Utorok 20. 3. 2018 meniny má Víťazoslav, Klaudius

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
zdroj: pexels.com

Prečo nás pri behu bolestivo pichá v boku? Nepríjemný pocit dokáže spoľahlivo znechutiť každú námahu

Bodavý pocit neobľubuje nikto z nás.

19. august 2017, 10:37

Bodavý pocit neobľubuje nikto z nás.

Ak si jeden z tých ľudí, ktorí nemajú problém bežať na autobus alebo sa len jednoducho niekam veľmi ponáhľaš, prípadne športuješ, určite poznáš pichanie v boku. Nepríjemný pocit začína už pri behu, no neprestáva ani pri úplnom zastavení a človeku dokáže neuveriteľným spôsobom znepríjemniť akúkoľvek namáhavú činnosť. V boku však nič vpichnuté nemáme, a tak sa možno čuduješ, čo stojí za zdrojom odpornej bolesti.

 

Prečo nás pri behu bolestivo pichá v boku? Nepríjemný pocit dokáže spoľahlivo znechutiť každú námahu

 

V skutočnosti pichanie reprezentuje tlak vyvinutý na nervové pletivo v našej bránici, ktoré sa týmto podráždi. To však môže byť spôsobené viacerými dôvodmi. Ten najčastejší je, že na bránicu tlačia rýchlo a hlboko dýchajúce pľúca. Okrem toho sa však pri behu zapájajú aj brušné svaly, ktoré následne vytvárajú väčší tlak v brušnej dutine. Úplne z iného súdka je však zasa dôvod, kedy za bolesť môže úplne iné tkanivo, a to svalové. Konkrétne ide o úpony, ktorými sú k stenám dutiny prichytené pečeň a slezina. Tieto orgány pri intenzívnom pohybe rôzne poskakujú, keďže nie sú pevne zachytené, čo môže veľmi ľahko spomínané úpony unaviť a začnú bolieť.

 

Nepríjemnému bodaniu sa dá čiastočne vyhnúť. Potreba pravidelného dýchania je snáď samozrejmá, no ak ideš behať, nemusíš hneď od začiatku nasadiť vražedné tempo. Jednoducho začni pomalšie. Úpony prichytávajúce orgány totiž len stačí roztiahnuť a rozpohybovať, čim viac budeš bežať, tým skôr si na nové pohyby zvyknú. Mimochodom, pichaním v boku netrpia len bežci, otravná bolesť sa úplne bežne vyskytuje aj pri tenise či jazde na koni.

 

Prečo nás pri behu bolestivo pichá v boku? Nepríjemný pocit dokáže spoľahlivo znechutiť každú námahu

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia3 komentáre
Diskusia je len pre prihlásených
3 komentáre
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
Leumas19. august 2017, 13:08

Stále som si myslel, že pichanie v boku bolo spôsobené, keď som mal plný žalúdok a telo trávilo a zároveň bolo zaťažované.

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
miromir23. august 2017, 21:53

Dychanie pomaha, ale dolezity je prisun energie. Bodava bolest pochadza zo zlcovej zily v peceni. Ked zacneme od tela pozadovat vykon, zacne ako prve spalovat sacharidy v krvi - rychla energia. Ked dojde tak zacne pecen spalovat tuky zo zasoby - a vtedy sa stahuje ta zila a boli.

Takze pred vykonom treba dbat na prijem energie. Sacharidy najme. A je po probleme.

Trpel som tym na zakladnej aj strednej skole na telesnej. Sport bol pre mna utrpenie. Potom na vyske som zacl zistovat informacie, skusil som a terz beham byciklujem plavam a vboku ma nepicha nikdy.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
ayyy19. august 2017, 14:30

naucil som sa dychat na 2x, od vtedy som s tym nikdy nemal problem

-1 Odpovedať · Nahlásiť
Najčítanejšie