Adolf Hitler nebol ani zďaleka prvým človekom nosiacim hákový kríž.
Píše sa rok 1920, v Nemecku sa na kríze priživuje novovznikajúca Národná socialistická nemecká pracovná strana - NSDAP, ktorá umožnila Hitlerovi dostať sa k moci. Symbol hákového kríža bol vybraný už pred zakladaním strany. Inšpiráciu čerpali z germánskej mytológie, tvrdí sa, že konkrétne ide o obraz Thora od maliara Martena Wingeho. Boh Thor je spájaný s bleskom, búrkami, silou a ochranou ľudstva. Na slávnom obraze možno vidieť opasok zdobený hákovými krížmi. Nacisti význam obrazu otočili o 180°. Thor, osvietený a čistý človek bojujúci za slobodu, sa stal predlohou pre xenofóbne ideológie.
Obraz Thor bojujúci s obrami od Martena Wingeho
Symbol, ktorému sme zvykli hovoriť hákový kríž, je v skutočnosti svastikou. Najstaršia známa svastika pochádza z Ukrajiny z obdobia 10 000 rokov pr. Kr., symbol sa však prelína naprieč kultúrami po celom svete. Nájdeme ho v Indii, Afrike, pri amerických Indiánoch, budhistoch, v antickom Grécku, pri germánskych národoch či dokonca na Islande. Ako je to možné, nevie nikto. Jeho význam sa pravdepodobne líši, predsa len ide o jednoduchý symbol. Môže predstavovať napríklad vietor, pohyb či rotáciu v zmysle krútenia planét, oblohy alebo reinkarnácie. Na Islande svastika znamenala pohyb slnka po oblohe. V hinduizme zastáva význam pozitívny, ale aj negatívny, čo záleží na smere krútenia.
Svastika v Byzantýnskom kostole v Izraeli, 5. - 7. storočie
Pokiaľ ide o budhizmus, nájdeme symbol priamo na sochách Budhu. V tomto smere ide o pozitívny význam spojený so zásluhami či osvietenou mysľou. V predvojnovej Európe nebolo ničím nezvyčajným, ak ste na ulici stretli človeka s príveskom hákového kríža, spájal sa totiž so šťastím. Dokonca ho používali viaceré firmy ako súčasť loga či športové tímy.
Ženský predvojnový hokejový tým v Kanade
Prečo si Hitler vybral práve svastiku? Pre jej prastarý pôvod a preto, lebo prekrútili históriu pre svoje potreby a považovali kríž za árijský symbol. Árijská rasa tu predsa bola ako prvá a svojou čistotou je všetkým nadriadená. Pôvodný symbol pozmenili, pravdepodobne aj pre marketingový úspech. Pootočili ho o 45° a vložili do bieleho kruhu na červenom pozadí a ako iste viete, červená si pýta svoju pozornosť najviac zo všetkých farieb. Symbol tak univerzálny bol zárukou pevných základov plánovanej novej spoločnosti. Z rovnakého dôvodu chcel Hitler, aby sa árijské umenie rozšírilo po celej ríši. Chcel napísať vlastnú históriu. Svastike žiaľ pripisujeme nešťastné asociácie, ktorými sme zmazali jej bohatú históriu a symboliku.