Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
29. septembra 2017 o 15:11
Čas čítania 0:00
Tibor P.

10 vecí, ktoré ste (možno) nevedeli o svojich očiach

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Jeden z najkomplexnejších orgánov ľudského tela v sebe skrýva mnohé tajomstvá.

O našich očiach a zraku sme toho v posledných týždňoch napísali skutočne veľa a v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej. Dnes spoločne odhalíme zaujímavé fakty o orgáne, ktoré funkciu mnohí docenia až vtedy, keď dochádza k jeho poškodeniu. Vidieť potrebujeme všetci, veď prevažnú väčšinu vnemov okolo nás spracovávame práve očami. Vedeli ste ale, napríklad, o tom, ako snívajú ľudia, ktorí o svoj zrak prišli, prípadne, že na to, aby sme sa dostali k počiatku ich vzniku, musíme siahnuť poriadne do minulosti?  

1. Naše oči sú poriadne staré

Pokiaľ by sme sa chceli dostať až na úplný začiatok vývoja očí, museli by sme zájsť poriadne ďaleko do minulosti. Konkrétne do čias staršej doby kamennej, tzv. paleolitu. Dnes je to už vyše 550 miliónov rokov odvtedy, čo sa primitívne oči vo forme fotoreceptorového proteínu, po prvýkrát objavili u jednobunkových organizmov. 

2. Rastie síce pomaly, no koná rýchlo

Vývin ľudského tela je perfektne riadený proces od narodenia až po jeho smrť. Spoločne s našimi orgánmi rastieme až do momentu, kým nedosiahneme určitý rastový vrchol. Tento princíp však u očí môžeme uplatniť len veľmi obmedzene. Rast očí sa totiž zastavuje okolo 14. roku života. Mnoho zdrojov síce uvádza, že oči po narodení nerastú, pretože oči u novorodenca sú v pomere k jeho hlave oveľa väčšie než je tomu v puberte a v neskoršom veku. Napriek tomu môžeme o oku hovoriť ako o veľmi rýchlom orgáne (uhlová rýchlosť sa pohybuje na úrovni 900 stupňov za sekundu).  

3. Krvi by si sa im nedorezal

Na margo tohto bodu je potrebné povedať, že je pravdivé, no len sčasti. V očiach, samozrejme, krv prúdi. Rovnako ako v iných častiach tela, aj tu prúdi životu dôležitá tekutina v cievach - tepnách a žilách. Napriek tomu jedna z očných štruktúr - rohovka, je jediným tkanivom v ľudskom tele, v ktorom by ste krv hľadali márne. 

10 vecí, ktoré ste (možno) nevedeli o svojich očiach
Zdroj: pixabay.com

4. Transplantácia? Zabudnite!

Keď sme sa začiatkom tohto roka dozvedeli o tom, že v decembri by sa mala uskutočniť vôbec prvá transplantácia ľudskej hlavy, mnohí si myslel, že sa taliansky chirurg zbláznil. Mozog je bezpochyby najkomplikovanejším orgánom a niet divu, že tieto ambície mnohí vopred odsudzujú na neúspech. Pokiaľ sa ale pozrieme na naše oči, tie za mozgom v tomto aspekte rozhodne nezaostávajú. Viac ako milión nervových vláken, ktoré každé oko spájajú s mozgom, sú aj napriek súčasnému medicínskemu pokroku tak veľkou prekážkou, že o transplantácii očí v najbližších dekádach určite počuť nebudeme. Útechou nám musí byť to, že sme dnes schopní operovať najrôznejšie očné chyby, a to na vynikajúcej úrovni.

5. Pamäť vďaka očiam

Túto problematiku sme trošku načrtli už v samotnom úvode. Zrak je jednoznačne našim najdôležitejším zmyslom. Drvivú väčšinu podnetov spracovávame práve očami, a preto tvrdenie, že pamäť so zrakom úzko súvisí, nemôže asi nikoho veľmi prekvapiť. Vizuálna pamäť predstavuje 80% zo všetkých spomienok, ktoré počas života získame. Otázkou ostáva, čo v prípade zrakovo postihnutých a slabozrakých. 

6. Zotavia sa veľmi rýchlo

Priznám sa, aj mňa toto tvrdenie v určitom smere veľmi prekvapilo. Veľmi dobre viem, aké sú oči komplikované a, budem sa opakovať, dôležité. Hovorí sa, že tie najpodstatnejšie veci v našich životoch by sme mali strážiť ako oko v hlave. Pokiaľ sa však stane, že z nejakého dôvodu utrpia naše oči úraz, s patričnou dávkou odbornej zdravotnej starostlivosti sa dokážu zotaviť pomerne rýchlo. V prípade menších zranení pokojne v priebehu 48 hodín.

10 vecí, ktoré ste (možno) nevedeli o svojich očiach
Zdroj: www.iclinic.sk

7. Odtlačok prsta? Existujú sofistikovanejšie metódy

Daktyloskopia patrí v súčasnosti medzi zlatý štandard kriminalistiky. Ten, kto túto stopu na mieste činu zanechá, sa musí mať na pozore, pretože je veľmi veľká šanca, že ho chytia a nevyhne sa trestu. Je to možné vďaka tomu, že ľudský prst obsahuje 40 nezameniteľných znakov, ktoré sú unikátne pre každého človeka. No kam sa prsty hrabú oproti očnej dúhovke? Dúhovka, alebo, ak chcete, iris, obsahuje presne 256 špecifických znakov. Je preto len otázkou času, kedy skenovanie sietnice plne nahradí súčasné metódy. 

8. Tajomné sny

Keď človek príde počas života o zrak, je to tragédia. Čím skôr k tomu dôjde, tým horšie, pretože mnoho vecí im týmto uniká. Pokiaľ však ide o snívanie, ukazuje sa, že tento hendikep sa v určitej časti životného cyklu vytráca. Zrakovo postihnuté osoby, ktoré prestali vidieť počas života, dokážu svoje sny vidieť aj napriek svojmu hendikepu. Fascinujúce, čo?

9. Červené oči na fotografiách

S pokrokom dnešných smartfónov sa tento problém, snáď, definitívne odstránil. Nie je to ale tak dávno, čo sme s láskou vyhľadávali funkciu redukcie červených očí. Tie vznikajú vtedy, keď sa blesk fotoaparátu odráža od sietnice, ktorá je bohatá na krvné cievy. 

10. Komplexnosť a komplikovanosť

Štruktúra ľudského oka sa úplne prispôsobuje potrebe zaostriť lúč svetla na sietnicu. Všetky časti oka, cez ktoré lúč svetla prechádza, sú priehľadné, aby čo najviac zabraňovali rozptylu dopadajúceho svetla. Rohovka a šošovka pomáhajú lúč svetla spojiť a zaostriť na zadnú stenu oka - sietnicu. Toto svetlo potom spôsobuje chemické premeny vo svetlocitlivých bunkách (tyčinky a čapíky), ktoré vysielajú nervové impulzy zrakovým nervom do mozgu. To z očí robí po mozgu druhým najkomplexnejším orgánom ľudského tela.  

Starostlivosť o svoje oči by ste rozhodne nemali podceňovať a v prípade ťažkostí čo najskôr vyhľadať pomoc odborníka. Tých najlepších nájdete v pobočkách nemeckej očnej kliniky iClinic v Banskej Bystrici a Bratislave.

Domov
Zdieľať
Diskusia