Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 26. 8. 2019 meniny má Samuel

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Miesta
3
Sona O.
28. apríl 2018, 15:23

Chceš chránit našu Zem, ale nevieš ako? 20 tipov pre redukovanie odpadu či obmedzenie plytvania ťa naučí žiť ohľaduplnejšie

Aj ty by si rád žil v čistejšom prostredí? Chceš minimalizovať plytvanie, no nevieš ako? My ti ponúkame 20 jednoduchých tipov, ako sa aj tvoj život môže stať ekologickejším.

Sona O.
28. apríl 2018, 15:23
Chceš chránit našu Zem, ale nevieš ako? 20 tipov pre redukovanie odpadu či obmedzenie plytvania ťa naučí žiť ohľaduplnejšie
Zdroj: pexels.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Každý rok vyprodukuje ľudstvo enormné množstvo odpadkov. Podľa štatistiky je to až 2,12 miliárd ton každý rok. 99 % vecí, ktoré kúpime, končia na smetisku do 6 mesiacov. Na celom svete žije momentálne viac ako 7,5 miliárd ľudí a každú sekundu sa narodí niekto nový. Žijeme v konzumnej časti západného sveta, kam sa radí až 3,1 miliardy obyvateľov našej planéty. Patria sem hlavne rozvinuté krajiny, z ktorých najhorší sú v produkcii odpadu USA, o polovicu menej vytvoria Japonci a Európania sú tretí. 

 

Všetci sme súčasťou globalizácie, ktorá ničí prírodu. Každou kúpou plastovej fľaše, obalu na potraviny, igelitového sáčku, čistiaceho prostriedku, drogérie či kusu oblečenia prispievaš k znečisťovaniu Zeme. Najhorším priemyslom je ten chemický, pretože vyrába obrovské množstvo toxického odpadu.

 

Možno si teraz kladieš otázku, či sa máš odsťahovať na opustený ostrov a jesť iba bambusové výhonky. Riešenie je ale oveľa bližšie, ako sa ti môže zdať. Absolútnym základom všetkého je nepodliehať trendu konzumného životného štýlu a triezvo premýšľať nad vecami, ktoré kupuješ. Zvážiť si, čo naozaj potrebuješ a dokážeš efektívne využiť, ktoré produkty boli vyrobené s ohľadom na životné prostredie a ktoré mu naopak najviac uškodili, hľadať alternatívne zdroje a výrobcov.

 

1. Vlastná taška

 

Plastový odpad je jedným z najhorších problémov súčasnosti. Predpokladá sa, že v prírode sa igelitová taška rozkladá asi 500 rokov, no presne to nie sme schopní určiť, keďže na to ešte neexistujú dostatočne dlho. Aj napriek takémuto obrovskému číslu ti takúto tašku či vrecúško ponúknu takmer v každom obchode. Ak však chceš byť zodpovedný a myslíš na našu prírodu, neváhaj ho odmietnuť. Všade si so sebou nos svoju vlastnú plátennú tašku alebo košík. 

 

Chceš chránit našu Zem, ale nevieš ako? 20 tipov pre redukovanie odpadu či obmedzenie plytvania ťa naučí žiť ohľaduplnejšie2. Nekupuj vodu balenú v plaste

 

Každú minútu vyhodíme až 1 milión plastových fliaš. Nájdeme v nich všetko od minerálky, cez sirup až po lacné pivo. Na Slovensku nám však z kohútikov tečie naozaj kvalitná pitná voda, ktorú nemusíš kupovať. Ak ti príde obyčajná voda príliš fádna, vždy si ju môžeš dochutiť ovocím, kvapkou citrónu či kvalitným sirupom v sklenenej nádobe.

 

3. Nos si vlastnú fľašu, keepcup

 

Na rôznych akciách či festivaloch sa ti často stane, že ti nalejú drink do plastového pohára. V takomto prípade ich zastav a vytas svoju vlastnú zbraň, keepcup alebo sklenenú fľašu.

 

4. Nakupuj v bezobalových obchodoch

 

"Existuje takzvaná ekologická mapa, funguje na českom blogu, no keďže s nimi spolupracujem, je sprístupnená už aj na Slovensku. Je to interaktívna mapa, dá sa filtrovať podľa mesta a produktu, ktorý hľadáte. Hocikto do nej môže prispieť a zadať názov obchodu, kde sa výrobky dajú kúpiť bez obalu," nasmerovala nás na správnu cestu leaderka Zero Waste hnutia na Slovensku Petra Slezáková. 

 

V Bratislave nájdeš napríklad Dobrožrútov pri Blumentáli, môžeš navštíviť farmárske trhy aj lokálnych výrobcov vo Fresh Markete. Veľa nebalených drobnôstok prekvapivo kúpiš aj v IKEA v ich švédskom obchodíku či v bioobchode Slnečnica

 

Chceš chránit našu Zem, ale nevieš ako? 20 tipov pre redukovanie odpadu či obmedzenie plytvania ťa naučí žiť ohľaduplnejšie

 

V Trnave aj v Bratislave už môžeš dokonca nakúpiť aj v bezobalových drogériách.

 

5. Nos si vlastné nádobky

 

Ak ideš na obed do reštaurácie a jedlo si necháš zabaliť, väčšinou skončí v plaste. Preto si so sebou všade nos vlastnú nádobku, do ktorej si jedlo uložíš. 

 

6. Používaj sklenenú slamku miesto plastovej

 

Môžeš ju umyť a znova použiť, okrem toho drink cez ňu chutí oveľa lepšie.

 

 

7. Kupuj iba potraviny, ktoré naozaj využiješ

 

Potravinársky priemysel sa radí k najhorším v plytvaní zdrojmi a v produkovaní odpadu. Až tretina oxidu uhličitého, čo vypúšťame do atmosféry, vzniká práve kvôli nemu. Tento nebezpečný plyn sa vylučuje hlavne pri spracovaní a chove živočíchov, pričom najviac zaťažujúcim pre prírodu je dobytokUmelé vytváranie pastvín taktiež vedie k úbytku lesných plôch a vážne narúša prirodzený ekosystém v prostredí.  

 

Problémom však nie je len živočíšna strava, veľké farmy, ktoré slúžia sa masovú výrobu, zaberajú obrovské množstvo pôdy. Tú využívajú na pestovanie plodín. Nehovoriac o tom, že veľa zdravého a nezávadného ovocia či zeleniny končí na smetisku iba preto, že nespĺňa estetické štandardy obchodných reťazcov. 

 

To je dôvod, prečo je veľmi dôležité, aby si sa uistil, že nakupuješ kvalitné výrobky od lokálnych farmárov, ktorí neprodukujú nič masovo a využívajú iba toľko pôdy a surovín, koľko sú naozaj schopní predať a spracovať. Nezaťažujú tak zbytočne planétu a k zvieratám sa väčšinou správajú humánnejšie ako veľkovýrobcovia. 

 

Základom našej diéty je častokrát práve mäso, no jeme ho zväčša zbytočne príliš veľa. Bielkoviny, ktoré sa v ňom nachádzajú, sú pre naše zdravie nevyhnutné, no skutočne ho nepotrebuješ v každom jedle a dokonca ani každý deň. Bezmäsitá strava je síce k prostrediu oveľa šetrnejšia, no nie je pre každého. Každý človek sám cíti, čo je preňho prospešné a mal by sa tým riadiť, preto sa zamysli nad tým, koľko živočíšnej stravy zješ a koľko tvoj organizmus naozaj potrebuje. 

 

8. Kompostuj

 

Zbytky jedla nevyhadzuj! Miesto toho z nich skús vytvoriť kompost. Ten je nie len ekologický, ale aj pre prírody prospešný. Petra sa s nami podelila o pár jednoduchých tipov, ako kompostovať: "Jednou možnosťou je komunitné kompostovisko, teda dohodnete sa s jednou susedou, že chcete kompostovať a požiadate majiteľa pozemku, to je väčšinou mesto, o priestor na kompost. Stačí, ak vyplníte jednoduchý formulár, splníte požiadavky ako napríklad že skládka bude chránená pred hlodavcami, dohodnete sa, kto bude správca kompostu a môžete začať.

 

Ak neviete vytvoriť komunitu, dá sa to aj doma pomocou vermikompostéru. V podstate si chováte dážďovky, ktoré kŕmite svojím odpadom. 

 

Jestvujú aj elektrické kompostery, tam sa suma pohybuje už aj okolo 500 euro, no kompost vytvorí za 24 hodín. Na tejto alternatíve sa tiež dá dohodnúť so susedmi. Stačí, že sa napríklad na jednom poschodí dohodnú, zložia sa na komposter a využívajú ho všetky byty, ktoré prispeli," hovorí. 

 

9. Nakupuj v sekáčoch

 

Druhým najviac znečisťujúci priemysel je ten odevný. Týka sa hlavne masovo dostupného, lacného oblečenia. To je väčšinou vyrábané v krajinách tretieho sveta alebo v chudobných regiónoch, kde sú na prácu často zneužívané aj malé deti za minimálny alebo žiaden plat. Aj blogerka a podnikateľka Dada od Dobrožrútov sa nám priznala, že si znečisťovanie začala všímať práve v obchodoch s oblečením: " "Najviac som si začala uvedomovať plytvanie na móde. Ľudia si na kvantá kupujú lacné odevy, ktoré vyrábajú v Indii či v Číne. Tam to robia aj 5 ročné deti, ktoré nemajú na výber. Uvedomila som si, že toho nechcem byť súčasťou." 

 

Ruka v ruke s textilom idú aj rôzne farby, zosvetľovače, tlačiarne. Väčšina chemických zlúčenín, čo používajú na farbenie, sú vysoko toxické. 

 

Miesto nákupného centra si to radšej namier do najbližšieho sekáča. V dnešnej dobe v nich už nenájdeš iba pokrčené džínsy po prababke. Veľa z nich sa sústredí na štýlový a značkový tovar, takže okrem toho, že prispeješ k záchrane prírody, zoženieš si aj super kúsok za prijateľnú cenu. 

 

Chceš chránit našu Zem, ale nevieš ako? 20 tipov pre redukovanie odpadu či obmedzenie plytvania ťa naučí žiť ohľaduplnejšie

 

10. Oblečenie si oprav

 

Ak sa ti niekde vyskytne nežiadúca diera, jednoducho ju zaši. Chápeme, že to nie je jednoduché, no popros mamu alebo babku nech ťa uvedú do sveta ihiel a nití a možno zistíš, že je to super zábava a relax.

 

11. Veci, ktoré už nechceš, daruj alebo predaj

 

Zunovala sa ti sukňa, ktorú si si minulý mesiac kúpila? Možno niekomu inému spraví radosť. Miesto toho, aby si ju len-tak bez rozmyslu hodila do najbližšieho koša, spýtaj sa, či by sa hodila tvojej kamoške. Ak odmietne, vždy môžeš svoje nechcené kúsky zaniesť na charitu, do second handov alebo predať online. To isté platí o všetkom od kozmetiky až po elektroniku. Pre teba je možno Iphone 5 už starý model, no niekoho ním môžeš veľmi potešiť. 

 

12. Využívaj bazáre, susedské burzy, blšie trhy

 

Tie najoriginálnejšie veci s osobitým duchom a vlastným príbehom nájdeš práve tam. Naviac kvôli nim nemusíš vôbec nikam chodiť, zoženieš ich aj na sociálnych sieťach. Existuje ich už toľko, že sa asi ani nemôže stať, aby si nenašiel to, čo hľadáš.

 

Chceš chránit našu Zem, ale nevieš ako? 20 tipov pre redukovanie odpadu či obmedzenie plytvania ťa naučí žiť ohľaduplnejšie

 

13. Zbav sa zbytočných letákov a reklamných produktov 

 

Každého poteší, keď dostane niečo zadarmo, no väčšina z týchto maličkostí skončí v odpadkoch. Preto si dvakrát rozmysli, či ti ponúkaný marketingový produkt naozaj na niečo poslúži alebo ho pri prvej príležitosti zahodíš do koša. 

 

14. Plastovú zubnú kefku vymeň za bambusovú

 

4,7 miliardy takýchto plastových kefiek končí každoročne v oceánoch. Pritom je tak jednoduché zadovážiť si miesto nich jednu vyrobenú z bambusu, ktorý sa v prírode rozkladá oveľa jednoduchšie.

 

 15. Používaj mydlo

 

Petra Slezáková označila za jeden zo svojich najobľúbenejších Zero Waste produktov práve mydlo. "K čomu ma naozaj doviedol až Zero Waste je mydlo. Obyčajné, prírodné mydlo bez obalu. Z detstva sa pamätám, že sme ho používali, no len na umývanie sa. Zistila som, že sa dá použiť na kopu iných vecí. Môžem si s ním napríklad umyť vlasy, dá sa použiť miesto peny na holenie, dokonca môže slúžiť ako odličovač makeupu."

 

16. Nekupuj zbytočne veľa kozmetických výrobkov

 

Ženy majú často pocit, že na každý centimeter svojho tela potrebujú iný krém, mastičku, peeling. Pritom je to mýtus vytvorený reklamným priemyslom, aby nás nútil kupovať zbytočnosti. "Neodličujem sa klasickými vatovými tampónmi, ale používam morské hubky. Niektorí si obľúbili aj bavlnené handričky, ktoré sa dokonca vyrábajú aj tu na Slovensku, no pre mňa to nebolo ono. Na odlíčenie potom používam kokosový alebo olivový olej," povedala nám Petra.

 

"Hygienu zvládam iba klasickým mydlom. Viem, že nie každému to vyhovuje, hlavne čo sa týka starostlivosti o vlasy. Preto existujú šampúchy, sú to tuhé, nebalené šampóny bez chemických prídavkov, parabénov či umelých parfumov. Vyrába ich firma Ponio, ktorá ponúka aj prírodné deodoranty. Ako krémy na pleť či na telo mi tiež stačia rôzne prírodné oleje, nikdy však nepoužívam palmový. V zime ak mám suchšiu pokožku, kúpim si čisté bambucké maslo."

 

 

17. Dôležité veci si zapisuj do mobilu

 

Žijeme v 21. storočí, nie v dobe papierovej. Zbytočne veľa papierikov aj tak iba zapatrošíš alebo stratíš a v konečnom dôsledku ti nijak neposlúžia. Preto si radšej všetko zapisuj priamo do mobilu, tak máš istotu, že tvoje poznámky budú uchované a pokiaľ sa bojíš, že na niečo zabudneš, môžeš si nastaviť upozornenie.

 

18. Papierové vreckovky vymeň za látkové

 

Tak málo stačí k záchrane lesov, napríklad to, že zájdeš k babke na návštevu a "ukradneš" jej pár handrových vreckoviek

 

19. Staré uteráky zmeň na handričky

 

Jasné, zabaliť sa do drsnej, nepríjemnej látky po teplej sprche nie je asi nikomu veľmi príjemné. Nič však nemusíš vyhadzovať. Stačí, ak ich rozstriháš a jednotlivé časti potom použiješ na čistenie domácnosti.

 

20. Nájdi nevyužitým veciam ich miesto

 

Všetko môže byť nejako užitočné, ak zapneš mozgové závity a posnažíš sa byť trošku kreatívny. Ak sa ti napríklad predsa len nejako plast dostal do ruky, fľaše z neho môžeš využiť ako "lampu", na ktorú už iba nainštaluješ žiarovku, dajú sa ale použiť aj ako kvetináč či dokonca dekorácia, viac nájdeš tu.

 

Chceš chránit našu Zem, ale nevieš ako? 20 tipov pre redukovanie odpadu či obmedzenie plytvania ťa naučí žiť ohľaduplnejšie

 

Žiť štýlom Zero Waste neznamená byť nejakým upachteným hipíkom z lesa, hoci si to bohužiaľ veľa ľudí myslí. Nemusíš sa vzdať trendového ani značkového oblečenia, make-upu ani obľúbeného parfému. Môžeš žiť úplne bežný život, pri ktorom si skrátka uvedomuješ, aký vplyv na životné prostredie majú tvoje skutky a miesto bezhlavého nakupovania a plytvania sa nad svojím materiálnym svetom na chvíľu zamyslíš

  

Netlač na seba zbytočne a nerob veci, ktoré idú proti tvojmu presvedčeniu. Aj detské krôčiky sa rátajú a pomáhajú pri chránení životného prostredia. Ak sa z týchto 20 tipov rozhodneš použiť čo len jediný, si na správnej ceste. 

Ohodnoť článok
90
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.