Tak týchto by ste doma pod posteľou nájsť nechceli.
Nie všetky z nižšie spomenutých živočíchov možno klasifikovať ako hmyz, preto sme tak ani neurobili. Pozreli sme sa bližšie na desať vybraných druhov. Tieto živočíchy sa všetky vyskytujú na území Slovenska, a preto sa nemôžete čudovať, ak niektorého z nich v budúcnosti stretnete. Mnohokrát vzhľadovo vyzerajú nebezpečnejšie, než naozaj sú. Neodporúčame čítať ďalej insektofóbom a arachnofóbom.
Stonožka obyčajná
Patrí medzi viacnožky. Táto krásavica, ktorej telo sa skladá z viacerých článkov, žije v pôde, pod kameňmi, lístím a niekedy ju môžete nájsť aj u seba doma. Živí sa malým hmyzom. Netreba preto panikáriť, keď ju nájdete doma - vedci z Univerzity v Pensylvánii sa vyjadrili, že vás spoľahlivo ochráni pred ďalšími domovými škodcami.
Skutigera dlhonohá
Prezývaná aj strašník dalmátsky, možno povedať, že vzhľadovo vystraší ešte viac ako obyčajná stonožka. Môže dosiahnuť dĺžku až 2,5cm. Na mierne poľakanie - jeho uhryznutie je jedovaté - bolí a citliví ľudia po ňom môžu mať zdravotné problémy. Vyskytuje sa najmä v teplejších krajinách Európy, preto sa netreba čudovať, keď ho v Chorvátsku vytrasiete z deky. Bohužiaľ, rozšíril sa aj na naše územie. Skutigeru možno prichytiť po tme, na stenách v pivniciach, pod kameňmi, v kvetináčoch a podobne. Najdesivejší na nej je jej extrémne rýchly pohyb - uvidíte sami.
Medvedík obyčajný
Z doteraz vymenovaných tvorov je práve medvedík najväčší, dorásť môže až do veľkosti 6 centimetrov. Veľké tykadlá, krídla a ochlpenie z neho nerobia najkrajšieho živočícha. Je veľmi škodlivý, jeden z najhorších škodcov. Napáda mrkvu, uhorku, tekvicu, rajčiaky a strukoviny. Škodí im tak, že ohryzie korene rastlín, ktoré neskôr beznádejne uhynú. Jeho zvuk je taktiež veľmi rušivý, našťastie, vďaka nemu ho možno identifikovať a zneškodniť.
Ucholak obyčajný
Fámy, že vám ucholak vlezie v noci do ucha a prestrihne ušný bubienok sú nepravdivé. Je neškodný. Ľudia si tento príbeh vymysleli pravdepodobne na základe toho, že keď našli v lese mŕtvolu, vyliezali jej z uší ucholaci. Dôvodom bolo však ich zdržovanie v tme a ideálne vlhkých priestoroch. Živí sa hmyzom a klieštiky využíva na prenášanie potravy a schovávanie krídiel. Nie je však dobrý letec.
Rus domový
V prípade, že doma narazíte na rusa, vyhľadajte okamžite pomoc, ktorá vám pomôže ho zneškodniť. Konzumuje totiž bežné potraviny a zanecháva za sebou infikovaný trus - môže šíriť črevné ochorenia. Je takmer na nerozoznanie od švába, rozdiel je v tom, že rus je šikovný aj v lezení po kolmých stenách. Miluje tmu, takže je možné, že ho príliš neuvidíte. Je priamo naviazaný na človeka a vyhovuje mu bytová teplota.
Strehúň škvrnitý
S dĺžkou tela cez 3 cm a spolu s rozpätím nôh, ktoré môže byť až 7 centimetrov, ide o najväčšieho pavúka žijúceho na Slovensku. Nedávno sme sa mu venovali v samostatnom článku. Loví skokom, je to nočný tvor a žije pod zemou. Pri pocite nebezpečenstva zdvíha predné nohy a vydáva sykot. Vzhľadom pripomína tarantulu, preto sa ho tak ľudia boja. No pre človeka je úplne neškodný.
Ploštica posteľná
Patrí medzi bzdochy, je to veľmi nepríjemný parazit. Napadne vás v noci, vtedy, keď to najmenej čakáte. Počká si v štrbinách stien, za tapetami či obrazmi. Pri zistení, že máte doma ploštice, je potrebné ich okamžite vyhubiť. Ich pohryznutie totiž spôsobuje nepríjemné vyrážky, niekedy aj žihľavku po celom tele. Prevenciou môže byť kontrola všetkých starých vecí vnášaných do domu alebo zničiť hniezda vtákov v bytovkách - tam sa často zdržujú. V lete plošticiam nerobí problém vyliezť po stenách budov a vniknúť cez okno dovnútra. Najjednoduchšou a najúčinnejšou prevenciou je jednoznačne udržovať doma poriadok.
Pijavica veľká
Môže dosiahnuť veľkosť až 15 centimetrov a nájsť ju môžete v stojatých a aj prúdiacich vodách. Živí sa dravo - žubrienkami alebo drobným hmyzom. Je slizká, a práve preto si veľa ľudí stret s nimi príliš nepochvaľuje. Liečivé účinky má iba jeden jediný druh, a to pijavica lekárska. Čeľuste pijavice veľkej, prezývanej aj konskej, nemôžu prekusnúť ľudskú kožu. Pre človeka je teda neškodná - využíva sa ako nástraha v rybárstve.
Pradiarka jedovatá
Menej známy pavúk, na pohľad tiež nevyzerá tak nebezpečne, ako strehúň. Reakcia na pohryznutie týmto pavúkom je veľmi prudká, bolí to podobne, ako keď vás poštípe sršeň. Miesto môže sčervenať a vytvorí sa opuch. Citlivejší ľudia môžu dostať závraty a nutkanie na vracanie. Ide o stredomorský druh pavúka, ktorý sa na následky globálneho oteplovania presunul aj do našej oblasti. Nie je však novinkou, prvé pozorovania tohto druhu boli na strednom Slovensku už v 60. rokoch minulého storočia. Netreba sa však prehnane báť. Málokedy sú iniciátorom útoku.
Stepník červený
Zoznámte sa s údajne najjedovatejším pavúkom strednej Európy. Na Slovensku ho môžeme nájsť v Bratislave alebo v okolí Detvy. Charakteristickí sú červeným sfarbením - pozorovať je možné zväčša samčekov, samičky žijú skryté pod kameňmi. Ich jed je nebezpečnejší, než ten, ktorý produkuje pradiarka. Pohryznutie nepociťuje obeť lokálne, ale môže prísť k výraznej nevoľnosti a zvýšeniu teploty.
Mal si už príležitosť stretnúť sa s niektorým z týchto živočíchov?