Štvrtok 16. 8. 2018 meniny má Leonard

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
V spolupráci Viac info <p>Obsah vznikol v spolupráci so spoločnosťou <a href="https://www.tatrabanka.sk/sk/personal/uvery/hypoteka-pre-mladych.html#podmienky-na-ziskanie" target="_blank" rel="noopener">Tatra Banka</a></p>
zdroj: pexels.com

Je výhodnejšie bývať v podnájme alebo si zobrať hypotéku na vlastné bývanie? Názory sa líšia a je potrebné zvážiť viacero faktorov

Ak má človek dostatočne stabilné finančné zázemie, má šancu bývať vo vlastnom za rovnaké peniaze, ako keby platil nájom za cudzí byt.

6. december 2017, 11:21

Ak má človek dostatočne stabilné finančné zázemie, má šancu bývať vo vlastnom za rovnaké peniaze, ako keby platil nájom za cudzí byt.

Čo je pre mladého človeka výhodnejšie - platiť nájom alebo si zobrať hypotéku na vlastné bývanie? Pripravili sme porovnanie, ktoré ti priblíži náklady spojené s bývaním.

 

Čím je záujemca dlhšie v situácii, že má dostatočný, stabilný a dlhodobý príjem, tým je náchylnejší ku kúpe nehnuteľnosti a v prípade potreby môže dočasne prenajímať izbu niekomu ďalšiemu. V dnešnej dobe si najčastejšie berú hypotéky mladí ľudia, ktorí predtým platili nájom a rozhodli sa splácať vlastné bývanie. Vyberajú si prevažne dostupnejšie panelákové byty alebo menšie novostavby.

 

Na druhej strane, sú mladé páry, ktorých oficiálny príjem na výplatnej páske nepostačuje na schválenie hypotekárneho úveru a musia tak zvoliť prenájom určitej nehnuteľnosti. V podobnej situácii sa ocitajú ľudia po rozvode a hľadajú si tak nájomný byt ako prestupnú stanicu medzi novým domovom.

 Je výhodnejšie bývať v podnájme alebo si zobrať hypotéku na vlastné bývanie? Názory sa líšia a je potrebné zvážiť viacero faktorov

 

Prenájom volia aj migrujúci pracujúci v produktívnom veku či študenti, ktorí majú dostatočné finančné zázemie, ale nechcú sa viazať na určitú lokalitu, nie to na nehnuteľnosť. Alebo majú vlastný byt či rodinný dom, no nachádza sa v regióne s nižšou zamestnanosťou a napríklad do Bratislavy sa dočasne sťahujú za pracovnou príležitosťou.

 

Ceny za prenájom sa samozrejme odlišujú na základe lokality, hodnoty nehnuteľnosti a od možností na prácu a život. To, samozrejme, platí aj pre kúpnu cenu bytu a spravidla je dané, že mesto Bratislava je vo všeobecnosti nákladnejšie ako v prípade menších miest. Toto kritérium je pravdepodobne prvoradé u každého človeka.

 

Samozrejme, ak záujemca o nové bývanie má dostatočnú hotovosť na kúpu bytu aj bez úveru, finančné hľadisko nie je až tak smerodajné. Rozdiely v pomere splátky hypotéky a splátky nájmu sú v súčasnosti menšie, preto treba zvážiť aj viacero iných faktorov. Napríklad vďaka aktuálnej ponuke od Tatra banky je hypotéka pre mladých do 15.12. s úrokom od 0,05 % ročne a navyše bez poplatkov za úver, kolky na katastri a účet. Bližšie informácie o tom, čo všetko brať do úvahy pri kúpe nehnuteľnosti, nájdeš v predošlom článku.

 

Je výhodnejšie bývať v podnájme alebo si zobrať hypotéku na vlastné bývanie? Názory sa líšia a je potrebné zvážiť viacero faktorov

 

Je dôležité taktiež zvážiť svoje plány do budúcnosti, či chcem ostať v danom meste alebo krajine a možno o pár rokov nepôjdem do zahraničia. Ak sa však napokon rozhodneme aj tak odísť, kedykoľvek sa dá nehnuteľnosť predať a úver splatiť. Rozdiel medzi splatenou sumou úveru a cenou bytu nám zostane ako hotovosť. 

 

Na druhej strane, kúpa nehnuteľnosti predstavuje dôležitú investičnú príležitosť a ak má záujemca dostatočne silné a stabilné finančné zázemie, môže kúpiť nehnuteľnosť a prípadne ju neskôr prenajímať. Je potrebné však brať do úvahy aj možnosť, že byt nemusí byť vždy obsadený, taktiež náklady spojené s prevádzkou bytu či rôzne nevyspytateľné a nepríjemné situácie s nájomcami.

 

Je výhodnejšie bývať v podnájme alebo si zobrať hypotéku na vlastné bývanie? Názory sa líšia a je potrebné zvážiť viacero faktorov

 

Názory sa rôznia a sú ovplyvnené konkrétnymi možnosťami záujemcu o bývanie. Ak má stály zamestnanecký pomer s dobrými platovými podmienkami, má tak šancu bývať vo vlastnom za rovnakú cenu, ako by zaplatil za nájom cudzieho bytu.

 

Veľmi dôležitým faktorom pri kúpe je aj samotné financovanie nového bývania. V súčasnosti môžu mladí ľudia ešte stále využiť hypotekárny úver so štátnym príspevkom pre mladých na úver do výšky 50 000 €, ktorý ponúka veľmi výhodné podmienky pri požičaní finančných prostriedkov pri kúpe bytu či rodinného domu. Tatra Banka dokonca ponúka dofinancovanie nehnuteľnosti v kombinácii s klasickou hypotékou či bezúčelovým úverom. O pojme hypotéka sa môžeš informovať aj v našom článku. Poďme si teda porovnať, čo je naozaj výhodnejšie - prenájom alebo hypotéka?

 

Je výhodnejšie bývať v podnájme alebo si zobrať hypotéku na vlastné bývanie? Názory sa líšia a je potrebné zvážiť viacero faktorov

 

Pre ilustračný príklad sme si zvolili Bratislavu, ktorá je stále pre mladých ľudí najzaujímavejšia z pohľadu štúdia či nových pracovných pozícií a zároveň tvorí zhruba polovicu podielu na realitnom trhu. Z hľadiska početnosti ponúk je dostatočne reprezentatívna aj zvolené lokalita - Ružinov. Ceny bytov v hlavnom meste sú v roku 2017 na svojom maxime, pričom jednoizbový byt v spomínanej lokalite stojí zhruba 80 000 € a dvojizbový okolo 120 000 , no dnes je výhodné obdobie pre mladých ľudí na požičanie si peňazí za veľmi výhodných podmienok. Ako priemernú mzdu sme zvolili 850 €.

 

Čisto z pohľadu nákladov je finančne výhodnejšie splácať úver ako platiť prenájom. Investícia do bývania je však zároveň aj životným krokom a spravidla sprevádza zásadné kroky v živote, ako je založenie rodiny alebo jej rozrastanie. Je vhodné upozorniť, že výška splátok je veľmi individuálna a v prepočte nie je zohľadnený posun úrokových sadzieb v budúcnosti, posun výšky nájomného či zmeny cien bytov. Avšak zohľadniť tieto faktory je veľmi komplikované až nemožné, no slúžia ako zorientovanie sa vo všeobecných nákladoch na bývanie.

 

Podľa výpočtov je v súčasných podmienkach výhodnejšie vziať si hypotéku, ako bývať v podnájme, najmä kvôli hypotekárnemu úveru so štátnou podporou pre mladých s takmer nulovou úrokovou sadzbou počas prvých 5 rokov splácania, ktorý ponúka aj Tatra Banka. Okrem toho, že náklady na bývanie sú podobné, v prospech hypotéky hrá aj skutočnosť, že po jej splatení ostáva byt v majetku človeka.

 

Prenájom

 

Počet izieb Mesačný nájom
1 400 € (vrátane energií)
2 560 € (vrátane energií)

 

Hypotéka

 

Výška úveru  Doba splatnosti  Úroková sadzba Mes. splátka pri ŠPM 
80 000 € 360 mesiacov 0,05% (potom 3,05%) cca. 270 € + energie
120 000 € 360 mesiacov 0,05% (potom 3,05%)

cca. 440 € + energie

 

Hypotéka v Tatra Banke pri 120 000 €

 

Výška úveru  Doba splatnosti Úroková sadzba Mes. splátka pri ŠPM
50 000 € (ŠPM) 360 mesiacov 0,05 % 139,94 €
70 000 € (Hypotéka TB) 360 mesiacov 1,45 % 239,91 €
Spolu - - cca. 380 € + energie
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia12 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
12 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Vlado Cifruľák6. december 2017, 11:38

Tiež som nad týmto pred rokom lamentoval, keď sme sa s priateľkou rozhodli pre spoločné bývanie. Prvá nevýhoda z pohľadu bánk: iba priateľka, nie manželka. Ja osobne som do podnájmu veľmi nechcel ísť. Nepáčila sa mi predstava, že by som každý mesiac dával obnos peňazí niekomu, od koho sa mi nikdy v živote nevrátia. Tak som sa rozhodol, že podobný (miestami možno väčší) obnos peňazí, dám radšej mesačne banke za hypotéku s tým pocitom, že si platím svoj byt, v ktorom si môžem robiť čo chcem a kým budem pravidelne a slušne splácať, nemám sa prečo baliť ku koncu mesiaca.

Samozrejme, na Slovensku to bol ťažký boj získať hypotéku. Rodičia museli ísť za ručiteľov, prípadne som musel založiť drahšiu nehnuteľnosť aby som dostal 100%, no na počudovanie, nedisponujem takouto nehnuteľnosťou a v parlamente mi nedvíhali telefón.

P.S.: už prešiel rok, no ani jeden deň som túto voľbu neľutoval. Ale chcem všetkým, podobne zmýšľajúc, popriať veľa pevných nervov s vybavovaním hypotéky. Chce to kuakua oceľové nervy, najlepšie z nerezu!

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
kktus6. december 2017, 18:38

Ale dobre hovoríš, pištík môj, až mi je to divnô

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Fake Fake6. december 2017, 14:48

ja som kupil v 2011 a ceny odtedy isli pekne hore! O dva roky som siel pracovat do zahranicia, a o dalsie tri roky som mal hypo splatene. ale byt mi navyse dodnes zarobil dalsich 50 tic co stupli ceny.

mam jednu vyhradu k vypoctu v clanku, ktory je zrejme skrytou inzerciou Tatrabanky. v clanku uvazuju pre mladeho s platom 850 euro. to je asi hruba mzda, pretoze priemerna cista mzda je cca. 700 euri. tato mzda nie je median, a zaraba ju menej nez 35% ludi, aj taki, ktori uz maju nieco odrobene. nastupny plat mladeho absolventa v statnej sprave napriklad je 490 euro hrube.

dalsia vec je, ze banky uz neposkytuju 100% hypoteky, ale je treba mat myslim aspon 20%. to predstavuje 25tisic a viac euro.

cize otazne je, ze kde mlady 24-25 rocny clovek absolvent po skole vezme +25 litrov

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Jana Kováčiková18. apríl 2018, 19:55

Z môjho pohľadu lepšie ponuky SLSP alebo mBank, skúste prepočítať v niektorej kalkulačke https://www.fingo.sk/hypotekarna-kalkulacka/kupa

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
medino7. december 2017, 10:31

Pri hypoteke a pozicke na byt, na tom zaraba iba banka.
Pri prenajme bytu, na tom zaraba iba ten, kto prenajima.
Product placement v tomto clanku ma Tatra banka..., tak co myslite, ako to teda je?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka7. december 2017, 16:23

čiže najlepšie je to zaplatiť cash? No shit sherlock.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
medino8. december 2017, 19:11

Tvoj dedko... Skor slo o to ze bolo jasne, ze clanok sa prikloni k variante kupy bytu, teda hypoteky a rovno z tatra banky, kedze prave ona si tento clanok zaplatila :)

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka8. december 2017, 20:59

Koho by to napadlo, nie? Že propagačný článok bude niečo propagovať. A myslím, že nie je žiadne tajomstvo aj bez tatrabanky, že v dlhodobom meradle sa oplatí viac kúpa ako prenájom.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
medino8. december 2017, 22:33

oprava,...samozrejme vyssie malo byt napisane ze: "tento clanok nieje nestranny"

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
medino8. december 2017, 22:32

ach jaaj dzedo..ale ved hej, ale ide o to ze 99% ludi ani netusi ze je to propagacny clanok, a ja som tym hore chcel povedat len to, ze je to clanok ktory sa priklana jednoznacne iba na jednu stranu a dokonca aj na konkretnu banku a vela ludi nevie ani to rozslisit.. proste tento clanok je nestranny a je to ciste iba reklama.. o com samozrejme tych 99% ludi netusi... inak povedane po lopate, dnes je clovek strasne ovplyvnitelny clankom o ktorom si mysli ze je "ferovy".. je to proste novodoby druh reklamy.. a dost ucinny :)

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Rodolfo7. december 2017, 13:25

Pri hypoteke ziskavas nieco ty aj banka. Pri prenajme iba majitel a ty nic.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
o.pajchl6. december 2017, 13:54

velmi dobry clanok na tuto temu:
https://www.mrmoneymustache.com/2015/07/27/rent-vs-buy/
alebo si vyskusajte kalkulacku kupa vs prenajom:
https://www.nytimes.com/interactive/2014/upshot/buy-rent-calculator.html?abt=0002&abg=1

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.