade kostýmu Black Widow, aj pri Pantherovi môžeme pozorovať, že v jednoduchosti je krása. Komiksový aj filmový outfit je charakteristický celkovým čiernym tónom, Pantherovými pazúrmi či náhrdelníkom z vibrámia.
Menšie rozdiely však možno badať na samotnom T'Challovi. Ten pod maskou neskrýva žiadnu pestovanú briadku, ale naopak na hladko oholenú tvár. Na strane druhej, pri pohľade na rysy tváre a zostrih vlasov môžeme pozorovať značnú podobnosť.
K vyššie porovnávanému vzhľadu jednotlivých postáv by sme ešte určite mohli doplniť obrovské množstvo príkladov. Spomeniete si na niektoré ďalšie význačné zmeny medzi komiksom a filmom, týkajúce sa výzoru hrdinov?
A pri ktorej postave by ste uvítali jej komiksový vizuál a u ktorej naopak preferujete skôr filmovú verziu?