Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
29. septembra 2017 o 18:36
Čas čítania 0:00
Tibor P.

Slováci sa za psoriázu hanbia, tvrdí muž, ktorý s ňou bojuje (Rozhovor)

REFRESHER
Uložiť Uložené

Psoriáza patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce kožné ochorenia.

Dlhodobo sa bránia stretávaniu sa s priateľmi, chodeniu do školy či verejným priestranstvám. Mnohí svoj žiaľ utápajú v izbe, a keď sú náhodou nútení vyjsť von, tak zásadne nosia oblečenie s dlhými rukávmi či rolákmi. Psoriáza strpčuje život všetkým, ktorí ňou trpia. A hoci nejde o smrteľné ochorenie, o nepohodlí s touto diagnózou by vám každý psoriatik dokázal napísať knihu. Slovenská verejnosť o tomto ochorení mnoho nevie, a to aj napriek tomu, že jej výskyt u nás v súčasnosti dosahuje úroveň 200 000 pacientov.

Psoriáza je chronické zápalové, neinfekčné ochorenie založené na imunitnom podklade. Základ vzniku psoriázy podmieňuje genetická zložka, ale aj rôzne vonkajšie a vnútorné vplyvy. Je charakteristická nadmernou tvorbou a následnou obnovou kožných buniek, čo vedie k suchej a poškodenej pokožke. Kožné bunky zdravého človeka sa za normálnych okolností obnovujú každých 28 až 30 dní. Pri psoriáze sa však v tele nachádza zvýšená hladina špeciálnej bielkoviny zohrávajúca významnú úlohu v aktivácii zápalu. Tkanivá reagujú nadmerným obmieňaním povrchových buniek tela a životný cyklus bunky sa skráti na štyri dni - preto sa na pokožke objavia šupiny, ktoré následne začnú opadávať.

Psoriáza sa môže sa prejaviť v akomkoľvek veku. Najčastejšie sa po prvýkrát objaví medzi 15. až 35. rokom života. Môže sa vyskytnúť kedykoľvek a na ktoromkoľvek mieste tela. Postihnuté bývajú oblasti lakťov, kolien, krížová oblasť, bedrá, vlasatá časť hlavy, nechty. Ojedinele ložiská psoriázy nachádzame aj v oblasti slabín, pod prsníkmi a sprevádzané vyrážkami s hnisavým stredom aj na dlaniach a stupajach.

Hoci nie je život ohrozujúca, niekedy sa spája aj s ďalšími vážnymi súčasne prebiehajúcimi ochoreniami, akými sú napríklad cukrovka, astma, ochorenia srdca, depresia a iné. Neovplyvňuje negatívne len fyzické zdravie pacienta, ale výrazne vplýva aj na psychiku chorého. Postihnutí trpia neraz depresiami, psoriáza obmedzuje ich citový život - často nie sú schopní nájsť si partnera a viesť normálny partnerský aj sexuálny život. Pacient so psoriázou má dostatok problémov sám so sebou, so svrbením a praskaním kože, padaním šupín z tela a s tým spojenou psychickou záťažou. Odmietanie so strany spoločnosti ho ešte viac zaťažuje a stresuje. Prejavy ochorenia môžu byť mierne až veľmi závažné, ale samotný priebeh ochorenia je v zásade nepredvídateľný.

Slováci sa za psoriázu hanbia, tvrdí muž, ktorý s ňou bojuje (Rozhovor)
Zdroj: ilustračná fotografia

Psoriáza sa zaraďuje medzi tzv. sezónne ochorenia. U pacientov počas leta zaznamenávame výrazné zlepšenie kožných prejavov, naopak, opätovné zhoršenie najmä v zime. Za priaznivé pôsobenie slnečného žiarenia na psoriázu je zodpovedné ultrafialové žiarenie (UV). Ideálnou liečebnou kombináciou je helioterapia a morská voda, najlepšie priamo z Mŕtveho mora bohatého na minerály.

Psoriázu nie je možné úplne vyliečiť, dá sa ale veľmi dobre udržiavať, eliminovať. Pacienti môžu byť dlhodobo bez prejavov psoriázy a žiť plnohodnotný život. Ak má byť však liečba úspešná, potrebná je aj disciplinovanosť a spolupráca pacienta. Dnes je k dispozícii široké spektrum účinnej liečby, ktorá dokáže zmierniť prejavy psoriázy a udržať ich pod kontrolou. Nie každá liečba však účinkuje rovnako u každého pacienta chorého psoriázou. K metódam liečby patria tabletková liečba, fototerapia, lokálne lieky či biologická liečba.

Ubehlo už dvanásť rokov, odkedy Pavlovi Čamekovi diagnostikovali psoriázu. A hoci mal problémy s kožou už dlhšie, nová diagnóza so sebou priniesla aj nové obmedzenia a otázky okolia. O tom, aký je život s touto chorobou, sme sa s Pavlom porozprávali.

Kedy sa u Vás prvýkrát objavili prvé príznaky ochorenia?

Pred dvanástimi rokmi. Vtedy som mal atopický ekzém, ten sa však premenil na psoriázu. Spočiatku som skúšal všetko možné aj nemožné: mastičky, ľudovú liečbu či akupunktúru, ale nič z toho mi nepomohlo tak ako tabletky, ktoré momentálne užívam už niečo vyše roka. 

 

Je pre Vás ochorenie nejakým spôsobom obmedzujúce?

V práci ma obmedzovala psoriáza tak, že som si musel dávať pozor na prašné prostredie a na to, aby som sa niekde neporanil, lebo sa mi hneď na tom mieste spravilo ložisko psoriázy. Dnes je to už neporovnateľne lepšie. 

 

Ako vnímajú ochorenie Slováci?

Slováci vnímajú ochorenie tak, že sa zaň hanbia. Nemajú však na to dôvod, nie je to také strašné. Treba s tým niečo robiť, ísť k lekárovi. Čím skôr sa začnú liečiť, tým skôr sa psoriáza utlmí tak, aby im neprekážala a nemuseli sa hanbiť. Dôležité je si uvedomiť, že aj keď nemám zdravú kožu, neznamená to, že som horší ako vy. 

Slováci sa za psoriázu hanbia, tvrdí muž, ktorý s ňou bojuje (Rozhovor)
Zdroj: archív P.Č.

O kvalitný život podobných pacientov, medzi ktorých patrí aj Pavol, sa už roky stará Spoločnosť psoriatikov a atopikov Slovenskej republiky. Toto občianske združenie spája chronicky chorých pacientov so psoriázou, atopickým ekzémom a ostatnými kožnými chorobami. Jeho členovia dobre poznajú problémy, ktoré život s chronickými kožnými chorobami a alergiou prináša. Mária Cetkovská, tlačová hovorkyňa spoločnosti, upozorňuje na nedostatočnú informovanosť slovenskej verejnosti o danej problematike. Kto z vás, napríklad, vie, že v našej krajine môžeme nájsť špecializované odborné ambulancie pre psoriatikov a až tri špecializované strediská na kúpeľnú liečbu kožných ochorení?   

 

Jedna z najväčších slovenských odborníčok v oblasti dermatovenerológie, prednostka Dermatovenerologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Univerzitnej nemocnice Bratislave, prof. MUDr. Márii Šimaljakovej, PhD., MHA, sa s nami podelila o svoje dojmy zo psoriázy.

Prečo sa mnohí psoriatici vzdajú liečby?

Otázka je vhodnejšia pre pacientov. Niektorí sa neliečia, lebo si myslia, že im už nikto nepomôže. Prestanú sa liečiť, ak sa stav neupraví veľmi rýchlo alebo ak nezareagujú hneď na prvý liek.

Čo sa stane, ak sa psoriatik prestane liečiť u lekára?

Ak pacient preruší alebo ukončí liečbu, ktorá mu pomáhala, ochorenie u veľkej väčšiny chorých znova vzplanie.

Aké sú psychické následky súvisiace s ochorením?

Vplyv psoriázy na psychiku pacienta bol podrobený rozsiahlemu skúmaniu, ktoré poukázalo na skutočnosť, že u pacientov so psoriázou existuje potenciál vzniku závažnej psychickej a sociálnej morbidity. K dispozícii je množstvo dôkazov, ktoré dokumentujú rôznorodý vplyv psoriázy na spoločenské aktivity, na stav medziľudských vzťahov, na každodenné činnosti, na zdravie rodiny a na duševné zdravie pacientov so psoriázou. Hoci existujú rôzne odhady úrovne klinicky relevantných ťažkostí, vo všeobecnosti približne 20 % až 25 % psoriatických pacientov navštevujúcich kliniky pre ambulantných pacientov zažije klinicky významné psychické ťažkosti vrátane depresie a úzkosti. Rozsah týchto ťažkostí možno jednoznačne vidieť na výsledkoch výskumu, v rámci ktorého 5,5 % pacientov so psoriázou aktívne uvažovalo o samovražde a približne 10 % si želalo svoju smrť.

V akom štádiu prichádzajú štandardne noví pacienti k lekárovi?

Je to rôzne. Niektorí prichádzajú s drobným výsevom na celom tele, iní s ojedinelými ložiskami na lakťoch a kolenách alebo vo vlasatej časti hlavy. Prípadne len s postihnutím nechtov. Iní, naopak, majú veľké ložiská alebo aj zapálenú kožu na celom tele.

Čo znamená, že psoriáza je systémové ochorenie?

Za posledných vyše 15 rokov sa výrazne zvýšil záujem o psoriázu. V rámci skúmania príčiny vzniku ochorenia sa zistilo, že psoriáza nie je prosté kožné ochorenie, ale že je to zápalový proces, ktorý súvisí s inými závažnými ochoreniami ako hypertenzia, diabetes, obezita, ateroskleróza a podobné. Pacienti s ťažkou psoriázou by mali absolvovať pravidelné preventívne prehliadky so zameraním na rizikové oblasti s cieľom zníženia rizika vzniku asociovaného ochorenia a ak je diagnostikované, tak jeho adekvátnej liečby.

Ťažká psoriáza je asociovaná so zvýšeným výskytom metabolického syndrómu, ktorý je považovaný za narastajúci zdravotný problém, postihujúci približne 25 % populácie Spojených štátov amerických v porovnaní s iba 10 % vo Francúzsku. Klinická štúdia v Nemecku preukázala, že pacienti so psoriázou mali častejšie diagnostikovanú cukrovku, aterosklerózu, vysoký krvný tlak a vysokú hladinu tukov v krvi  oproti kontrolnej skupine pacientov bez psoriázy. Podobné výsledky potvrdila aj štúdia z Talianska. U pacientov so psoriázou bol dokázaný zvýšený výskyt  asociovaných rizikových kardiovaskulárnych faktorov ako fajčenie, alkohol, obezita a zvýšený tlak krvi.

 

Preferujú pacienti konkrétnu terapeutickú formu liečby?

Niektorí pacienti nechcú byť liečení systémovou liečbou ani biologikami. Nemajú správne informácie a neodôvodnene sa obávajú celkovej  liečby. Každého pacienta na systémovej liečbe je nutné pravidelne kontrolovať, aby sa prípadným komplikáciám dalo predísť.

Slováci sa za psoriázu hanbia, tvrdí muž, ktorý s ňou bojuje (Rozhovor)
Zdroj: ilustračná fotografia

Pokiaľ sa chcete o psoriáze dozvedieť viac, klikajte na stránky kampane Vzopri sa psoriáze.

Domov
Zdieľať
Diskusia