Americkí vedci sa môžu pochváliť gigantickým úspechom.
Aj napriek tomu, že si na Slovensku žijeme v pomerne dobrej situácii, aspoň v rámci porovnania so svetom, nie každý sa má tak dobre ako my. Často sa sťažujeme, ako je nám v našej krajine zle, no život ľudí na iných častiach planéty je mnohokrát omnoho náročnejší. Práve vedecký pokrok je jedným zo spôsobov, ako sa neľahká životná situácia mnohých ľudí môže zmeniť a výskumníci z University of Texas sa práve o jeden postarali.
Na svedomí totiž majú novučičké zariadenie, ktoré dokáže vygenerovať čistú pitnú vodu z akéhokoľvek vodného zdroja, vrátane Mŕtveho mora. Zariadenie je pritom malé, skladné a prenosné. Využíva polymérovo-gélový hybrid nazývaný hydrogél, ktorý sa stará o prečistenie vody a spraví z nej pitnú.
Práve Mŕtve more, ktoré je najslanším morským zdrojom vody na planéte, bolo pre vedcov obrovskou výzvou, ich vynález však zvládol skúšku ohňom bez najmenších problémov. Soľ bola z vody oddelená a vytvorená tekutina spĺňala všetky normy vytýčené Svetovou zdravotníckou organizáciou i Americkou agentúrou pre ochranu životného prostredia.
Doteraz sa soľ z vody dostávala pomalým odparovaním a kondenzáciou, ale americkí vedci prišli s úplne novým pohľadom na vec, ktorý je viac než efektívny. V niektorých častiach Austrálie, Afriky a Južnej Ameriky ľudia stále trpia obrovským nedostatkom pitnej vody, aj keď samotná tekutina sa okolo nich nachádza v obrovských množstvách. Je však slaná alebo jednoducho zašpinená.