Selfiečko pri pamätníku holokaustu, falošní učitelia jógy či nerešpektovanie dopravných predpisov. Pozri si, čo ľuďom najviac prekáža.
Turisti vedia obyvateľov jednotlivých vyhľadávaných miest poriadne vytočiť. Vo viacerých mestách po svete sa počas leta organizovali protesty proti cudzincom, ktorí prichádzajú a po odchode za sebou zanechávajú hotovú spúšť. Protestovali aj obyvatelia Barcelony, ale atmosféra zhustla aj v chorvátskom Dubrovniku, kam sa po natáčaní Game of Thrones nahrnulo niekoľkonásobne viac turistov. Čo však na turistoch najviac miestnym prekáža?
Dánsko: Chodci, ktorí zavadzajú
Turisti v Dánsku často nerešpektujú značenie, ktoré oddeľuje chodník od cyklistickej dráhy. "Každé leto je Kodaň plná turistov, ktorí si z nejakého dôvodu nenájdu päť minúť na to, aby si poriadne všimli svoje okolie a pochopili toto jednoduché značenie. Potom vstupujú priamo na cyklistickú dráhu, ktorú blokujú obrovskou batožinou a fotia si mesto," hovorí Andreas Rosendahl Hansen.
India: Cudzinci na kurzoch jógy
Väčšina cudzincov sadne ľahko na lep falošným guru, ktorí o jóge nevedia nič. Turisti prichádzajú do Indie na lekcie, pretože v nich hľadajú akýsi vnútorný pokoj. Toto cvičenie sa však v Indii stalo obyčajným biznisom a so skutočnou vnútornou harmóniou veľa spoločného nemá. Podobne je to aj s technikami tantrického sexu.
Taliansko: Ignorovanie pravidiel
Návštevníci prichádzajú do Talianska s presvedčením, že v tejto krajine nijaké pravidlá neplatia. Nie je to však tak! Nie, nemôžeš sa okúpať vo fontáne Trevi. Nie, nemôžeš močiť v strede ulice, ani keď je noc. Nie, nemôžeš sa šplhať na sochy v historickom centre. Tiež by si nemal predpokladať, že každý v Taliansku ovláda angličtinu. A ak chceš zaručene uraziť čašníka v reštaurácii, objednaj si pizzu hawai.
Indonézia: Pleciankoví žobráci
Je dosť zlé, že cudzinci chodia do slumov, aby si fotili žobrajúcich ľudí. No horšie je, ak sa k nim pridajú. Znie to neuveriteľne, no deje sa to. Miestni začali takýchto turistov ľudovo nazývať "plecniakoví žobráci." Charakteristické pre nich je, že so svojím batohom sedia v uliciach mesta a od ľudí žobrú peniaze, aby tak mohli zaplatiť za svoje indonézke dobrodružstvo.
Nemecko: Selfiečka pri pamiatkach holokaustu
Fotiť si "svojky" pri pamiatkach židovského holokaustu je známkou neúcty k obetiam. No ani to nektorým nestačí, na fotku radi pridajú nejakú vtipnú pózu, ako napríklad víťazný znak alebo sa snažia pózovať ako Hitler.
Thajsko: Fotenie s tigrami
Využívania divokých zvierat ako turistickú atrakciu je barbarské. Tigre žijú väčšinou v zlých podmienkach a na ich skrotenie sa často používajú drogy. "Zneužívanie zvierat na fotky, iba preto, aby sa vám na sociálnych sieťach dostalo spoločenského uznania je hodné opovrhnutia, aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať neškodne," tvrdí Belle Bunyaporn z Thajska.
Nórsko: Nerešpektovanie vyhradených chodníkov
Veľa cudzincov chodí do Nórska práve kvôli ľadovcom. Je to krásny a očarujúci pohľad, no môžete si ho vychutnať aj z bezpečnej vzdialenosti. Turisti žiaľ až príliš často nerešpektujú značenie a chodia aj mimo vyhradených trás. Riskujú tak vážne zranenia. "Pre všetko čo vám je drahé, držte sa prosím na pravej strane zábradlia!" Vyzýva Arve Løken.
UK: Hlasné rozhovory v metre
"Sme Briti a sme unavení, 50 % nášho času máme opicu a neznášame hlasné rozhovory (hlučných ľudí). Takže prosím, prosíííím... utíšte sa!" Želá si Simon Millward.
Austrália: Šoférovanie na zlej strane cesty
V Austrálii fungujú cesty rovnako ako vo Veľkej Británii, jazdí sa vľavo Takže turisti, pozor, ak si chcete prenajať auto, šoférujte na správnej strane, vyhnete sa tak množstvu problémov.
Indonézia: Požičiavanie motocyklov
Cesty na juhu Ázie sú takým malým divokým západom. Na pravidlá miestni príliš nedbajú a údržba je takmer minimálna, takže sa vám ľahko stane, že sa veziete strmhlav cez kopec výmoľov a jám. Cudzinci takýto adrenalín skrátka nezvládajú.
India: Fotenie v slamoch
Domáci len ťažko pochopia fascinácii turistov chudobnými štvrťami. Prísť do slamu s najnovším iPhonom alebo fotoaparátom za tisícky eur je minimálne poriadna provokácia. Ľudia, ktorí tam žijú, nie sú žiadne zvieratká v ZOO, ktoré sú vystavené pre naše potešenie. Niektorí jednoducho nemajú na výber a svoj život musia prežiť aj takýchto podmienkach.
USA: Fotenie Amišov
Cirkev Amišov je síce fascinujúca a ich bizarný životný štýl priťahuje pozornosť mnohých, no nie sú to žiadne postavičky z cirkusu. Príslušníci náboženskej organizácie nemajú radi prílišný vzruch, ktorý vôkol nich vzniká. Preto by ste na nich nemali zízať ani fotografovať bez ich súhlasu.
Chorvátsko: Seflie na Plitvických jazerách
Táto úchylka miestnych turistov je skôr nebezpečná než nepríjemná. Mnoho ľudí sa fotí priamo na skalách vodopádov a riskujú tak vlastný život.
Brazília: Návšteva favelov
Favela je portugalský výraz pre slumy. Tie existujú vo veľkom počte aj v tomto juho-americkom štáte. Cudzinci si ich však mýlia s turistickou atrakciou. "Návštevníci favelov zaplavia ulice, kde sa fotia s obrovskými úsmevmi v tých najchudobnejších lokalitách. Mávajú tam s drahými fotoaparátmi a potom sa ponáhľajú späť do svojich hotelov, aby si mohli vychutnať predraženú večeru, drinky a západ slnka za Cukrovou horou.
Nový Zéland: Cudzinci, ktorí si myslia, že im domáci nerozumejú
Nový Zéland je multikultúrny ostrov, kde sa stretáva množstvo ľudí z celého sveta. Náštevníci však majú pocit, že domáci hovoria iba po anglicky, a preto im nerobí problém začať s hlasnými nadávkami v strede preplnenej ulice alebo v dopravných prostriedkoch. Pozor na jazyk, mnohí obyvatelia rozumejú viac, než sa na prvý pohľad môže zdať.
Slovensko: Opití cudzinci v uliciach
V našej krajine sú ceny alkoholu pomerne nízke, hlavne pre cudzincov zo západných krajín, kde sa bežná cena za pivo pohybuje okolo 5 eur. Niet divu, že u nás sú potom ako utrhnutí z reťaze. Nadávajú, kričia, obťažujú dievčatá a nechávajú po sebe v meste spúšť. " Pokial idu turisti do mesta za zážitkovym pitím, tak zvyknú hadzať špaky kade tade a odpadky tiež, rozbíjajú fľaše," hovorí Martin, "Niekedy si myslia že sú niečo viac ako my, lebo my sme chudáci z východného bloku a oni sú niečo viac."
Vivien zase vadí hluk v dopravných prostriedkoch: "Nemám rada, keď vykrikujú po celom autobuse, vediac, že im nikto nerozumie. Alebo si nahlas púšťajú hudbu z mobilu a obťažujú tým všetkých okolo."
"Ja som dokonca videla chlapíka močiť na sochu Čumila v centre Bratislavy," hovorí Zuzka.
Neopatrnosť v horách
O takých českých "horolezcoch" v Tatrách na Slovensku kolujú už takmer bájne príbehy. Nie sú to však iba naši susedia, ktorí si pri túre nedávajú dostatočný pozor. Pri prechádzkach po našich veľhorách by si mal byť skutočne opatrný, nepreceňovať svoje schopnosti, držať sa vyznačených chodníkov a neliezť na kopec pri tej najväčšej fujavici.