Ako vôbec vznikol slovenský internet? Na našom území začína už svoj 27. rok pôsobenia.
Internet dnes zásadným spôsobom ovplyvňuje našu spoločnosť. Riadi biznis, hudobný priemysel, vedu, techniku a v podstate všetko okolo nás. Internet je dnes prakticky všade a príde nám úplne normálne sa naň pripojiť pri jazde autobusom či pri otravnom čakaní v podstate na čokoľvek. Stal sa pre nás už takou samozrejmosťou, že ho považujeme za normálny a úplne garantovaný. Keď nám prestane fungovať, ide o skutočnú abnormalitu a nepríjemnosť.
Včera ubehlo 26 rokov od pripojenia prvých experimentálnych počítačov k internetovej sieti, ktoré vtedy konečne rozhodli o tom, že pripájanie k internetu bude bežné, aj keď si všetko ešte prešlo významným vývojom. Ako vyzeral internet pred viac než štvrťstoročím?
Samotné výročie sa síce na území Slovenska neodohralo a miestom hlavného dejiska bola Praha, no vďaka existencii Česko-Slovenska ide o obrovský miľník aj pre Slovákov. Vraciame sa do roku 1992, na pôdu výpočtového strediska Českého vysokého učení technického v Prahe. Už štyri roky sa tu jedná o dovoze zariadenia potrebného na pripojenie tamojšieho počítača k internetu.
Režim to však nedovoľoval a po páde o pripojení rozhodovala americká grantová agentúra National Science Foundation. Získať prístroj však nebolo ľahké a muselo sa vyplniť mnoho žiadostí a prehlásení. Univerzita musela napríklad sľúbiť, že router nepoužije k výrobe chemických a jadrových zbraní.
Po polroku router konečne dorazil, no v krabici chýbal dôležitý kábel. V dobe bez internetových obchodov by muselo ČVUT čakať ďalšieho polroka, a tak si ho univerzita vyrobila sama. Hneď na to, v posluchárni č. 256 na elektrotechnickej fakulte, došlo 13. februára 1992 k niečomu dovtedy nevídanému. Česko-Slovensko sa ako 39. štát na svete pripojilo k internetu.
V tej dobe však rýchlosti neboli žiadna sláva. Rýchlosť pripojenia činila 9,6 kB/s. Komunikácia na internete prebiehala takmer vždy textovou formou, bez obrázkov. Prvé mesiace však išlo skôr o podporu vedy, než o samotné praktické využitia. "Keď sme všetko prepočítali na české pomery, vyšlo nám, že by poslanie jedného e-mailu stálo asi tisíc korún. Takže sa naše prvé úvahy o využívaní internetu niesli skôr v duchu podpory vedeckej spolupráce," zhodnotil jeden z hlavných priekupníkov česko-slovenského internetu Ján Gruntorád.
Začiatky českého Seznamu.
Rýchlosť internetu je odvtedy aj 50 000-krát vyššia. Film si dnes stiahneme za pár minút alebo sekúnd, v tej dobe by si 2 GB získaval aj 243 dní. Vtedajšia česko-slovenská doména bola .cs, no rozpad krajín vyústil aj v separovanie internetu. Od roku 1993 ovládli internet .sk a .cz.
Slováci však majú takisto významné prvenstvo v tejto oblasti. Už od roku 1990 mal slovenský Ústav pre aplikovanú kybernetiku v Bratislave hotovú prvú internetovú stránku. V tej dobe však ešte nikomu nenapadlo, že by sa internet používal aj v domácnostiach. Počítače boli extrémne drahé, no všetko prelomil rok 1996, kedy sa sieť prvý raz dostala aj do domácností. Rozhodne však nešlo o lacnú záležitosť. Za mesiac pripojenia v tej dobe by si dnes v prepočte zaplatil aj 6 900 €.
Posledný zachovaný historický záznam slovenského Google. 27. november 2001.
Odvtedy sme však prešli už veľký kus cesty. Rok 1996, v Česku vznikol Seznam, o niekoľko rokov začala pôsobiť Wikipedia, na Slovensko dorazil Google a operátor Eurotel spustil prvé dátové pripojenia. Dnes sa k internetu pravidelne pripája vyše 80 % Slovákov.