V našich kinách sa konečne objavil ďalší spin-off prírastok do sveta preďalekej galaxie. Oplatí sa snímku Solo: A Star Wars Story vidieť v kinách?
Han Solo v podaní Harrisona Forda je bezpochyby jednou z najobľúbenejších postáv filmového sveta Star Wars. Určite som teda nebol jediný, kto po oznámení spin-offu s mladším predstaviteľom neprekypoval práve nadšením.
No, a aby toho nebolo málo, na tento projekt zaváňajúci zbytočnosťou sa postupom času začal nabaľovať jeden problém za druhým. Odchod režisérov Phila Lorda a Chrisa Millera, údajné problémy so scenárom či dokonca správy o Aldenovi Ehrenreichovi, ktorý vraj po hereckej stránke nebol žiadnou veľkou výhrou.
Štúdio Disney však na režisérsku stoličku pritiahlo skúseného Rona Howarda (podľa najnovších informácií natočil až 70% filmu) a mne sa po zverejnení prvých ukážok začínala snímka o mladom Hanovi prekvapivo páčiť.
A hoci som stále nebol taký uchvátený, ako by sa pri značke Star Wars možno očakávalo, tá zvedavosť ma už viac neopustila. Najmä po tých zahraničných reakciách, ktoré hovorili o zábavnom a svižnom dobrodružstve.
Ak ste na tom boli pred premiérou Solo: A Star Wars Story podobne ako ja, môžem vás uistiť, že ohlasy kritikov v tomto prípade naozaj neklamali. Teda aspoň zväčša. K tomu sa ale ešte dostanem nižšie.
Na začiatok by som totiž rád podotkol, že skutočne ide o podarenú akčnú jazdu, ktorej nechýba funkčný humor ani zopár vyložene skvelých momentov (prepadnutie vlaku). Príbeh sa rozbehne pomerne rýchlo, diváka vhodí priamo do diania a potom už viac-menej až do konca nespomalí.
Návštevník kina sa tak postupne zoznamuje s ďalšími a ďalšími postavami, cestuje s nimi preďalekou galaxiou, spoznáva nové zákutia a odhaľuje príbeh toho Hana, s ktorým sme sa po prvýkrát mohli stretnúť v Epizóde IV.
Zisťujeme, ako prišiel k svojmu menu, za akých okolností spoznal Chewbaccu, Landa a dôjde aj na legendárny Millennium Falcon či mnoho ďalšieho. Samozrejme, tou ústrednou figúrkou na vesmírnej šachovnici je práve samotný Han, je teda logické, že takmer nezlezie z plátna.
No a pokiaľ ste sa náhodou obávali Aldenovho hereckého prejavu, nezúfajte. Nie je to síce žiadna herecká extra trieda, svoju prácu však odviedol veľmi slušne a počas tých viac než dvoch hodín stopáže mi ani raz nepreblyslo hlavou, že by ma niečím otravoval.
Istý podiel má na tom bezpochyby aj Chewbacca, s ktorým Han vytvoril skvelú dvojku. Nezaostáva však ani zvyšok osadenstva, pretože takmer každá z postáv má niečo do seba a medzi väčšinou z nich dokonca funguje aj chémia, čo je rozhodne veľké plus.
Ak vám ale náhodou nebudú pochuti jednotliví hrdinovia, stále vás môže očariť ešte vydarená audiovizuálna stránka filmu. Howard je predsa len skúsený remeselník a dokáže byť po technickej stránke rovnako presvedčivý, ako aj nápaditý.
Nie je tak žiadnym prekvapením, že má všetko pevne vo svojich rukách. Presne vie, kedy pritvrdiť, ubrať a občas sa dokonca vytasí aj s nejakým tým parádnym kamerovým záberom. Výborne mu však sekunduje talentovaný skladateľ John Powell, ktorý v priebehu svojej doterajšej kariéry vytvoril mnoho nezabudnuteľných diel.
Som preto nesmierne rád, že je to práve on, kto dokázal do hudobnej zložky Star Wars snímok vniesť po dlhšej dobe svieži vietor. Aby sme si rozumeli, naposledy ma zaujali dva či tri motívy zo Star Wars: The Force Awakens. Snáď teda Powell predvedie zopár tónov zo Sola aj počas svojho budúcoročného koncertu v Prahe.
Jeden z najväčších problémov ale vidím v nedostatku toho pomyselného Star Wars srdiečka, ktoré už netlčie tak výrazne ako voľakedy.
Áno, máme tu síce Hana, Chewieho, Landa, viacero pomrknutí na skalných fanúšikov a celé je to naozaj fajn, nemôžem sa ale zbaviť pocitu, že snímka mohla ísť o čosi viac do hĺbky a trošku sa s tou Star Wars mytológiou aj pohrať.
Žiaľ, takto iba kĺže po povrchu a potvrdzuje vyššie spomínaný punc zbytočnosti. Solo: A Star Wars Story totiž odpovedá na otázky, ktoré odpoveď nepotrebovali, pričom úprimne verím tomu, že ak by snímka nevznikla, nikomu by nechýbala.
Ako by teda film vyzeral čisto v podaní Lorda s Millerom, ktorí údajne príliš riskovali experimentovaním, improvizáciou a sústredením sa na dialógy? To sa už nedozvieme pravdepodobne nikdy.
Jedno je však isté, Howard naskočil do rozbehnutého projektu so všetkou bravúrou a vďaka svojim nemalým skúsenostiam jasne dokázal, že je schopný popasovať sa s akoukoľvek výzvou.
Fanúšikovi Star Wars v mojom vnútri je síce ľúto, že sa Solo nijako výrazne nesnaží pracovať s tak bohatým univerzom, no na strane druhej, ako milovník pohyblivých obrázkov oceňujem kvalitné dobrodružstvo so zaujímavými aj slušne zahranými postavami, funkčným humorom či nápaditou akciou.
I keď v jadre je to stále ‘’iba‘‘ veľmi dobrá jednohubka s nálepkou Star Wars. Jednoducho povedané, ak milujete svet preďalekej galaxie a radi uvítate každý filmový prírastok, nemali by ste byť sklamaní.
Z mojej strany tak aj napriek niekoľkým výtkam prevláda spokojnosť a som si istý, že sa k mladému Hanovi ešte niekedy v budúcnosti vrátim. 8/10